1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боречки вештини

Дискусија во 'Фитнес' започната од Aleksandra1977, 18 август 2020.

 1. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  111
  Боречки вештини или Борбени вештини се систем на кодифицирани вежби и традицији на борба. Сите борбени вештини имаат за цел, физички да победат друго лице, или за лична одбрана од физички закани.
  Некои од боречките вештини превземаат голем дел од нивната теорија од систем на верување, додека другите го следат кодот на честа. Боречките вештини се сметаат за уметност и наука. Дел од вештините се претставуваат најчесто како борбен спорт а дел од нив се претставуваат како натпревар во форми.
  Бидејќи не видов ваква тема, ја отварам оваа, со цел да споделиме од најосновни информации, кои боречки вештини се практикуваат кај нас, каде може да се посетуваат, до бенефитите кои што сте ги почувствувале практикувајќи ги истите.
  Еве мене, конкретно ме интересира Taekwondo-то, дали има кај нас тренинзи и каде?
   
 2. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  14.238
  Пол:
  Женски
  А мене ми интересира Tai Chi клуб дали има некој во Скопје што е активен ?
   
 3. Nikinena

  Nikinena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2020
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  Мој совет до сите што сакаат да тренираат професионално боречки вештини, НЕМОЈТЕ! Колку и да тренирате само ќе изгубите мотив, време и се друго. Сум била сведок на многу натпреварувања овде, катастрофа сме. Поштените спортисти ги уништуваат, им ги земаат борбите, ги паѓаат психички, не бираат средства и се изживуваат на деца се со цел "нивните" клубови да ги земат ваучерите (парични) од агенција за млади и спорт. Не си го губете времето и нервите зашто стварно не вреди. И да пријавиш џабе, ќе подмачкаат се (нема ни кај да пријавиш) Да знаете 90 % од спортистите во боречките спортови се со врски. Судиите судат за нив, свесно и покрај снимки и се те прават будала. Резил сме луѓе, РЕЗИЛ!
   
 4. Spro

  Spro Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2022
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Машки
  Па се мисли да се бавиш со боречки спортови без да идеш по натпревари, ако веќе почнеш прпфесионално и ако си добар нема судија што може да те спаси таму нема Продолженија, пенали, слободни удари... Може да влијаат судии ако е нерешено, се останато е оставено на себе