Боречки вештини

Дискусија во 'Фитнес' започната од Aleksandra1977, 18 август 2020.

 1. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  109
  Боречки вештини или Борбени вештини се систем на кодифицирани вежби и традицији на борба. Сите борбени вештини имаат за цел, физички да победат друго лице, или за лична одбрана од физички закани.
  Некои од боречките вештини превземаат голем дел од нивната теорија од систем на верување, додека другите го следат кодот на честа. Боречките вештини се сметаат за уметност и наука. Дел од вештините се претставуваат најчесто како борбен спорт а дел од нив се претставуваат како натпревар во форми.
  Бидејќи не видов ваква тема, ја отварам оваа, со цел да споделиме од најосновни информации, кои боречки вештини се практикуваат кај нас, каде може да се посетуваат, до бенефитите кои што сте ги почувствувале практикувајќи ги истите.
  Еве мене, конкретно ме интересира Taekwondo-то, дали има кај нас тренинзи и каде?
   
 2. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.566
  Допаѓања:
  11.319
  Пол:
  Женски
  А мене ми интересира Tai Chi клуб дали има некој во Скопје што е активен ?