1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Nedzhla, 7 март 2012.

 1. Nedzhla

  Nedzhla Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  93
  Вака сакам да ве прашам дали е штето фарбањето на косата за време на бременоста.позз
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.196
  Допаѓања:
  86.310
  Пол:
  Женски
  Некои викаат дека е , некои дека не е , јас ке кажам за мене , не ја фарбав косата 9 месеци бидејки ми беше страв имам слушнато дека во урината се излачува дел од фарбата т.е. тие материи. Сега незнам колку е точно. Исто така и гинекологот ми препорача да не ја фарбам. Инаку пред да се породам земав фарба од Палете без амонијак ама ипак не ја ставив. Така да освен ако немаш некој проблем сериозен со косата , не ти препорачувам да ставиш фарба. Сепак се најдобро за бебето,нели :)
   
 3. Nedzhla

  Nedzhla Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  93
  офф лелеле а јас што треба свадба да правам а косата ми е кафеава светло а природно ми е црна што е жалното :^) а и јас мислам само додека е подрасната да ја офарбам слицна да биде ко мојата природна да не ја фарбам од корен :$
   
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.835
  Пол:
  Женски
  Kолку што јас се распрашував штетно е во првото тромесечје бидејќи тогаш се формирал плодот.
  Инаку јас со првата бременост се исфарбав после 5-от месец, се шетав со 6 прста корен :D , а со вторава се фарбав пред 2-3 недели мислам, сега сум 21 недела.
   
  На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
 5. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.694
  Јас се фарбав два пати во бременоста. Еднаш при крајот на првиот триместар, а вториот пат при крај на 7ми месец. Еве син ми се роди жив и здрав.

  Јас мислам дека не треба да се претерува, ама 1-2-3 фарбања цела бременост не би штетеле. Повеќе ми оди паметот на тоа дека фарбите мирисаат јако, па поради тоа не се препорачува фарбање во бременоста (да не и стане лошо на трудницата).

  Не само фарбање, многу работи треба да се избегнуваат во првиот триместар додека трае органогенезата. Сепак сеуште стојам зад тоа дека неколку фарбања не би направиле којзнае каква беља.
   
  На maca99, Bozica1980 и Nedzhla им се допаѓа ова.
 6. Nedzhla

  Nedzhla Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  93
  мене ми треба само 1 фарбање да ја затемнам како мојата природна боја повеке не ни планирам да се фарбам ]:)
   
 7. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.045
  И јас многу се мсилам дали да се ишатирам,ептен сакам,и сега некако и ми се зголемува желбата,но еве тука прочитав дека постојата дилеми,за и против...совет ке ми дадете ли девојки?
   
 8. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.015
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека шатирање е дозволено, нели прамени се вадат со капа и бојата не допира до кожата на главата.
  А и за ова со фарбањето не сум многу убедена дека е штетно за плодот, ама шубе ми е, ќе почекам уште една недела да влезам во второ тромесечје па ќе видам, може ќе ставам колор шампон а може и да извадам прамени.
   
 9. simonice

  simonice Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  98
  еве и јас пред една недела се шатирав,а веке сум била бремена :tmi: другиот ден правев тест
  не би требало да има проблем
  кога бев бремена на првото дете,цело време се фарбав :x
   
 10. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  јас кога бев бремена со второто дете секој месец се фарбав па детето се роди живо и здраво :)
   
 11. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  116
  Јас се фарабам па ајде де не се фарби плава сум а мојата природна коса е црна на што ќе личам со корен а и знам многу девојки си се фарбаат цела бременост па иако има толку различни мисленја :^) мисалам дека не е штетно после 3 месец :?:
   
 12. strong-gril

  strong-gril Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2012
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  28
  uFFFF и јас сум плавуша и се мислам дали да се фарбам но сеуште е рано 5та недела сум ќе почекам па здравје за Нова година може ќе се исфарбам :) :) :) :)
   
 13. CudnaZena

  CudnaZena Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  12
  Јас се фарбав редовно за време на бременоста, а еве се фарбам и сега додека дојам, па фала богу на детето ништо не му фали :)
   
 14. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  во бременоста може да се фарба со фарби кои не содржат амонијак
   
 15. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  А се фарбал некој со кна ??? штетна е? не е ? ништо до сега немам слушнато! а вие? :?:
   
 16. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  не не е штетн аможете и со кна да се фарбате со јајца се меша кога се фарба со неа
   
 17. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  75
  Дали колор шампоните може да се користат? Има некој искуство со нив?
   
 18. DJURIC

  DJURIC Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Јас се фарбам, но не толку често како пред бременост, на 2 месеци. Прашав на гинеколог и ми рече дека нема никаков проблем фарбање и депилација, поштетно е лакирањето на нокти.
   
 19. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Женски
  А зашто поштетно лакирањето со нокти.Прв пат слушам за тоа.
  Инаку и јас се фарбам, гинекологот ми рече дека не е проблем, само малку поретко од претходно...
   
 20. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  358
  До 12 недела се имав и исфарбано и си правев маникир со гел во салон.
  Па никому ништо.
  не претерувајте само со фарбањето, инаку не е ништо страшно.