1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Nedzhla, 7 март 2012.

  1. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    Вака сакам да ве прашам дали е штето фарбањето на косата за време на бременоста.позз
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.055
    Пол:
    Женски
    Некои викаат дека е , некои дека не е , јас ке кажам за мене , не ја фарбав косата 9 месеци бидејки ми беше страв имам слушнато дека во урината се излачува дел од фарбата т.е. тие материи. Сега незнам колку е точно. Исто така и гинекологот ми препорача да не ја фарбам. Инаку пред да се породам земав фарба од Палете без амонијак ама ипак не ја ставив. Така да освен ако немаш некој проблем сериозен со косата , не ти препорачувам да ставиш фарба. Сепак се најдобро за бебето,нели :)
     
  3. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    офф лелеле а јас што треба свадба да правам а косата ми е кафеава светло а природно ми е црна што е жалното :^) а и јас мислам само додека е подрасната да ја офарбам слицна да биде ко мојата природна да не ја фарбам од корен :$
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Kолку што јас се распрашував штетно е во првото тромесечје бидејќи тогаш се формирал плодот.
    Инаку јас со првата бременост се исфарбав после 5-от месец, се шетав со 6 прста корен :D , а со вторава се фарбав пред 2-3 недели мислам, сега сум 21 недела.
     
    На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас се фарбав два пати во бременоста. Еднаш при крајот на првиот триместар, а вториот пат при крај на 7ми месец. Еве син ми се роди жив и здрав.

    Јас мислам дека не треба да се претерува, ама 1-2-3 фарбања цела бременост не би штетеле. Повеќе ми оди паметот на тоа дека фарбите мирисаат јако, па поради тоа не се препорачува фарбање во бременоста (да не и стане лошо на трудницата).

    Не само фарбање, многу работи треба да се избегнуваат во првиот триместар додека трае органогенезата. Сепак сеуште стојам зад тоа дека неколку фарбања не би направиле којзнае каква беља.
     
    На maca99, Bozica1980 и Nedzhla им се допаѓа ова.
  6. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    мене ми треба само 1 фарбање да ја затемнам како мојата природна боја повеке не ни планирам да се фарбам ]:)
     
  7. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    И јас многу се мсилам дали да се ишатирам,ептен сакам,и сега некако и ми се зголемува желбата,но еве тука прочитав дека постојата дилеми,за и против...совет ке ми дадете ли девојки?
     
  8. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека шатирање е дозволено, нели прамени се вадат со капа и бојата не допира до кожата на главата.
    А и за ова со фарбањето не сум многу убедена дека е штетно за плодот, ама шубе ми е, ќе почекам уште една недела да влезам во второ тромесечје па ќе видам, може ќе ставам колор шампон а може и да извадам прамени.
     
    На Tess36 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    еве и јас пред една недела се шатирав,а веке сум била бремена :tmi: другиот ден правев тест
    не би требало да има проблем
    кога бев бремена на првото дете,цело време се фарбав :x
     
  10. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас кога бев бремена со второто дете секој месец се фарбав па детето се роди живо и здраво :)
     
  11. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Јас се фарабам па ајде де не се фарби плава сум а мојата природна коса е црна на што ќе личам со корен а и знам многу девојки си се фарбаат цела бременост па иако има толку различни мисленја :^) мисалам дека не е штетно после 3 месец :?:
     
  12. strong-gril

    strong-gril Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    uFFFF и јас сум плавуша и се мислам дали да се фарбам но сеуште е рано 5та недела сум ќе почекам па здравје за Нова година може ќе се исфарбам :) :) :) :)
     
  13. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Јас се фарбав редовно за време на бременоста, а еве се фарбам и сега додека дојам, па фала богу на детето ништо не му фали :)
     
  14. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    во бременоста може да се фарба со фарби кои не содржат амонијак
     
  15. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    А се фарбал некој со кна ??? штетна е? не е ? ништо до сега немам слушнато! а вие? :?:
     
  16. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    не не е штетн аможете и со кна да се фарбате со јајца се меша кога се фарба со неа
     
  17. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Дали колор шампоните може да се користат? Има некој искуство со нив?
     
  18. DJURIC

    DJURIC Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Јас се фарбам, но не толку често како пред бременост, на 2 месеци. Прашав на гинеколог и ми рече дека нема никаков проблем фарбање и депилација, поштетно е лакирањето на нокти.
     
  19. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    А зашто поштетно лакирањето со нокти.Прв пат слушам за тоа.
    Инаку и јас се фарбам, гинекологот ми рече дека не е проблем, само малку поретко од претходно...
     
  20. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    До 12 недела се имав и исфарбано и си правев маникир со гел во салон.
    Па никому ништо.
    не претерувајте само со фарбањето, инаку не е ништо страшно.