1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Nedzhla, 7 март 2012.

  1. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    Труднички муабети

    Феминки сакам да ве прашам во врска со фарбањето. Дали вие што се фарбавте во текот на бременоста ја добивавте посакуваната нианса боја на косата како и претходно што сте се фарбале или не?
    Јас се имам 3 пати исфарбано, бидејки сум плава и не можам да ја добам истата нианса како што си се фарбав пред тоа. А истата фарба ја користам и истиот постотен хидроген не знам што е работата. Позз
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Jas se shatirav za vreme na bremenosta( bev vo 6ot mesec )
     
  3. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    и јас имам прамења, ама во бременоста не се чепнав цела подраснав, дури и свадба правев, бев невеста ама си бев таква прамењата не ги поправив, сепак ми беше страв дане му нанесам некоја штета на бебето.
     
  4. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато дека кај трудниците фарбите не се факале како што треба поради промена на хормоните.Сега незнам немора да значи кај сите но најверојатно ти си една од тие,но тоа не е толку битно бебето нека биде како што треба ;)
     
  5. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Не се фарбам, ама еве мене ми се исправи косата, имав виткана коса (не пуцвал) убави локни, сега ми е права, ми рекоа дека ми е од хормоналната промена :rofl:
     
  6. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    и јас имав коса на локни ми се исправи во бременоста и таква ми остана иако јас ја отворив темава вака јас се фарбав и шатирав додека бев бремена и да ви кажам право само без амњак ке барате фарби јас со такви ап пу пу да не чуе ѓаволот родив здраво машко бебе ама нз и јас имам слушнато дека кај секоја бремена не фака добро кај мене се одлично си помина позз
     
  7. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    па јас морам да се шатирам сега.... и што да правам? :?:
     
  8. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    како си сакаш јас да ти кажам се шатирав па еве се роди жив и здрав :)
     
  9. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    ќе се шатирам... морам свадба ми е :) господ не чува
     
  10. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    Шатирај се, колку знам дека се шатирале...А фризерките бремени што да прават !!!Да не не работат 9 месеци...Снаа ми се шатира, а јас се фарбам..И гинекологот го прашав и ми рече нема гајле...
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bluberry2

    bluberry2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    И јас ја имам истата дилема,ќе го прашам докторот,што ќе речи тој....
     
  12. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    И јас ја имав истава дилема- ама секој доктор како што гледам различно мислење има и различно ја води бременоста. мојов на времето ми рече никако не во првите три четири месеци исто така ме предупреди и за надградбата на нокти. За подоцнежната бременост рече како сакаш твоја одлука. Јас не се исфарбав воопшто до сега.
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    и мене ми рече гинекологот до 3 месец да не се фарбам, после тоа може. Си се исфарбав дури и си ја сменив и бојата
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас пак сакам да си ј сменам бојата и да се шатирам, имам некоја замисла за промена на мојата коса и не сум се никако фарбала откако останав бремена и си велам после пораѓај ќе се фарбам и ќе мењам ама пак кога ќе ми текне сега дали ќе имам време тогаш од бебето, првите месеци сигурно нема да можам да излезам од дома и се мислам сега да си направам се што сум си замислила ? :?: Од друга страна ми е страв за бебето, толку месеци сум чекала сега на крајот да не направам нешто што не треба...на два стола сум :tmi: :worried:
     
    На crazygirlfromfrance му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Порано било штетно фарбањето поради киселите во фарбите, штетни биле за развојот на мозокот на бебето, не со самото фарбање туку со вдишувањето на штетните материи кои ги испуштале тие фарби.
    Денес скоро сите фарби се без амонијак и доколку не мислиш да се блашираш (а и тоа не е веќе штетно во последните месеци ама сепак е пожелно да се избегне) можеш слободно да се фарбаш.
    Само останува тоа дека поради хормоните да не фати фарбата, да не испадне посакуваната боја, тоа е веќе индивидуално, мене некои фарби ми фаќаа, некои не.
    Јас се фарбав цела бременост со фарби без амонијак и ете го син ми здрав и прав и сега сум бремена и пак се фарбав во 6 недела.

    Истото важи и за гелни нокти, значи тие не се штетни туку внатре во салонот каде што се стават се испуштаат токсични материи кои се штетни да ги вдишува трудница.
    Не знам како е во МК тука во салоните и самите вработени се со маски на лицето, па ако толку сакате да ставите обавезно со маска на лицето.
     
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас женски да ви кажам дека цело време се фарбам со кна ,и косата не се оштетува ,и редовно сум средена за разлика од претходно
     
  17. cherry-pie

    cherry-pie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    39
    Труднички муабети

    Здраво феминики, како сте? Би сакала да ве прашам јас сум 6 недела и вчера се исфарбав ама додека ми седеше фарбата седнав на нет да видам трудници и фарбање и пишуваше дека е многу штетно, се извадив од памет и веднаш си ја измив косата...Дали знае некој нешто околу ова би била многу благодарна да ми пишете...? поздравче
     
  18. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    Јас сум во 5-ти месец од бременоста и редовно си се фарбам. Иначе косата ми е плава и супер ми фаќа бојата. А и кога ја прашав докторката дали смеам да се фарбам и да се депилирам, ми рече-МОЖЕШ. Така да решив неа да ја слушам, сепак не сум и прва трудница ;)

    Според мене најубаво да си го прашаш твојот гинеколог за мислење, а најбитно е да му веруваш ;)
     
  19. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    не се фарбај првте 3 месеци потоа можеш секако доколку не ти смета јас во 6 месец се изфарбав ама се истив од повракање али помина :D
     
  20. Danni79

    Danni79 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Ве молам да ми препорачате некој колор шампон или боја за коса без амонијак, но испробани, не можам повеќе да се гледам 3 месеци се немам исфарбано. Инаку сум плавуша така да ми треба нешто да ми ги покрие темните корени.
    ВИ БЛАГОДАРАМ