1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Nedzhla, 7 март 2012.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Сноу подобро со коса да експеримантираш откако ќе се породиш. Во тек на бременост бојата не фаќа баш убаво, а и многу бргу паѓа, за две-три миења. Јас гледам по мене, а користам скапа, професионална фарба и ја немам истата нијанса како претходно.
    Бланшот не знам дали е штетен, јас еднаш во живот се имам добро зафркнато со него и од тогаш реков, бланширање више никогаш.
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Kористите ли масла за коса во тек на бременост?
    јас сакам да ставам ама да не има нешто проблем :^)
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    мислиш маслени капки за коса ли??? ако мислиш на тоа јас користам..
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    мислам масла за коса,чичково,рицинусово,маслиново-порано ја масирав косава со вакви ама од како сум бремена не :^) незнам да не има нешто проблем :^)
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    немам искуство со тие масла... ама мислам дека маслиновото не би било штетно... за др масла не знам ама сепак на глава си ставаш и го миеш тоа.. ај можеби некоја др ќе пише дали е користела
     
  6. elenn

    elenn Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    21
    мамички да ви кажам одвај чекам да се исфарбам, немчжам да се гледам веќе вака, косата ја носам врзана во репче за да не ми се познава многу. Двајца доктори различно ми кажаа, прво докторката ми рече да почекам да поминат десет недели па после можам да се исфарбам, па после докторот ми рече избегавај ако можеш, користи колор шампони и така. И да ви кажам јас така засилена , трк купив колор шампон, демек ќе се спасам и го носам на фризеркава моја она ми г стави и кога гледам корените не се фатени, инаку косата супер си фати , ама корените не. лелелле :tmi: ми се слоши. и така ништо со колор шампоните :lol:
    јас да ви кажам ќе почекам да влезам во 12 недела за некое време и ќе се исфарбам, и плус на свадба сум, како ќе одам така? кафена се фарбам не јак хидрогенот и се надевам се ќе биде добро :P ајде позз
     
  7. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Мајки слободно фарбајте си се и ставајте масла за коса, бебушко ќе си биде во ред :) ...мене докторката ми дозволи и јас редовно си се фарбам со новата фарба на гарниер што е без амонијак...Сакам да си бидам модерна и убава трудница 8) :emo:
     
    На bile84, zalosna и ddevojce им се допаѓа ова.
  8. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Јас пред бременоста бев тазе шатирана и издржав до породување + до 8 месец старост на бебето.Ми се погоди модата со омбре фризури па несакајќи таква излезе и мојата коса.Инаку сум против фарбање барем во првите 3 месеци од бременоста кога е органогенезата.
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    јас не сум фарбана од мај месец а плава се фарбав.. природна ми е темно кафена.. е сега подникната сум страшно.. ама сакам да ми кажеш дали ти мириса фарбата мене тоа ме плаши да не ги дишам тие хемикалии.. јас од тоа несакам да одам на фризер...
     
  10. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Па да ти кажам право оваа од гарниер и не ми мириса толку јако како другите фарби па можеби затоа и ја трпам :) инаку додека беше топло фризерот ме фарбаше покрај отворен прозор :) па и не осеќав некој мирис... :emo:
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    можеби ќе се предомислам ако зберам храброст секако да одам..
     
  12. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Јас во текот на бременоста се исфарбав само еднаш ...за свадбата:D
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    и мојава е така,надоле шатирана A горе мојата природна -темно кафеава :D
    јас сакам кна да ставам бидејки убаво ми ја прави косава ама сга во бременост не сум за тоа :^)
     
  14. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Јас баш пред една недела си ја бијадисав косата.Долго време ми стоеше така но си велам ако сега не ја бојадисам после па ич не ќе можам и не ќе имам време за тоа...па ќе бидав пола црна пола кафеава :lol:
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Arno si napravila..jas sum sega pola kafena a pola plava c3la bremenost se n3mam farbano..
     
  16. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    И јас некни тоа си мислев, дали да се офарбам или не? Некои викаат НЕ НЕМОЈ НИКАКО, други ми викаат АКО ДЕ ШТО ИМА ВРСКА..... и се мислам. :^) Сега ми е порасната полу црна полу кафеава ми е. Ама си се тешам дека не ми се познава дотолку нема некоја голема разлика. :lol:
     
  17. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас прв пат се офарбав после 3 месец во бременоста. Сега сум 6 и планирам во теков на месецов повторно да се фарбам. Мислам 2-3 пати во текот на бременоста не е штетно за плодот. Само да не се првите 3 месеци.
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Женски имате ли искуство со фарбата Лореал без амоњак демек била ми кажа мојата фризерка? После колку време можам да се фарбам а да не е штетно? :?: Исто и дали штети маникир со гел?
    Инаку јас сум плава и без да знам дека сум бремена уште пред 3 недели си фарбав корен а веќе сум била во 3-4 недела :lol:
     
  19. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Loreal Preference има амоњак, баш пред некој ден ја земав од Рамстор, ама не сум баш задоволна, најсветлата нијанса мене не ми фати убаво, може е до мене, ама не би ја купила повторно
    [​IMG]

    Loreal Casting е без амоњак и имаше уште една на Лореал што e без амоњак ама сега не можам никако да ја најдам.
    Garnier Olia е без амоњак, а подобро ми фаќа од Лореал.

    [​IMG]
     
  20. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    jas go prasav mojot ginekolog i mi rece vo prvite 3 meseci ne smee farbanje, a posle toa moze. izvinete za latinica