1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Nedzhla, 7 март 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Јас ама воопшто не се замарав со тоа со или без амоњак. И еве детево ми е живо здраво право
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    со првото се исфарбав изгледа некаде очеток на 5месец е сега со второ сум 13 недела ќе ја истуркам веќе и сакам да се исфарбам што мислите. со 6 процентен хидроген
     
  3. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Драга јас кога бев некаде 9-10 г.н се исфарбав со 6 процентен хидроген а после 14-15г.н се шатирав и тоа по одобрение на докторката, се разбира секогаш за се ја прашувам и се консултирам со неа и поради тоа што ми е прва бременост се ми е нејасно...Она кажа дека фарбањето и шатирањето не му сметаат на бебето туку на почеток е многу јак мирисот и на самата трудница да не и смета и затоа јас само што влегов во второ тромесечие си се средив и супер се чуствувам фала му на бога. Инаку на мене секогаш ми се допаѓа кога видам убава и средена трудница се разбира доколку и е одобрено тоа од д-р. Позз мила :*:*:*
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Јас во бремеоста не се фарбам,баш од причина што некои велат може,некои неможе,а и претходно само двапати во година се фарбав за посјајна коса,бојата на фарбата е слична со мојата природна боја.Сега веќе половина од должината е мојата природна боја,таман,здравје на лето ќе направам драстична промена :)
     
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато дека е штетно ама еднаш се офарбав заради веридбата. Малку ми се лошеше од миризбата и веќе не планирам да се фарбам до крајот на бременоста.
     
  6. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас си се фарбав цела бременост и се шатирав и ниту еден доктор не ми кажа дека е штетно за бебето, и фала му на бога се си е во ред до сега...Ипак ако се осеќаш дека не ти прија и дека ти се лоши не мора да се фарбаш, а ако ти е на премисла и имаш потреба од фарбање има и фарби без амонијак кои се препорачани во бременост.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    јас првите три месеци избегнував фарбање поради тоа што ми беше забрането од доктор, а откако поминаа тие три месеци сега си користам фарба без амонијак.
     
    На joy1 и okcenzi им се допаѓа ова.
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А за фарбање од старт е штетно? Мислам , дали може во првите недели, до 2 месеци? Искуство?
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Се што можеш да избегнеш до 12 недела од бременоста, е плус за бебенцето, многу е важна органогенезата во првите недели и затоа треба особено и големо внимавање за многу работи, фарбање не, лекови не, секс не....итн
     
  10. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Јaс знaм сигурно зa првите 3 месеци,сите ми гo велеa тoa декa е штетнo.А сегa веке и решив дa не се фaрбaм дo крaј,штo ке биде зa 9 месеци нефaрбaње ништо,пoсле ем ке си јa oсветлaм пoубaвa ке ми биде.Сепак имa нели жени штo имaaт мнoгу бели влaкнa пa нaјдoбрo нека си прaшaaт дoктoрoт,нaјсooдветнo.
     
  11. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    152
    Jas koga bev na ginekolog , ginekologot mi kaza moja preporaka da ne se farbash pOradi amonijakot...no jas ne sa farbam so farba tuku so knna taa nema ni amonijak niti nisto...dali smeam da se farbam so knna ?
     
  12. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Не сум стручнa навистина незнам и јaс се имам фaрбaнo сo к'нa нo aкo навистина немaш пoтребa oд фaрбaње пушти јa мaлку прирoднo.Мислам штетнo немa ништо вo неa нo сепaк не и гo знаеш тoчниoт сoстaв
     
    На glisa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Jas cela bremenost se farbam redovno so farba bez amonijak.
     
    На mariz и glisa им се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Женски а што мислите за фарбање и правење нокти? Морам да се исфарбам некако , дали да купам од оние фарбите без амонијак?
     
  15. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    I jas kupiv od tie ama maticnata uste ne mi dozvoluva da se farbam.
     
  16. ijoana

    ijoana Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    И јас си купив фарба и се исфарбав мораше малку коренот да го замачкам многу бели влакна имам неможев така да шетам
     
    На MonaLee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    и се фарбам и нокти све правам од старт а еве 6 месец сум јас мислам нема врска тоа се само некои муаб што се свртиле порано и заостанале јас од такви муаб ајде со убава фарба без хидр на Keune оние или како и да се викаа :D као демек штетно е што ми збореа на почеток ама после со нормал и све е ок тоа се само муаб глупости тоа не ни стига во организм ни па до бебо :!:

    а зашо не ти дозволуе бе :?: чудно ми е скрос шо има врска тоа ..
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    За фарбање ајде, се толерира, ама нокти ако имаш лакирани или со гел, ќе те тераат да го вадиш кога ќе треба да се пораѓаш. Ноктите мора да бидат чисти!
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Во двете бремености се фарбав и правев нокти....па еве ги живи здрави прави!
     
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Јас би се воздржала од фарбање и ув ламби бар првите 3 4 месеци со оглед на тоа каква ти е ситуацијата.
     
    Последна измена од модератор: 1 април 2017