Бојан (Глигор Поповски)

Дискусија во 'Книги' започната од katerina222, 24 ноември 2013.

1. katerina222

katerina222 Истакнат член

Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Ја имав оваа книга за лектира и едноставно се воодушевив од сликовистата во книгава.. Едноставно читам и потонувам во неа :)

..Ја имате прочитано, ако ја имате како ви се допадна (интересна, досадна..)

мислам дека ја нема темава

2. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.770
    Леле темава... ми побуди чувство на носталгија, убаво така... :)
    Многу ја сакав книгава и толку се соживував што кога се бранеше од волците се штрекнував како да ќе ми дојдат на врата, а и некако ми се чинеше дека ми е ладно цело време.
    Преубаво книџе, се надевам се‘ уште го обработуваат како лектира во основните училишта.

3. Jule.Sk

Jule.Sk Популарен член

Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.315
    Допаѓања:
    734
    Aхх Бојан :inlove:
    Kнигава мислам дека сум ја прочитала за рекордно време :D читај читај после очите ко филџани ми беа :D Mислам дека во основните школи е задолжителна ама и не направиле грешка :)

4. srhsejbsk

srhsejbsk Популарен член

Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.191
    Допаѓања:
    9.091
    Ај некој милостив да ми го прераскаже Бојан како лик :$

5. Dazey

Dazey Истакнат член

Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Мислам дека оваа беше една од кајубавите лектири што ги имавме во основно. Ја имам читано неколку пати и сеуште ми има останато во сеќавање, дури пред некое време му ја раскажував на син ми како приказна за пред спиење. Преубава книга што мора секој да ја прочита, навистина.

6. Sunshine.Sunshine

Sunshine.Sunshine Истакнат член

Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    2.564
    Бојан ми е една од поинтересните лектири. Убаво се сеќавам што се случуваше. Два пати ја прочитав и пак сакам да ја читам.
    Од описите, преку карактерите на ликовите, па се до искажувањето на нивните чувства, се е супер напишано.

7. 24646a

24646a Нов член

Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ја има некој прераскажана Бојан ако ја има некој ако може да ми ја прати ве молам :D

Ја имате прераскажано Бојан?

Последна измена од модератор: 30 декември 2014
  8. Cvetetto

Cvetetto Популарен член

Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Првиот пат кога ја читав,првиот дел оној зимата,значи подосаден немаше.Си реков лелелле досадна книга.Потоа дојде делот со девојчето од градот,Елена. Лелел прекрасен беше.. се заљубив во Бојан. И бев љубоморна на девојчето.
    Вториот пат кога ја читав и првиот дел ми стана прекрасен. Ух,ух,ух прекрасна е лектирава. Да си ја прочитате сите не чекајте на готово. ;)

9. 24646a

24646a Нов член

Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    почнав да ја чотам ми беше глупава и ја оставив

10. Hinebrra

Hinebrra Популарен член

Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    251
    Во основно лектирите ги читав ко ради реда и ретко на која и ја памтам создржината.
    Бојан ја имам прочитано 6 или 7 пати не знам точно, ја имав дома и летно време ја препрочитував.
    Книгава изобилува со такви описи, со таква сликовитост што сосема те пренесува во тој свет.
    Особено ми се пријадуваше качамак со сланина секогаш, или пак компири во жарот кога печеше.Можев дури и мирисот да го осетам мислам.
    Прекрасна книга.

11. Bitter-Sweet

Bitter-Sweet Форумски идол

Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    50.202
    Ова е книга за, ако не се лажам, седмо одделение, но нас не ни ја дадоа како лектира па ја читав подоцна, дури на крајот на средно, така да ми изгледаше малку досадна, но ја прочитав до крај.