1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојан (Глигор Поповски)

Дискусија во 'Книги' започната од katerina222, 24 ноември 2013.

 1. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Ја имав оваа книга за лектира и едноставно се воодушевив од сликовистата во книгава.. Едноставно читам и потонувам во неа :)

  ..Ја имате прочитано, ако ја имате како ви се допадна (интересна, досадна..)

  мислам дека ја нема темава
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.795
  Леле темава... ми побуди чувство на носталгија, убаво така... :)
  Многу ја сакав книгава и толку се соживував што кога се бранеше од волците се штрекнував како да ќе ми дојдат на врата, а и некако ми се чинеше дека ми е ладно цело време.
  Преубаво книџе, се надевам се‘ уште го обработуваат како лектира во основните училишта.
   
 3. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Aхх Бојан :inlove:
  Kнигава мислам дека сум ја прочитала за рекордно време :D читај читај после очите ко филџани ми беа :D Mислам дека во основните школи е задолжителна ама и не направиле грешка :)
   
 4. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  9.296
  Пол:
  Женски
  Ај некој милостив да ми го прераскаже Бојан како лик :$
   
 5. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Мислам дека оваа беше една од кајубавите лектири што ги имавме во основно. Ја имам читано неколку пати и сеуште ми има останато во сеќавање, дури пред некое време му ја раскажував на син ми како приказна за пред спиење. Преубава книга што мора секој да ја прочита, навистина.
   
 6. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Бојан ми е една од поинтересните лектири. Убаво се сеќавам што се случуваше. Два пати ја прочитав и пак сакам да ја читам.
  Од описите, преку карактерите на ликовите, па се до искажувањето на нивните чувства, се е супер напишано.
   
 7. 24646a

  24646a Нов член

  Се зачлени на:
  30 декември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ја има некој прераскажана Бојан ако ја има некој ако може да ми ја прати ве молам :D  Ја имате прераскажано Бојан?
   
  Последна измена од модератор: 30 декември 2014
 8. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Првиот пат кога ја читав,првиот дел оној зимата,значи подосаден немаше.Си реков лелелле досадна книга.Потоа дојде делот со девојчето од градот,Елена. Лелел прекрасен беше.. се заљубив во Бојан. И бев љубоморна на девојчето.
  Вториот пат кога ја читав и првиот дел ми стана прекрасен. Ух,ух,ух прекрасна е лектирава. Да си ја прочитате сите не чекајте на готово. ;)
   
 9. 24646a

  24646a Нов член

  Се зачлени на:
  30 декември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  почнав да ја чотам ми беше глупава и ја оставив
   
 10. Hinebrra

  Hinebrra Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  256
  Во основно лектирите ги читав ко ради реда и ретко на која и ја памтам создржината.
  Бојан ја имам прочитано 6 или 7 пати не знам точно, ја имав дома и летно време ја препрочитував.
  Книгава изобилува со такви описи, со таква сликовитост што сосема те пренесува во тој свет.
  Особено ми се пријадуваше качамак со сланина секогаш, или пак компири во жарот кога печеше.Можев дури и мирисот да го осетам мислам.
  Прекрасна книга.
   
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.626
  Допаѓања:
  59.485
  Пол:
  Женски
  Ова е книга за, ако не се лажам, седмо одделение, но нас не ни ја дадоа како лектира па ја читав подоцна, дури на крајот на средно, така да ми изгледаше малку досадна, но ја прочитав до крај.