1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин според обликот на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Rubiii, 11 октомври 2012.

 1. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали некој знае каква боја на кармин одговара на типот на лице( пр. тркалезно, четвртасто, овално..) и дали воопшто има врска обликот при избор на боја на кармин?
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.570
  Допаѓања:
  80.645
  Пол:
  Женски
  Боја на кармин

  Мислам дека повеќе има врска тенот и бојата на косата и очите.
  А ако некоја има повеќе информации околу тоа како да се бира кармин, нека пише нешто повеќе - и мене ме интересира. :)
   
 3. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  517
  Боја на кармин

  И јас мислам дека за правата нијанса на кармин,клучно значње имаат тенот и бојата на коса.Можда ова си се само некои мои претпоставки,ама сум приметила дека и бојата на руменилото е многу значајна за правата нијанса на кармин.Мене конкретно,зошто сум смеѓа црвен кармин ми стои само со праска боја на руменило.Со кафеаво руменило или бронзер одат nude нијанси,а со розевото одат и понежни и појаки нијанси на розе
   
 4. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.045
  Каков кармин одговара на смеѓа коса и зелени очи ?
   
 5. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  879
  Во принцип скоро секоја боја одговара на секој тен , само треба да се одбере вистинската нијанса од таа боја, сега ќе направам едно истражување детално па ќе напишам и објава на блогот :)
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Па јас мислам дека ништо нема толкаво влијание колку формата и големината на устата. На пример на многу тенка уста никако не стои црвен кармин или други бои на кармини кои се во јаки бои, уште толку ја истакнува формата на усните само како две цртички тенки да има, а на полна уста пак никако не ми стои некој нуд кармин. Ставив еднаш и изгледав ко без уста, ко неизмиена, одвратно ми стоеше.
  Исто и тенот е многу битен, на многу блед тен стојат кармини во јаки бои и обратно, на темен тен нуд кармини. На тие што се златна средина се им стои :lol:
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.707
  Допаѓања:
  150.442
  ^ Ниту на многу полна уста не стои црвен кармин. Вулгарно изгледа и визуелно ја зголемува уште повеќе што лицето губи од пропорционалност и гледаш уста со жена на неа,а не жена со уста. Идеален е на нормална големина и форма на усни. За полни, природни нијанси се одлични.

  А најсмешни ми се оние со тенки усни што ги бојат околу устата и употребуваат потемни нијанси на кармин,страшно. Стај си бре посветло или проѕирен сјај,колку си имаш природно,толку ти е,шо да правиш, што се доцртуваш шо би рекла јас,ко совет од Базар 85 година,ко травестит.

  Темава е втф?! Според обликот на лицето бе... оф мајко.
   
  На antonina, mims-89, Domino и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.570
  Допаѓања:
  80.645
  Пол:
  Женски
  Мимс, тука не би се согласила баш - јас имам многу светол тен и прекрасно ми стојат nude нијансите.
  Немам полни усни, ама убаво ми стојат и црвените нијанси, само што се' уште не сум ја пронашла онаа вистинската и затоа ги избегнувам.
  Според мене, на потемен тен стојат поубаво појаките нијанси, на пример некоја нежна розе-циклама или богати портокалови тонови.
   
  На love-cat19 и eli25 им се допаѓа ова.
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  На црнкиња на пример со огромна уста се согласувам дека не изгледа убаво и дека е вулгарно, ама на Џоли и стои перфектно, според мене мислам.
  Мишела сепак секој си има различен вкус и секогаш има исклучоци на кои им стојат секакви бои :)
  Јас имам полна уста и некој си среден тен, не си се допаѓам со нуд кармини, ме прават да изгледам по бледо и устата ми изгледа ко болна да сум, а си се допаѓам со црвен кармин, бордо, темно лилјаков ....
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.570
  Допаѓања:
  80.645
  Пол:
  Женски
  Па јасно, тоа и ми беше муабетот, дека пре би одбрала кармин кој би ми се допаднал мене лично, а не таков каков што е „препорачано“ да се купи според бојата на тенот. :)
  Како на пример да купам ете да речеме некоја hot pink нијанса, за која повеќепати имам прочитано дека „совршено одговара на оние кои имаат светол тен“, кога јас би се чувствувала како Барбика со таквиот кармин на уста. :D
  До некаде можеби има поделба според тенот, да, ама мислам дека не треба толку да се ослонуваме на неа.
  А за ова според обликот лицето - немам коментар. :lol:
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. KimKardashian123

  KimKardashian123 Нов член

  Се зачлени на:
  14 март 2013
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Јас сметам, а ова ми е и испробано, дека на сите облици на лице одговара тиркизна боја на кармин. :)
   
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.485
  Допаѓања:
  8.272
  Пол:
  Женски
  За овално лице ,кој кармин одговара?
   
 13. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.713
  Допаѓања:
  5.035
  Пол:
  Женски