1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    gosh ima и посветли и потемни нијанси
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Моментално користам 3 нијанси , боја на кожа, праска и светло розов , еве ви и слика , токму вакви :D
     
    На soncicko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Еве јас си земав пред некој ден од Авон 2 карминчиња, поточно од Колор Тренд.
    [​IMG]
    -Winter Wine и Pink Sunrise. Преубави се :inlove:
     
  4. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Имам 13 години и сакам да си купам карминче со некоја светло розе боја накај кремава. Препорачајте ми некое квалитетно карминче кое нема премногу светки, сакам да биде мат :)
     
  5. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Ефтин + добра кармин = Golden Rose , побрај во колекцијата на Golden Rose , ке си најдеш баш како што сакаш. Позз
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Девојки дали има ваква нијанса на мат кармин од голден рос. Ако некој знае нека го пише и бројчето. :)
    [​IMG]
     
  7. Wiliams

    Wiliams Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    Јас си купувам ефтини кармини најмногу ми се погодија на Golden Rose, Aura и Miss Sporty... а и сјаевите им се многу убави не се многу скапи. Купувам многу козметика понекогаш можам и поскапи да си купам ама ете сум се навикнала на нив и добри ми се. Експериментирав многу со боите потемни посветли ма секакви и на крај си ја најдов правата боја бебешка розева на кај бела :) Одам во Cosmo и таму имаат ефтини и голем избор...само таму можам да си најдам се шо ми треба.
     
  8. Wiliams

    Wiliams Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    Има ваква боја баш истата ја купив пред некој ден од Cosmo што е позади хотелот Бристол, само не е на Golden Rose туку на Мiss Sporty беше околу 150 денари мислам или помалце Prefect color lipstik а бојата 009 inocence
    Карминот изгледа вака
    [​IMG]
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nastjaaa4

    Nastjaaa4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    81
    [​IMG]

    јасго корситам овој...плава сум..и убвао изгледа на бел тен....а понекогаш ставам само моливче нуде боја и баш ми ги прави убави усните
     
  10. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски


    Имам иста ваква боја на кармин марка Isabelle Dupont L202 ,јас го купив од Грција незнам дали може да се најде и во Македонија :?:
     
  12. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Девојки ај ако некоја од вас знае кај да ги најдам нијансиве на карминиве нека ме извести, не ми е битна марката само да се ваква нијанса како Бојана што ги има на сликиве ( иако слични се нијансите)
    [​IMG]
    [​IMG]таа лево девојката

    [​IMG]
    [​IMG]десно девојкава

    http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4185_n.jpg
     

    Прикачени фајлови:

  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Ми треба оваа нјуд нијанса на кармин.
    Си ја обожавам устата со ваква боја, иако мајка ми ме кара дека пошто сум бледа, бојава дополнително ме бледнее, или како што знае да каже - М., ко болна си, аман дете, ставај боја на тебе! - :D :D |(
    Да не е со превисока цена, ама да биде трајно. :$
    [​IMG]
    Вакво некое ко на Кимка.
    [​IMG]
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Мишелка, најефтина варијанта би бил Голден Роуз имаше некој подоле напишано во темава за нуде нијанса на кармин
    Еве ти табела на бои на голден, мислам дека ти одоговара 51
    [​IMG]
    [​IMG]
    Јас го имам истиов, предобар е, само тогаш беше на промоција со сенка.
    [​IMG]
    Мислам дека околу 200 се кармините, ама квалитетни се дефинитивно.
    И мирисаат прекрасно, за разлика од голден.
    Ама голден се 100денари, (во Скопје се наоѓаат и за 70 некаде), а риммелот е дупло.
    П.с Или есенсе, 52 in the nude би требало да е уште посветол,овие се 150 денари
    [​IMG]
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Мислам дека овие на Есенс ќе завршат работа, а и ми се допаѓа таа нјуд нијансата. :wasntme:
    Леле, што си направив сега и така во криза сум со паринкиве, а ми паднаа у око и тие коралните нијанси на сликата погоре од Есенс. :wasntme:
    Туууу, батко Ѓоргија, да му се сневиди, си мислиш кармин немам видено у животов. :D
    Фала ти многу, Хипстерке. :hug:

    Морав да се редактирам -

    Погледни ја сликата што ја постави Хипстер погоре, овие двете бледи розови нијанси ми личат баш на таа која ја имаш постирано (листам информации за карминиве, слични се на нијансата што ја бараш само види која ќе ти одговара повеќе). 55-ката ми е посличен уствари. :wasntme:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На simoncelicius и Hipster им се допаѓа ова.
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Кога сме кај nude нијансите, јас многу се полажав за GOSH Velvet Touch Lipstick 134 Darling,
    [​IMG]
    затоа што го пронајдов идеалниот црвен кармин од истата линија и мислев дека и овој ќе е одличен.
    Вака убаво изгледа и на рака кога го пробав беше супер, арно ама...
    леле на усните... :( вода. Не е мат, туку има мал отсјај, а не е доволно кремав, туку напротив, лигав и воден. Се познава секоја една вдлабнатина и црта на усните, не работи воопшто во нивна полза.
    Очаен е, не го ни користам. :(

    Добра замена за nude кармин е Golden Rose 98, (патем овие на сликата немаат врска со вистинските бои, тркнете до Рекорд и пробајте си тестер најубаво). Одлична нијанса, е сега трајноста на Голден Роуз е таа, ама па за тие пари (100ден) толку и музика.
    Баш ваква убава нијанса дава.
    http://media-cache6.pinterest.com/upload/85427724151797635_XfImp5An_c.jpg
     
  17. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас користам само жар црвен кармин, природна црвенкоса сум и одлично ми стои :D
     
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Сакам само да кажам за кармините на Golden Rose да одите и да си ги пробате нијансите таму, на лице место, и тоа на усни. Јас купив два кармина од Golden Rose во ГТЦ, ама ги пробав само на рака. Едниот требаше да е месо боја, nude, а другиот розев, баш она бејби нежно розево. Кога ги ставив дома на уста, катастрофа! Првиот, нели nude нијансата, на усни ми е креч портокалов, ептен блед, дури накај бело мава, грозно изгледа :tmi: А вториот е дреч розев, се осеќам ко Барбика со него (кај и плава сум, уште дреч кармин :shake: ) Мада, кога ќе размислам, вториов ај некако и ОК е за лето. Сепак, вештачки делуваат и двата. Затоа, проба само на лице место :!:
    P.S. Kога ќе ги отворам и видам кармините, многу им се убави нијансите, баш како што сакам, затоа и ги купив, ама на уста е многу, МНОГУ посветло, не знам зошто така. Дали и на некој друг му се има случено ова со кармин на Golden Rose? :?:
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    ^ Па, нијансата на боја на раката не е иста со устата, затоа никогаш не пробувајте на рака. :!:
    А и нијансата на карминот различно изгледа на различни тенови, различни бои на коси, па затоа се добива ефект како да бојата на самиот кармин е поразлична откако ќе ја ставиш на уста. :)
    Ако има тестерче (а сигурно има) пробајте си од него, ако ви е шубе да ставате директно на вашата уста, намачкајте на прстот или на раката, па после на уста. Јас така си правам и до сега немам утнато нијанса. :$
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Значи карминиве на YSL како за мене правени,нијансите им се сон ;( Сакааам ...
    Ваква нијанса,со приступачна цена?
    [​IMG]