1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.293
    Допаѓања:
    16.697
    ^ Имам јас ваква нијанса кармин, поточно на мајка ми е од Авон и е земен. ;)
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас сум многу незадоволна од Revlon lip butter (065 Creamsicle) кога отидов да го купам,го пробав над балсам,бојата супер,и си го земав :)
    По неколку дена го ставам на усна,без балсам,и кога го ставив ми се познаваше во секоја линија на устата и ми правеше лушпи на усната како да не сум и направила пилинг 2 недели,другите денови пак пробав пак така изгледа на усна,значи само тој кармин ми прави лушпи на усна,пробав со балсам со се,и пак така изгледа,не знам зашто толку се познати и толку ги фалат :^)

    Cега ми е мака така што ми стои а со секое ставање се нервирам што така ми изгледа на усна ;(

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  3. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
  4. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Eте заборавив да го пофалам карминот од Aвон,го имам подолго време и го имав подзаборавено,и сега го најдов и има прекрасна нјуд нијанса,за тие што барате,како 2 во 1,кармин и сјај :)
    Eдвај најдов слика на нет,нијансата се вика Perfect Nude,еден од најдобрите кармини што ги имам е,подобар и од Mac и Dior :wasntme: :rofl:

    [​IMG]
     
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ту, а толку ги меркав овие и читав пофалби за нив на нет :worried: Нијансата е супер, многу ми се свиѓа, ама стварно се собира во секоја пукнатина, ептен се познава на сликата. Баш се зачудив, имам јас еден мат кармин на Ревлон, нијанса nude attitude 001 и иако е сув (мат) не се собира на уста, убав е многу и така си имав створено генерално мислење дека производите на Ревлон се сите убави :|

    Инаку во мојот пост погоре пишав за кармините на Golden Rose, кај се ЕКСТРЕМНО посветли на уста него вака кога ќе ги отвориш, плус и исто вака се собираат :^) Незадоволна сум од нив комплетно. Сите ги испофалија, и за таа цена можеби се ОК, ама за мене не. Мене ми се допаѓаат кармините на Artdeco (од оние поскапите) и на Rimmel и Flormar (од поевтиниве). Сега последен си го земав овој на Artdecco и иако е кремаст, нит се собира во линиите на устата, нит ништо. Прекрасен е, а нијансата му е некоја розеникаво-виолетова (не знам зошто вака темно изгледа на сликава, посветол е), убаво изгледа на уста и ги прави забите да изгледаат побели, што е огромен плус ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • damask_rose.jpg
      damask_rose.jpg
      Големина на фајлот:
      9,5 KB
      Прегледи:
      444
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Eпа девојки, јас да се пофалам дека си ја најдов посакуваната nude нијанса. :$
    Го купив карминот на Есенс, истата нијанса како од сликата - 52 in the nude и замислете, ми се погодил баш онака на среќа. :D
    Заборничава сум в крај и ја бев заборавила точната бројка, па запнав 55-ка, та 55-ка и среќа што ја немаше нијансата, инаку ќе утнев. :D
    И чисто на среќа си ја грабнав 52-ката и по пат си смислував утехи, вака така, па дури кога дојдов дома и прочитав in the nude одоздола, ми светна дека сепак не сум погрешила. :D
    Карминот е прекрасен, нијансата такуѓер, убаво ми „легна“ и сепак не е од оние nude нијанси кои дават впечаток ко „без уста“, што ми е посебно важно бидејќи сум така побеличка.
    И да - мириса на карамела. :mm:
    Штета што сликата не го доловува вистинскиот ефект, во живо бојата е баш light caramel, ама како и да е, ми се допаѓа тоа што е така неприметна и ќе ја биде за секаде. :P
    П.С: Ако сите кармини на Есенс се со таков сладок и карактеристичен мирис за секоја боја, посакувам да ги имам сите - скромно, as always. :devil: :D
     
  7. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    оваа сезона ке сум на НУДЕ... :P
     
  8. SEKSI.BARBI

    SEKSI.BARBI Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    43
    oд авон мат светол кармин pink sanrajse има кремасто розева нијанса мене ми е совршен :*
     
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Bчера земав кармин на Mac,собрав парички и земав,многу сакав да поседувам еден,зашто долго траат и имаат убави нијанси,ја земав оваа нијанса,светло црвена е,како боја на јагода,не е нападна боја,убаво ми стои,и долго трае,денес цел ден ми стоеше,јадев,пиев,се бањав :rofl: :D
    И убаво мириса,ги паметите оние зелени кармини што пуштаа црвено и стоеа со денови :D E на тие кармини ме потсетува во мирисот,и не е сув како некои други,некако кремасто се чуствува на усна :wasntme:

    Eве го
    [​IMG]
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Јас ќе му дадам шанса на овој на Гош, многу ми се допаѓа боичката.
    [​IMG]
    Velvet Touch Lipstick - # 63 Sunset

    Се надевам дека ќе се погоди одлично како црвениот 60 Lambada,
    многу подобар за разлика од 134 Darling. :(
     
    На Saya му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Трендафилке, имам слична нијанса на овој, прво помислив дека е истиот, ама мојот е 146 cappuccino.
    [​IMG]
    Не ми стојат вакви голи бои и не ја користам никогаш сама по себе, но нема подобар кармин за мешање.
    На пример, прво си ставам од 127 Mulberry или 66 Bourgogne (вториов е предобар и сам, но некогаш го сакам понежен) и потоа од ова нудево, па ефектот ми е супер. Е сега, различен е карминот и можеби текстурата нема да му одговара со другите ако е водест и лигав, но пробај да го комбинираш можеби ќе му најдеш каква-таква намена.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Сите бои ке ти стојат убаво ако ја избереш нијансата на карминот соодветно со твојата боја на уста а тоа е деве нијанси потемна......
     
  13. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    кармин само црвен друга бој ане ми стои :)
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Конечно си ја најдов најубавата нуд нијанса.
    Преубава интензивна боја,и не ги оцртува линиите и вдлабнатините на усните што е најважно :!:
    [​IMG]
    Avon - Latte Cream (Ultra colour) :inlove:

    Го земав и на Essence карминчето In the Nude.
    [​IMG]
    Боичката е океј,малку како побледо да остава ама добро е за преку ден.
    Едино што се разочарав е што ми ги оцртува сите линии на устата :(
    Незнам зошто,пробав прво и лабело да ставам па карминчево и пак истото..

    Е дали дека периодов ми е прилично испукана устата незнам може и до тоа да ми е..Ама еве во споредба со ова од Авон - не ми прави така :(
    Дали на некој вака исто му се случува со карминиве на есенс? А таман сакав и уште да си приземам од нив нијансите им се преубави и живо ефтино за карминче! :doh:
     
    На LilBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене на почеток ми беше одличен карминот, значи не се издвојуваше низ линиите на устата, ама не негирам дека може да биде до карминот.
    Моментално ми е малце сува, синоќа ставив и ужас беше, баш како што опиша ти. :puke:
    Се надевам не е до карминот, до мене е. :devil:
    Ај нека нè просветли уште некоја, ептен се разочарав кога те прочитав и тебе. :doh:

    Море, јас ќе си земам и корален, па ќе споредам и ќе кажам импресии.
    Па, што биде, нека биде - мојата желба за убаво карминче е поголема од можните последици на незадоволство. :D
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    :inlove: :inlove: :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Jaс си ги користам кармините на голден рос
    Ги имам следниве нијанси
     

    Прикачени фајлови:

  18. Allthatglitters21

    Allthatglitters21 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Само што сакав да пишам дека имам ист ваков кармин, добро е не сум луда само јас :D
    е вака сега ист ист ист како на сликава прва има на MANHATTAN 33N X-TREME LAST AND SHINE. Црна е опаковката јас го купив под железничка во зегин :) преубав е
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Felicia

    Felicia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    56
    Девојки сакам ваков кармин! :) Знаете кој е најсличен до оваа боја?
    [​IMG]
     
  20. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Ги има ли овие кармини кај нас? Rouge Caresse L'Oreal
    [​IMG]