1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

 1. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  684
  Допаѓања:
  3.788
  Пол:
  Женски
  Јас сум бринета и користам црвен кармин..Мене убаво ми стои :D
   
  На Macushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  Јас сум плава, и мислам дека најмногу ми одговара розев кармин..
  Не користам многу кармини.. повејќе сум за сијај ;)
   
 3. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  184
  Не користам кармини ама црвениот го сметам за грд кармин незнам зошто и според мене на бринетите им стои многу лошо.
   
 4. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  883
  Јас сум заљубена во кармините на Римел, од Кејт Мос линијата. Зедов еден за проба и после тоа уште неколку. Имам nude, нормална вообичаена црвена, позатворена црвена, џиш црвена, многу јака розова, и еден од друг тип кармини исто на Римел што не знам како да го опишам ама ваква е бојата како првиот од лева страна и предобро стои. Не е кафена, како потемна nude нешто. Презадоволна, особено од црвените нијанси.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 5. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  5.600
  Пол:
  Женски
  ^ Само што сакав да прашам за карминиве колку пари се? :D
  И имаат покривност баш вака како на сликиве?

  [​IMG]
  [​IMG]

  Баш ги разгледував истиве на Кејт Мос сега низ нет,и решив да си земам неколку па цена ме интересира :)
   
 6. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  883
  Мене ми се преубави, ги имам и во некоја друга тема ми се чин пишано, долготрајни се, бојата е сон, доволно суви доволно мрсни, таман ко што ги сакам. А цена да ме утепаш точна не ми текнува, околу 200 се ми се чини.
   
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Leather

  Leather Активен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  7
  Имам темно кафеава коса, дури црна и зелени очи. Користам црвен кармин, понекогаш и праска боја кога имам поистакнати очи, за посвечени пригоди користам црешна боја кармин :talk: :D
   
 8. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Долго време користев кармин од АВОН со боја како на сликата , многу ми беше убав , но сега веќе ја нема истата боја , многу на кафено ми е , препорачајте некој кармин со таква боја или свето розева позз :D
   

  Прикачени фајлови:

 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  8.637
  Користам најчесто розеви нијанси. Некако тие најдобро ми стојат,евентуално црвени. Овие беж, кремасти,`голи` нијанси ич не ги сакам. Како без уста делувам.
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.054
  Допаѓања:
  85.167
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]

  мојот нај нов кармин , Sephora Jealous , најубавата боја ,го користам и за денско и за ноќно излегување :)
   
 11. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
 12. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  585
  Имав преубав светло црвен кармин со ситни светки низ него ама ми се истроши. :(
  Бидејки беше постар, мајками го купила пред 5/6 години, избришано му е името на фирмата и никако неможам да го најдам.
  Барав и на интернет барем слична некоја боја да најдам ама нема.
  Ако знаете некој со следниот опис: сув, со ситни светчиња низ него и ефтин, пишете ми.
  Најсличен на него е овој од авон [​IMG] Не сум го користела па да знам каков е кога се нанесе, ама на сликичката изгледа како мојот со такви светки.
   
 13. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  11.344
  Добро луѓе, препорачајте ми добра линија мат кармини? Не е битна цената, ама не можам да најдам добар мат кармин. Сакам да земам во повеќе бои, скоро сите што ги имам се премногу сјајни и светкави. Сакам нешто густо, постојано и...мат! :D
   
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.060
  Допаѓања:
  77.427
  Пол:
  Женски
  ^ Sephora убедливо ги имаат најубавите мат кармини, ама не секогаш можам да си ги имам во залиха, а да праќам „поздрави“ други да ми купуваат козметика - мало сутра, не сакам да ми се скрати најголемото уживање. :D
  Би ти ги предложила мат кармините на Дебора (црно е опаковчето), имав црвен и многу ми се допадна - хидратантен, траен и не оставаше ефект на географска карта по устата. :D
  И Гош имаа мат кармини, јас имам едно розе нијанса ама не е мат, инаку сигурна сум дека имаат, ама не знам дали ќе ти се допадне, знам Трендафилка се жалеше дека нејзиниот ѝ се делел во линии, а тоа не беше случај и со мене. :worried:
   
  На koritsaki и Oxymoron им се допаѓа ова.
 15. wildness

  wildness Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  23
  За наубава боја на кармин според мене за жена е црвена. Најжествено, најдамско, најкласично, никогаш неможе да се згреши. Заљубена сум во црвени кармини, имам 2, еден на Диор и еден што е веќе при крај и не е фирма, стар ми е, прв црвен кармин што сум имала. Инаку, црвениот кармин секогаш и од машка страна е најубав, се смета за најсекси и најгламурозна боја на кармин. И тоа тука зборуваме за матот, оној кој не светка, оној убавиот кој ја потенцира устата, не оној со светки и сјајниот. Црвен кармин е најпогоден и најубав за некои посвечени пригоди, интересни случки, на кои треба малку да се истакнете. Јас црвениот кармин го употребувам најчесто за вечерни излегувања, но и некои побитни ручеци. Ептен ми се допаѓа мене, омилен ми е.

  Инаку за секојдневен кармин користам или праска боја, или нежни нијанси на розева, кремави и слично. Бои кои одговараат на повеќет комбинации.

  Како и да е, прашањето ми беше, каде а најдам убав црвен мат кармин, да бои убаво, да биде баш мат, да не остава грутки и слично и да биде долготраен и хидратантен. Значи кратко кажано совршен. :D
   
 16. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  89.127
  Пол:
  Женски
  За сите што барате добар мат кармин, можам да ви ги препорачам мат кармините на Revlon. Ги има во Космо, само не памтам која цена беа. Јас пред некој месец земав еден мат кармин, nude нијанса, и презадоволна сум. Значи, ептен е мат, нема сјај воопшто и толку е траен, што дури треба да го триеш за да се извади. Стои цел ден без проблем.

  А, да, и мене не ми создава линии на устата, т.е. не ми се собира во празнините, или како и да се викаат тие :wasntme: Е сега, изборот на нијанси кај нас е малку ограничен, нели нормално :^) Инаку, се заљубив во карминиве на втората слика, морам да имам барем еден од нив (по можност тој од десно), преубави се! Што ми требаше да ја отварам темава, се напатив :tmi:

  Еве како изгледаат:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Allthatglitters21 и Oxymoron им се допаѓа ова.
 17. My.Cloud

  My.Cloud Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  59
  Црвен (не толку темен) и светло розев :makeup:
   
 18. renne

  renne Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  19
  Колку се на Sephora ? :$ :* :makeup:
   
 19. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  8.637
  Ми треба препорака за добар црвен кармин и со солидна цена зошто нема да го користам којзнае колку многу. Некоја ваква боичка.
   

  Прикачени фајлови:

  • default.jpeg
   default.jpeg
   Големина на фајлот:
   836 бајти
   Прегледи:
   301
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.054
  Допаѓања:
  85.167
  Пол:
  Женски

  јас имам 2 кармина на Сефора и ги земав од Грција по 13 евра :)