1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Кај чичкото што продава козметика на Бит пазар, тезгата му е кај бугарките.
    Сосем случајно го здогледав, црна опаковка Мiss Rоse, со бели цветчиња на неа, бројчево е или 6 или 9 :D
    Мене за 50-че ми го даде, а толку е убав, за нијанса ми е подобар од Голден Роуз.

    А ако сакаш да видиш како стои, иди кај мене на фб. Многу сум убава :wasntme: :rofl: :rofl: :rofl:

    Едит:
    Еве како изглеа
     

    Прикачени фајлови:

    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Јас конечно си најдов и тоа за пристапна цена на Аура два кармини .Едниот е Месо боја-Nude а другиот е црвен ама баш мене ми одговара на тенот и конечно да си ј најдам совршената црвена боја за мене.Двата ги најдов заедно одеа на акција за 260 денари што ми се видоа прилично ефтини.Не се воопшто суви,а посебно црвениот и дава доволна влажност на устата и сјај.
     
  3. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Е сега мора да ми помогнете, бидејќи немам искуство со кармини. До скоро користев само сјај за усни, но тетка ми ми подари еден портокалов, ARTDECO пишува на него, не знам од каде го има купено како овој од десно на сликава е [​IMG]
    и многу ми се допаѓа како ми стои.

    Е вака нешто стои , како на љубовта моја од десно :D Таман и косава од црвена ми стана портокалова ко на неа :$
    [​IMG]

    Ако користи некој портокалов, кажувајте ми бројче а ако не предложете ми фирма па ќе си барам јас соодветна нијанса, може и поскапичок да е, имам нешто мерак убав кармин да си купам :$
     
    На crazylady и candise20 им се допаѓа ова.
  4. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    девојки читам многу сте задоволни од голден роуз кармините,јас досега не сум користела ништо од таа козметика,а баш ми треба некоја nude нијанса на кармин,дај кажете ми каде ја има оваа козметика во Cкопје :)
     
  5. simce11

    simce11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    ѓи имаш на рекорд,во гтц на прв спрат мислам до прдавница боди лајн..
     
  6. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.891
    Пол:
    Женски
    Ваква боја на кармин скорз иста и да е без светки [​IMG] да ми препорачате некој? и да е со прифатлива цена.
    Фала однапред.
     
  7. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Карминов на сликата што ја имаш постирано ти е на Rimmel London.
    Линијата на Кејт Мос бројче 03 - Nude.
    200 денари ти е и го имаш во Шатци,ДМ,Космо.. :)
    [​IMG]
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Бојава што многу е популарна овој период.Нешто како боја на темно црвено вино :?:
    Каде можам да најдам ваков кармин во Струмица?

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  9. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Темна боја многу добро ми стои,светлите не беш :D
     
  10. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    Aaa тоа да ти имало цела продавница голден роуз козметика дури вчера приметив,се гледа дека одамна немам прошетано низ гтц :D јас па мислев ги има по парфимериите
     
  11. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Пред некој ден си купив темен ,вапирско црвен кармин од Кеј Мос.Феноменално ми стои!
     
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.199
    Допаѓања:
    8.431
    Цена, бројче ?
     
  13. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    Jaс сакам да си купам црвен од линијата на Kејт Mос,можеш да ми кажеш каков е дали е доволно долготраен или брзо се брише :)
     
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Cacy провери си во Космо 100% ќе најдеш таква боја. Имаш избор скоро на секоја козметика.
    Иначе женски цените на Римел кармините (kate moss) се 200 денари максимум,и кармините им се феноменални !
    Баш пример за кармин,одлична текстура,покривност,бои,цена.. За долготрајноста солидни се.

    Знајте си само дека кармините кои се хидрантни,сјајни не стојат долго зошто сјајот и влажноста во нив ги "лизгаат" од усните. За да ви траат подолго ставете молив за усни во иста боја,или неутрална или пак крем коректор :)

    Eве ви линк некои од нијансите :
    http://www.ulta.com/ulta/browse/pro...241204&productId=xlsImpprod4090119#sku2247872

    Оние кои сакаат мат кармини со пристојна цена,излегоа нови мат од оваа линија на Кејт Мос.
    Кај нас мислам дека сеуште ги нема,веројатно ќе ги донесат.. па ќе чекаме :wasntme:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Ги сакам сите :inlove:
     
    На Deemy, Cacy, candise20 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.891
    Пол:
    Женски
    Повторно јас со моите досадни прашања. :$ :$
    Епа вака сакам да прашам која боја на кармин ми одговара највеќе?
    Имам ептен светол тен на лицево,премногу сум бела.
    Совет? :lol: Фала однапред.
     
  16. Marta.Zarko

    Marta.Zarko Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Според мене црвен некако тој е за посветол тен, доколку имаш пробај ;)
     
  17. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    Eпа тоа не зависи само од тенот,во предвид се земаат и бојата на косата,бојата на очите,формата на усните итн. кај секој е различно.Eкспериментирај малку пробувај различни бои и нијанси и ќе видиш самата кои бои ти стојат кои не

    Jас имам светол тен,темно кафена речиси црна коса,и темно кафени очи и така полни усни и најмногу ми стои црвен кармин и светли но и некои потемни нијанси и најчесто користам црвен или некоја nude нијанса или воопшто не ставам кармин само лабело,а со други бои не си се свиѓам посебно со розева ич не ми стои мислам :)
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. simce11

    simce11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    најдобар на светол тен стои црвената боја,розевата,мој совет е да не гледаш многу според тенот ,најдобро според според која боја на кармин ти е убава и која одговара на облеката,јас имам потемен тен па сум слушнала црвена боја не стои на темен тен а јас скоро секој втор ден ставам црвен кармин за така да според мене која и боја да избереш нема да погрешиш..
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Тенот ми е бел.Косата и природна ми е црна а и плус ја фарбам црна со црвени прамени најубаво ми одговараат кармините со боја на трула вишна,кафеава не многу темна нијанса потемно од месо боја,обожавам и розев кармин,но никако не ми стои па ако имате некој совет како да го искомбинирам со облеката и другиот вид на шминка дајте совет.
     
  20. SimpleG

    SimpleG Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    http://www.youtube.com/watch?v=jd_Qgcue3lU Повели, солидно објаснето, се надевам ќе ти послужи. :)