Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

 1. Extraordinary.girl

  Extraordinary.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  419
  Најчесто ставам праска боја, сјај не обожавам, па гледам да не биде сув и да ја хидратира устата. Немам ништо против црвен, и ми е секси али не стои на секој и незнае да го става секој! Според мене кога ке ставиш црвен кармин, акцентот паѓа на усните и само на усните, а не да бидеш како даркерка во очите со еден тон креон и уште еден тон маскара и сенка, па и уште руменило, право за на маскенбал! Со понежна шминка на очите, невино руменило и црвен кармин, мислам дека е топ.
   
 2. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  па претежно нежно розова,кафеава.кремав а сега почнав и нешто потемна розева боја за излегување а инаку предност давам на светлите нијанси
   
 3. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.200
  Допаѓања:
  1.898
  јас сум бринета но во летно време косата ми е поплава ...користам посветли нијанси на кармин бидејќи немам мн црн тен ..
   

  Прикачени фајлови:

  • dghjj.jpeg
   dghjj.jpeg
   Големина на фајлот:
   22,4 KB
   Прегледи:
   372
  • gghhghy.jpeg
   gghhghy.jpeg
   Големина на фајлот:
   18,3 KB
   Прегледи:
   372
  • gfrttrrt.jpeg
   gfrttrrt.jpeg
   Големина на фајлот:
   37,8 KB
   Прегледи:
   371
  • swead.jpeg
   swead.jpeg
   Големина на фајлот:
   11,1 KB
   Прегледи:
   371
  На O.l.i.v.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Јас користам светли бои, темно кафените и лила ми се некако за жени во години.
  За секојдневно излегување на пазар или шетање преку ден користам кармин со кремава боја, праска, карамела, светло розева, светло кафен, додека пак за вечерно излегување ставам црвен или циклама(не многу дречлив), за специјални пригоди и од оние со светки.
  Секогаш над карминот ставам безбоен сјај.
   
 5. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  ми се допаѓа овој на вториве усни карминов многу е убава боичката и јас обожавам такви бои да не е од авон?????Што мислите имам кафеави очи она потемни и кафеава коса не ми е ни темна ни светла убава боичка природна,светол тен ...па ме интересира што вие мислите кои бои на кармин или сиај би ми одговарале и кои бои на сенки или моливчина за очи баш сакав да пробам со темно плаво моливче за очи да видам како ќе ми стои поззззз
   
 6. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  и мене ми се допадна многу оваа нијанса како за денски изглед,од авон ли е,или..?
   
 7. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  516
  Пол:
  Женски
  Јас за вечерно излегување порано ставав светло розав нешто сличен на втората слика (а инаку многу ми се допадна ако знае некој да ми каже од кај е :) ), но сега почесто ставам црвен од тие што се руби црвени нијанси. Многу сега ми е поубав црвениот, изгледа поженствено од розавиот кој изгледаше по нежно. А инаку за преку ден ретко ставам кармин, а ако ставам тоа е најчесто боја на праска, најубав ми е за дневна комбинација. Инаку само сјајче! :)
   
 8. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  барбие кај си го купила карминот сличен на оваа нијанса и мене многу ми се допаѓа ептен е убав позз
   
 9. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  516
  Пол:
  Женски
  Мислам дека од пазар го купив.
   
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.539
  Најчесто сатавам кремаст убав ми е и ми одговара на тенот, а понекогаш знам и црвен да ставам:)
   
 11. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  оваа боја и кармин на гош се прекрасни го користам веќе подолго време стои како да е мат ама е со сјај
   

  Прикачени фајлови:

  • GOSH Darling.jpg
   GOSH Darling.jpg
   Големина на фајлот:
   9,4 KB
   Прегледи:
   397
  На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  барбие ,ај те молам пишими како се викаше карминот обожавам таква боја.. :D
   
 13. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  450
  За преку ден користам еден од Орифлејм...преубав е :$
  [​IMG]
  Нешто ваква боја е
  [​IMG]
   
  На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Користам темно розев за вечерни излагања, мислам дека црвен кармен не стои убаво на бринети како што стои на плавуши и црнокоси :)
   
 15. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  625
  За преку ден,за на кафе,за на фак ваков:
  [​IMG]
  а за навечер за викенд вака.....во последно време ептен го носам многу убаво ми изгледа бидејќи и ми е црна косата...точно како на сликата на аватарот: :$
  [​IMG]
   
 16. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  [​IMG]ja обожавам оваа нијанса-праска :inlove:
  [​IMG] i oваа ;)
   
  На Name му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DeDee

  DeDee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  34
  црвениот само на посвечени пригоди :) а розевиот ми е секојдневие..
   

  Прикачени фајлови:

  • lipstick.jpg
   lipstick.jpg
   Големина на фајлот:
   3,2 KB
   Прегледи:
   306
  • red-lipstick.jpg
   red-lipstick.jpg
   Големина на фајлот:
   13,7 KB
   Прегледи:
   304
  На mihaela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.205
  Допаѓања:
  95.341
  Исклучиво вакви нијанси,затоа што оние црвени,циклама,бордо,лилави,розеви усни ми се смешни и кога ќе видам девојка така нашминкана ми е премногу нападно,кловновски и непривлечно.Што знам...без везе.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Само што не можам сеуште да го пронајдам совршениот,затоа што специфична е бојата,па се пика на наборите на усните или не прекрива доволно.
   
  На Gordana10 и rossonerka им се допаѓа ова.
 19. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  495
  Јас сум бринета и мене лично (и според косата, и според тенот и бојата на очите) ми стојат сите нијанси на кафена боја (од најсветла до најтемна), темна розова, црвена, боја на винo-нешто измеѓу розова и црвена. Мене лично розовите нијанси на кармини не ми стојат убаво.
   
 20. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Лилит не знам дали ги имаш на Гош пробано сјаевите за уста. :?:
  Јас користам на Гош е баш ваква нијанса и сум презадоволна. Многу убава густина имаат, а не се лепливи, и не се бришат како другите сјаеви за 10 минути.[​IMG]
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.