1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Девојки, за сликање на табло, што мислите каков кармин да ставам? Т.е ке одам на шминкер но незнам каков да и кажам на шминкерката... само немојте nude нијанса зш како мртовец некој си мислам дека ке сум... значи тоа отпаѓа. А не сакам ни црвен жар бидејки мислам дека ке биде пренападно... ?! Мислење...?
     
  2. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Мене ми стигна пред некој ден карминчево на Орифлејм:

    [​IMG]


    Преубава боичка, нешто како розево ама nude pink, баш ваква боја си барав веќе извесен период.
    Трајност задоволителна, 149 денари.


    Фала до Mishela, што ми го препорача. :*
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Нежно розево ? :wasntme:
     
  4. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Прашај ја шминкерката за совет. Сигурно ќе знае кој кармин би ти одговарал на тенот и на другата шминка. Можеш нежно/бледо црвен. Не е нападен, а баш фино стои. Јас таков носев кога се сликав пред некоја недела. :D
     
  5. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Си мислев за вака нешто но незнам дали ке ми стои а и немам дома портокалов кармин да пробам, имам средно темен тен и темна кафеаво накај црна коса...
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_1207 copy.jpg
      IMG_1207 copy.jpg
      Големина на фајлот:
      20,7 KB
      Прегледи:
      383
  6. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Мислам дека бордо бојата е убава боја на кармин и дека многу стои, но тоа не значи дека другите бои на кармин не се убави :)
     

    Прикачени фајлови:

  7. sweettwist

    sweettwist Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    219
    Вакво сјајче и готово,јас со вакво се сликав и мн убаво и нежно дојде...Па сега изборот е твој!! :D :D
     

    Прикачени фајлови:

  8. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Работата е што сјај не користам... сакам кармин да е и тоа мат. До сега сум употребувала црвен и темно розеви кармини за ваков корален не сум сигурна... но ако се одлучам за него на очите само црна боја одговара? како можам да го искомбинирам, бидејки шминкерката ке ме праша прво дали имам некоја замисла или на нејзе да оствавам..а не сакам на нејзе да оставам бидејки за шминка сум многу скептична и ако не ми е по кеиф има да си пукнам од мака... :)
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.709
    Допаѓања:
    80.861
    Пол:
    Женски
    Лепа, ептен ми е мило штом си задоволна од карминот. Мајка ми си го беше присвоила мојот, ама уредно си го вратив во несесерот за да си го дотрошам. Па дури доаѓа си го бара, ептен бил нежен. :lol:

    А за табло, јас лично не сум за сликање со такви „тешки“ нијанси на кармини, па колку и да имате блед или темен тен и колку и да ви одговараат таквите.
    Имаше кај нас неколку кои имаа ставено портокалов, црвен, па и бордо кармин, ама мене лично одвратни ми се и мислам дека треба да се оди со нешто понежно и по не толку нападно. Сепак табло е, не е фотосесија за лична колекција.
    Јас си ставив лабело, Нивеа Витамин шејк - пушта розеникава боја и преубаво испадна на слика со блицовите и салтанатите.
    Ептен си се допаѓам на сликата, прва е, така да ја наречам официјална што си ја свиѓам. :$
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.454
    Допаѓања:
    1.473
    За табло зависи каков ти е тенот, какви ти се очите и дали планираш да се шминкаш премногу и што ќе носиш.

    А без тие податоци би ти препорачала: 5-ти ред 5-та или 6-та нијанса

    [​IMG]

    Но гледај да бидат токму такви бидејќи се повеќе од тоа ќе стои премногу нападно.

    Вака мое не изгледаат убаво но кога ќе се стави ваков кармин на усните изгледа симпатично (пак ќе напоменам, со оглед на тенот!) :)
     
  11. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Карминот што го има ставено Лепа е преубав, барем на слика. Мислам дека убаво би стоело за табло, ако и во живо бојата е таква. :!:
    Инаку за табло највеќе што мразам е сјај на усните. Ми го одзема вниманието од сликата и постојано имам чуство да земам марамица и да го позабришам.
     
  12. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.179
    Допаѓања:
    9.876
    Пол:
    Женски
    Мимe која марка е, и бројче ако не ти е тешко да ми кажеш, многу ми се допага бојата :wasntme:
     
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.228
    Допаѓања:
    41.466
    [​IMG]

    LANCOME 302 бројче, ептен убав :)
    Jас го добив со римелче, во Mини верзија, и од двете презадоволна, да не пишувам сега и во Mаскара :$
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    12.246
    Каде ги има Kate Moss карминчињата од Rimmel (во црна опаковка)? Во DM ги нема, во Cosmo имаше само 3 бројчиња. Во Unique можеби?
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.104
    Допаѓања:
    104.246
    Пол:
    Женски


    Јас пред 3 недели бев во Јуник и купив од карминчињата (со црвена опаковка) , но како да видов дека има и од тие со црна опаковка (не ме држи за збор :!: :?: ) како и да е можеш да провериш ,сепак имаше многу повеке избор отколку во Космо
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    [​IMG]

    Најмногу ми одговара :)
     
  17. sweettwist

    sweettwist Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    219
    вториот го имам фантазија е!!!
     

    Прикачени фајлови:

  18. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Окси, и јас ги гледав во Јуник пред некое време на Кејт Мос карминчињата и со црна и со црвена опаковка, само не знам дали се погодил таков периодот - не забележав голем избор од нив. Јас барав nude нијанса некоја, ама како за беља немаше, него само црвена и некои нејзини мутави нијанси.

    И мене ми треба, ако некој забележал дека го има карминчето со нјуд боја, нека ме извести.
    Мене во Јуник искрено не ми се влегува нешто многу, многу. Ако треба да купам нешто по брза постапка тоа го правам - земам, плаќам и искачам.
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    [​IMG]


    Боја на кармин како таа под бр. 3 ? Ама да не е седефаст.


    Фирма, бројче? :wasntme:
     
  20. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    8.201
    Пол:
    Женски