1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    3.404
    Периодов ги пробав овие две карминчиња.
    Првиот е Yves Rocher Framboise Sorbet
    Бојата е преубава, некако природна. Трајноста е средна, не е нешто посебно но трае :)
    [​IMG]
    Вториот е Colortrend Poppy Love
    Преубава светло црвена боја со само 2 нанесувања. Трајноста и кај овој е исто така задоволителна.
    На сликата е првиот.
    [​IMG]
     
    На ludoto19 и cooll им се допаѓа ова.
  2. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Бројче?

    [​IMG]
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    [​IMG]

    Беше гратис со црвената маскара. Нијансата е преубава, ама многу е сув, едвај ставив дури крв ми потече од усните додека нанесував.
    Пробав после со лабело како подлога, па после од карминот, ама така не пушташе боја.

    Какви се вашите искуства со овие кармини, ги имате ли користено?
     
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас имам од овие еден во силна црвена боја, трета година мислам му терам и совршен е, ем траен ем многу ми прија на уста, дури и помека ми ја прави. Мене ми мисли овој делот ’бил гратис’, јас дигнав раце од такви промоции, речиси секогаш ставаат стара роба или со некоја фалинка.

    Ако ти се допаѓа бојата и си спремна да експериментираш можеш да пробаш да го стопиш на пареа и да му ставил малку вазелин, па после да го вратиш во опаковката и да го оставиш да се стврдне. Или некое масло ако немаш вазелин, кокосово е одлично за омекнување. ;)
     
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.262
    Допаѓања:
    89.994
    Пол:
    Женски
    Сесилија јас со некои кармини имам проблем кога се нови, како горе да имаат некој слој па не пуштаат. Пробај со палома да остраниш мал дел од горе, па ваљда ќе стане помек.
     
  6. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно Тајгерлејди е во право, и јас го имам истиов, т.е 550 бројче, некоја црвена-кафена боја специфична е ама убав кармин, јас од лани го имам и е навистина мек и убаво се нанесува. Сеска дефинитивно пробај да го омекнеш, дали на пареа, дали во зима на парно да го ставиш или не знам како, зашто навистина трајни кармини имаат мејбелин со одлична хидратација и баш не е сув баш е доволно хидратантен.
     
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Каде да го најдам black cherry, 477 на Ревлон, Мишела што го има постирано претходно?! Ја пратив мајка ми у Космо и сличните, јас немав време да отидам, не го нашла никаде. Ќе си умрам, нијансата му е одлична, а нешто слично не можам да најдам, или е претемно - или е пресветло. :(

    [​IMG]
     
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Провери во Unique, Eликсир, DM или нај на крај провери во Сити Мол и Рамстор.
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.104
    Допаѓања:
    104.246
    Пол:
    Женски

    Јас имам една нијанса моментално дома од Мејбилајн 148 summer pink , но немам ваков проблем. Карминот е хидрадантен лесно се нанесува не е ниту сув ниту мек..претходно имав слична нкјанса на твојот и од него бев задоволна , види дали има некоја дата случајно стар да не е. Кога нешто е гратис и мене секогаш ми е сумљиво, ги даваат гратис тие производи што нема да им се продадат
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.709
    Допаѓања:
    80.861
    Пол:
    Женски
    Не би знаела да ти кажам каде конкретно да бараш низ Скопје, затоа што јас го купив од локална парфимерија нешто налик на Космо - на Струмичанки сигурно им е позната парфимеријата Диор (Мачук или како и да е „прекрстена“ сега) :)
    Провери во Шатци, Еликсир, мислам мора сигурно да го има зашто колекцијава ја има и кај нас.
    Ако не го најдеш, нешто „послаба“ верзија на овој е Gosh, 154 burgundy.
    Имаат речиси иста структура, само што онаа на Revlon-от е нешто подобра во однос на трајноста и издржливоста, а Gosh е супер-хидратантен (но не и претечен како дотичниот 134 darling), но сепак не се разлева толку низ порите на усните иако со другите кармини имав таков случај, посебно со оние бежово-кафеавите нијанси. :) Gosh е 265 ден. во Космо колку што се сеќавам, а Revlon го зедов мислам 280 или 300 од онаа гореспоменатата (не се сеќавам точно).
    Задоволна сум и од двата, така да, ако не си го нашла Revlon и немој многу да се мислиш за овој другиов. :)
    Еве како изгледа.
    [​IMG]
    П.С. Има и друг под истото име „burgundy“, ама пресветол е. Ако се одлучиш за овој, барај го строго под бројче 154, зашто другото е њет-њет. :wasntme:
     
  11. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    На Tea1233 и TIGRICA123 им се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.770
    Допаѓања:
    5.118
    Пол:
    Женски
    Кога сме кај црвен кармин, предлог за no transfer и long lasting?
     
  13. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Предлог за карминче црвена мат боја? Вака нешто.. Само мат да биде :)
     

    Прикачени фајлови:

  14. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    23.475
    Пол:
    Женски
    Од Кејт Мос, односно Rimmel London кармините, црвена амбалажа, број 111.

    [​IMG]
     
    На swrcii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.428
    Допаѓања:
    54.762
    Пол:
    Женски
    Мене за црвена боја најубави ми се кармините од авон т.е од колор тренд,и не се скапи ама убави се,трае бојата и не се вади лесно :D
     
  16. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Колку пари е?
     
  17. Tea1233

    Tea1233 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    11
    Сите нијанси на црвена. ;)
     
  18. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    8.201
    Пол:
    Женски
    Oколу 200 денари, ама побарајте наназад, имаат пишано неколку пати, само се повторуваме едно те исто
     
  19. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Прашувам за да имам уште неколку информации бидеќи во мојот град се слабо снабдени со козметиката, па да не ме гледа на криво продавачката, као прв пат слушам за ова.
     
  20. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.357
    Допаѓања:
    8.478
    Да не знаете бројче на ваква или приближно иста боја на кармин,од производи кои се на располагање на нашиот пазар.
    Премногу ми се допаѓа :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Valentina.Vaki му/ѝ се допаѓа ова.