1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.545
    Јас барам нешто вака
    [​IMG][​IMG]

    Често кога прашувам ми ја препорачуваат оваа нијанса, тоа ми е премногу накај црвено и светол ми е, не е тоа што барам сега, таков веќе имам дома
    [​IMG]

    А ова ми е темно во однос на тоа што ми треба моментално, а и такви исто имам ..
    [​IMG]

    Инаку исто сакам мат да биде карминот. Ако некој има кармин што одговара на нијансата што ја барам нека пише. Цена и фирма не се многу битни.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    80.968
    Пол:
    Женски
    Сања, баш таква темна нијанса си барам. Значи ниту претемна да мава накај виолетово, ниту пак пресветла за да биде повеќе црвена отколку бордо.
    Баш таква, да кажам, трула вишња нијанса си имам замислено. :D
    За жал немам преку кој да нарачам од Авон или Орифлејм, но ќе барам низ парфимерии, се надевам ќе најдам.

    А ако случајно Карина си купи таков кармин, нека сподели бројче, марка. :P
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Од колекцијата на Кејт Мос има совршен мат црвен кармин, бројче 107 wine - a deep dark red.
    [​IMG]
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Карина, мене првата слика и таа на госпожа Лана дел реј не ми се исти баш.
    Ова веќа мава на кафено мешано со малку црвено, а последното е скроз трета боја, виолетова ама темна.
    Можда оваа на Анушка е најсоодветна за таа што ти ја бараш, али имај и малку во обзир дека на сликиве игра малку игра и фотошоп, светлина, камера и итн, а првиот кармин ми е нешто специфичен од светло накај темно оди.
    Дефинитивно само не би ти ги препорачала ни на Класик ни на Голден Роуз пресуви ми се, боопшто не ми се хидратантни а сепак не се ни толку темни како што сакаш.
    Тој на гош бургунди 154 ми е нешто малку посвета нијанса од тоа што ти бараш, ама тоа е право бургунди, пурпурно оригинал.
    Али на секој различно му стои карминот, дали е до бојата на устата и кожата ама може и тоа да има улога.
    Пример на девојкава истов кармин и стои како да е нормална обична црвена, а лично мене ми стои сто пати поразлично и потемно.
    [​IMG]
    Еве ти линк со различни претемни бурунди,а ама кај нас нема ни една марка од овие
    http://www.youtube.com/watch?v=WO0CzryiLGs
    Тој што го носи на неа е совршен, темен претемен а сепак мава на бордо не на кафено...
    _
    Туку Анчи ова на Римел и што пара e ако не ти е тешко да ми пишеш :wasntme: ?
     
  5. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.545
    На првата слика е слична боја со на Лана ама мислам дека е искористен трикот со малце камена пудра на средината на долната усна, па затоа е малце посветло во тој дел, зашто така усните изгледаат подебели и полни, а и се добива некој благ омбре ефект.
    Инаку тие слики најдобро ја опишуваа бојата што ја барам, првата повеќе од таа на Лана бојата, ама тука некаде се и двете, би ми одговарале. Сепак да се задржам на темава, пред малце бев во Космо и пак не најдов нијанса што барам :(
     
  6. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.589
    Допаѓања:
    8.299
    Пол:
    Женски
    А некое од овие на мејбилајн?
    [​IMG]
    на истава фирма бројче 401 го споредуваат со на Џ.Л. карминов
    [​IMG]
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.190
    Допаѓања:
    104.678
    Пол:
    Женски
    Dazzling Plum e burgundy карминот од Мејбилајн :) само незнам дали е мат :?:

    [​IMG]
     
  8. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Иако сакав кармин како овој горе , испадна дека не ми стои убаво и си го купив овај од Голден Роуз и сум многу задоволна http://snag.gy/11hs2.jpg
     
  9. loveisshit

    loveisshit Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    26
    боја на малина <3
     
  10. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497

    Јас го имам, не е мат воопшто, од што свети - избегнувам и да ставам од него.
    Инаку, нијансата што ја имаш постирано на сликава - не е воопшто онаа реалната, него изгледа многу потемно тука ради светлото. Карминов има некоја виолетова нијанса, е скроз ваква:

    [​IMG]

    За да изгледа потемно, правев оптичка варка со црно моливче под него, инаку не ми се допаѓаше како ми стои само тој.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    3.602
    кое бројче е? И колку пари го зеде? :)
     
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Бројчето е 239 и е 120 ден. Ти пишувам за тој од голден роуз од линкчето , не за тој на сликата.
     
    На butterflysk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    80.968
    Пол:
    Женски
    Не знам каква среќа ќе да беше, ама другарка ми си го купила оној кој (мислам дека) Марама го пофали од Голден Роуз - 70.
    Го пробав и јас на рака, мислам дека е баш таков како што бараме јас и Карина.
    Каков-таков, јас се решив да го земам, па на која ѝ фака окце, нека повели нека го проба. :)

    П.С. На онаа слика која ја постирав пред некоја страна, врска нема бојата под број 70.
    Карминот е баш ваков.
    [​IMG]
    На сликата која ја поставила Марама и не е доловен баш ефектот и затоа можеби посветол изгледа, но навистина е доста темен како сликата горе.
    Јас го купувам, а вие како сакате. Се изморив од барање совршена бургундец нијанса. :lol:
     
    На marama, duffi и Trendafilka им се допаѓа ова.
  15. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    2.257
    Пол:
    Женски
    Нешто слично на ова што го барам е spectacular nude 18461 oriflame. Го имам дома и покатастрофа кармин не сум користела цел живот. Она као демек 3во 1, балсам, кармин и богзнаешто, е безвеза. Дали е дека не сакам никави светки, ама кога ќе нанесам, блештам! Кожата ми се суши по 2мин. од нанесувањето. Не ми помага ни балсам да ставам под него, ни ништо. Нијансата ми е ептен погодена, ама структура нула!

    Веројатно и го имате постирано бројчево некаде низ темава, ама сто страни, не би да кликам на секоја. Ако може некоја препорака до кај 350 ден. кремаста структура, и без светки. Ама никакви, ниту дискретни, ниту диско топка. :D
    [​IMG]
     
  16. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    ^ Ѕирни го ова на Gosh - velvet touch 134 darling.
    Без светки, без разни други тракатанци и ептен убава текстура има.

    [​IMG]
     
    На mamma-mia му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Unknown.Lady

    Unknown.Lady Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    1
  18. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    :*
     

    Прикачени фајлови:

    • 94588737.jpg
      94588737.jpg
      Големина на фајлот:
      45,5 KB
      Прегледи:
      257
    • 84671749.jpg
      84671749.jpg
      Големина на фајлот:
      43,2 KB
      Прегледи:
      257
  19. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Многу се убави боиве :inlove:
    Сликава е од нет
    [​IMG]
     
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    23.093
    Пол:
    Женски
    Сакам темни виолетови нијанси,темно црвени,и сакам некои кафеави нијанси ама оние потемните :)