1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш похидратантен, тогаш Мејбелин, дефинитивно. Дебора имаат одлични кармини, но сите се со полу мат или мат структура, не сум наишла на кремаст, хидратантен кармин од нив. Мејбелин се сосема солидни карминчиња, имаат пристојна трајност и не ги сушат усните :)

    Лореал се прекрасни, ама поскапи се. Сепак, вредат за секој денар и имаат преубави нијанси, особено nude :inlove: Во ДМ имаше голем избор на нијанси, ама целата декоративна козметика во ДМ е поскапа од секоја друга парфимерија, малце (повеќе) се занеле со цените :^) Да знаеш ако купуваш, можеш да си ги видиш нијансите на Лореал таму, стварно се снабдени, ама ако купуваш, земи си од друго место.
     
    На Mama25, makedonkamak и anggell им се допаѓа ова.
  2. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.928
    Допаѓања:
    9.991
    Пол:
    Женски
    Имаат и на Deborah (rossetto shine creator) хидратантни кармини , јас имам користено.Овој што го имам јас е прехидратантен и многу кремаст , е сега трајноста му е солидна , ама јас пошто ги "јадам" кармините немам забелешано некоја голема трајност .Што е најбитно не ги суши усните и има прекрасен мирис.Може да разгледаш на гугл ревиев . :D :)

    [​IMG]
     
    На Sexybaby86 и anggell им се допаѓа ова.
  3. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    Сакам темно розева боја, но нежна, да не е дречива. Уствари средно темно розева, има таква боја, нели? :D Еве вака нешто:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Јас добивам ваква боја со комбинација на светло лилав кармин и бледо црвен. Ама не е тоа тоа, не сакам да се шлапам со неколку слоеви. Добредојдена е секаква помош, и по можност да не е многу скап, долга ми е to buy листата :P
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Ја би ти го препорачала лабелцево-карминче како и да е :)
    Скрос иста боја дава како што бараш според сликиве, еве ваква боја остава :
    [​IMG]
    [​IMG]

    Јас го земав 128 денари мислам дека во Еурофарм аптеката ,на други места мислам дека е поскапо над 135 ако добро се сеќавам :^)

    Како и да е ,не е повеќе од 140 ден. мислам дека :)
     
    На baby-star, EMoonlight, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    ^Дали лабелово има овошен мирис (да не речам вкус :D )? Се надевам дека не, не сум баш по овошните, инаку вака ми се допаѓа лабелцево, благодарам за препораката :)
     
  6. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    На Мејбилин немам користено кармини, но на Дебора да од линијата милано ред.
    Прекрасен е, баш е хидратантен како што бараш, устата не ја суши, бојата таре доста солидно и имаат преубави нијасни, едвај се одлучив за една :). Не се секавам колку чинеше, од космо го зедов.Еве на оваа линија мислам

    [​IMG]

    Лореал се исто многу убави, посебно color riche колекцијата. Претежно имам сува уста па вакви кармини ми се закон. Најмногу ми се допаѓа тоа што во средината на карминот има и балзам, кој ги негува усните, па така немам потреба да ставам лабело пред нанесување на карминот. Исто така имаат многу убави нијасни.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.031
    Допаѓања:
    40.203
    117од Супер Тинекс :)


    нема ништо овошно, на карминче има мирис/вкус хихихи
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Не, не мириса овошно. Мириса баш како кармин :lol: Има многу суптилен, нежен мирис што кога ќе го нанесеш на уста не се ни чувствува.

    Јас сум заљубена во лабелцево, и тоа во ова виолетовото. Измислено за преку ден, кога те мрзи да се замараш со кармини и чуда, а сепак сакаш да изгледаш средено :D
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    убавки...ама кај да се најдат? :* :* :* :* :* :*
     

    Прикачени фајлови:

  10. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    Побарај на Менхетен од крем кармините што се, има две црвени нијанси кои мислам дека се многу слични со овие што си ги постирала. Инаку крем карминот е одличен, многу е долготраен, дава многу убава боја, која првин е малку сјајна кога ке се нанесе, но откако ке се исуши е мат, а се суши многу бргу за две минути.Нема потреба од ставање на пола сат бидејки не се брише баш лесно.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    [​IMG] Ммм ми се допаѓа ова :D Мора да се почастам деновиве, да не знаете колку пари се?
     
  12. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.545
    Ги има ли кај нас овие велвет мат на Голден роуз ? Јас па ич не одам во тие нивните продавници, а се наоѓа нешто ефтино, а со солиден квалитет понекогаш.
     
  13. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    ти благодарам, сега ке излегувам и ке ги побарам :) :) :) ептен ми се допаѓаат....
     
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    23.629
    Пол:
    Женски
    ^^
    Ги има во Golden Rose на Рекорд. По 130 ден. се. :)

    За нивните кармини мислам.
     
  15. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Фино изгледаат вака, а како стојат со трајност? Додуша за тие пари не очекувам чудо, ама барем да е пристојна и да не се брише одма.
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Дел од моите(фалат уште три нови), нискобуџетни ама за мене совршени, ете затоа не давам повеќе од 250 денари за кармин :D Е сега колку се доловени боите незнам баш, зашто не се со светлина асална :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMAG0377.jpg
      IMAG0377.jpg
      Големина на фајлот:
      167,4 KB
      Прегледи:
      208
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    7-от која марка е и бројче ако сакаш да ми пишеш, темно црвениот.благодарам
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    ^^^Мarkwins international beauty products :$ Од Германија ми е донесен во цело куферче со шминки, од таа фирма се тие четирите :) МИслам дека е англиска фирма за козметика, ја нема во Мк :tmi:
    http://uk.markwinsbeauty.com/
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.026
    Јас да се пофалам, денес ми стигна карминот од Орифлејм :) Многу сум задоволна од тоа како ми стои, бојата е нешто помеѓу кожа боја и розе, многу убава денска нијанса и мислам дека супер би им стоела на сите плавуши. Покривноста не е голема, тоа малку ме разочара ама бидејќи станува збор за светла нијанса тоа не е толку приметливо, карминот е лесен и кремаст но не би било на одмет да има поубав мирис :)


    Нијансата е Warm Peach :)
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC05178.JPG
      DSC05178.JPG
      Големина на фајлот:
      107,9 KB
      Прегледи:
      124
  20. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Боја како вториот од лево Менхетен perfect creamy & care 45N . Околу 200 денари во Космо.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.