1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на очи кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 15 септември 2011.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  16.758
  Допаѓања:
  96.334
  Пол:
  Женски
  Каква боја на очите има вашето бебе? Дали се роди со сиви/сини очи па потоа се сменила бојата во кафени , зелени или пак си останале таа боја? Керка ми се роди со темно сина боја на очите и како поминуваат месеците и стануваат посветли и посветли. Јас и маж ми се `чудевме` од каде таа да има сини очи а ние двајцата кафеави , но секако гените имаат улога и овде.Инаку брат ми , мајка ми и баба ми имаат светла боја на очи. Кога ја однесовме на педијатар некаде 4ти месец ни кажа дека очите нема да и потемнат. Не ми беше важно воопшто ,важно е да се здрави. Ме интересира вашето мислење во врска со темава. :*
   
 2. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.764
  Баба по мајка ми, и цело нејзино семејство светло сини или зелени..мераци в очи да ги гледаш, особено вујковците потемен тен, светли очи. И никој ни внуци ни деца немаат наследено. Нз за бебпчето што би го имале какви гени ќе наследи. А и свеки има мн убави очи, а мм кафеави, како и јас. Само се чудам од олку јаки и доминантни црни гени и на очи и тен, каков бебуш би имале...а толку сакам
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.170
  Пол:
  Женски
  Сите новородени бебиња имаат тегет односно темно сини очи, без исклучок. Колку што знам дури после вториот до третиот месец се гледа дефинитивната боја.
   
 4. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Јас сум многу чуден човек. Од кога сум се родила, некаде до 4тата година од животот сум имала темно сини очи и ми биле прекрасни. Сега ми се бааги светли и зелени. И кога ми се менуваат во плави, сепак се премногу светли. Кога гледам слики ми се плаче. :(
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.809
  Допаѓања:
  79.330
  Пол:
  Женски
  Jaс од кога знам за себе имам светло - кафеави очи.
  Гледам и по слики, по снимки, ма уште кога сум се родила сум имала такви очи - фриксон, а баш би сакала да имам зелени како на мајка, ама шта је ту је. :)
   
 6. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.339
  Од раѓање кафени.
  Ставив леќи - оп ,ете сини :lol: Изненаџење :lol:
  Ги метнав леќиѓтата што подалеку и опет кафени :lol:
  Природно си е природно ,нели? :rofl:
   
 7. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Сини средно(ни светло ни темно) од рагање :lol:
   
 8. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Јас сум имала ептен светло сини очи...Па после 1-вата година зелени...И одтогаш навака де зелени, де црни, де кафени, де зелено-кафени....си се менуваат, ама најмногу се зелени :P
   
 9. femina989

  femina989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  14
  Јас како бебе имав темно кафеави очи и како што растев осветлуваа...за денес да ми се светло кафеави помешани со зелено...
   
 10. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.725
  Јас уште од раѓање сум имала многу темни очи, темно кафени накај црни, и не ја сменија бојата ете и до ден денес имам такви. :)
   
 11. maja0

  maja0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Како бебе сум имала ептееен темно кафеави очи, црни што се вика. Сега ми се посветли, онака просечни, бидејќи највеќе луѓе има со такви очи. Него какви се, такви се - битно ни служат добро, па сеа за боја ...
   
 12. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  и мене исто така, кога излегува на сонце имаат некоја зелена нијанса. ;)
   
 13. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  740
  бојата на очите се променува кај бебе ретко да си остане истата боја со која се родило затоа немој да се грижиш
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.170
  Допаѓања:
  194.226
  Пол:
  Женски
  Како што кажа Kitten претходно, сите деца се раѓаат со темносини очи, поради тоа што ирисот се' уште нема пигмент. Бојата се јавува подоцна, а зависи од гените. Јас на пример имам темни очи, ама ептен темни кафеави, боја чоколада, а мажот ми има сини очи, и тоа убава нијанса на сино, не многу светла, ниту пак многу темна. Син ми има некоја мешавина од зелена и сина (двете баби и еден дедо имаат зелени очи, а другиот дедо кафеави), а веќе има 6 месеци, но некако како да не му е одредена бојата. Јасно е дека ако бебето има посветли очи кога ќе се роди, нема да му потемнат. Најважно е секако да се здрави, а за бојата барем денес лесно е :)
   
  На koritsaki и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 15. chiccush02

  chiccush02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  10
  татко ми и мајка ми имат кафени очи, јас по некоја логика имам светло зелени очи ..
  мојот сопруг има потемно зелени очи а синчето ни има светло сини очи . :)
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.339
  Скоро дознав дека родители со светли очи секогаш имаат и деца со светли очи.Додека пак родители со темни, може да имаат дете и со светли и со темни.Генетиката е чудо :D

  Мајка ми има сини очи, татко ми кафени, а јас кафено-зелени на баба :)
   
 17. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.155
  Допаѓања:
  16.243
  Мајка ми и татко ми имаат кафеави.
  Јас и брат ми зелени 8)
  Абе изроди :D
   
 18. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.120
  Допаѓања:
  64.124
  Пол:
  Женски
  Кај мене во фамилијата татковците знаат без дилема дека синовите се нивни по бојата на очите :lol: Машките во моето семејство имаат генетска абнормалија и се раѓаат со различна боја на очите, едното им е сиво а другото им е модро сино.
  Татко ми, брат ми и синовите негови се со различна боја на очите, а ќерката иако е родена како близнак и си личи на него ја нема наследено оваа генетска абнормалија.
  Ептен се симпатични и интересни такви со различна боја на очите :inlove: 8)
   
 19. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  На сите бебиња очите им се сини на почеток. Сум слушнала дека тоа е поради млекото, но не верувам дека е таа причината.
   
 20. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Меене од раѓање кафеави,а сопругот има зелени... сега ќе видие децата какви ќе имаат ;)