1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на очи кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 15 септември 2011.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас имам темно зелени, а сопругот темно кафеави. Ќеркичката се роди со плави очи и сега на седум месеци сеуште и се плави. Многу сакам такви да и останат, па ќе видиме 8)
     
  2. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    Бојата на моите очи е кафеава, а на мојот сопруг зелена Поголемото наше дете има кафеави очи , а помалото сини очи. ;)
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски
    И нашата керка се роди со темно сини очи и сега и се сино - зелени, веке се доби конечната боја. Кога е во темница или кога надвор е облачно се зелени а кога е убаво времето - сини :D А инаку јас и мм имаме кафеави очи :)
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Natti

    Natti Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    5
    Дома моите ми кажаа дека јас сум се родила со сини очи и сум имала плава коса како мала,а потоа ми се изменила и бојата на очите и косата ...сега ми се кафеави.
     
  5. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Bnuka mi ima sini oci.
     
  6. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Јас сум се родила со кафени, а потоа нон стоп ми посветлуваа.
    Сега имам маслинесто зелени :)
     
  7. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Ако не се лажам до 6 месеци им се дефинира бојата на очите.
    Син ми се роди со зелени, сега веке ја немаат таа боја али пак се недефинирани.
    Највероватно ке му бидат кафави, и јас и мм имаме кафеави.

    ДАли некој знае видот кога почнува да му се изострува и сосем јасно да гледаат, знам дека првите неколку месеци јасно гледаат само на фокус од 20-30 см?
     
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^За разлика од слухот кој е комплетно развиен уште пред да се роди, видот се развива со развојот на мозокот кај бебето.
    На 4-5 месеци веќе може да следи предмети и да разликува бои а на околу 8 месеци скроз му се развива видот и бојата на очите им се дефинира.

    И јас и мм имаме сини очи, моите се потемни неговите посветли, сега за сега на син ми му се темни како моите.
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Моето синче се роди со темно сиви/сини очи кои од ден на ден му се осветлуваа и сега е скоро 4 месеци и бојата му е сина, средно ни темна ни светла, на светло кога сме му се светли ептен , а дома или на темно му се потемни. На 3 месеци кога бевме на педијатар лекарите велеа што уабви сини очи има и ги прашувам дали ќе му се променат, а тие ми кажаа штом досега не се промениле нема да се променат такви ќе му останат :rock:
    Инаку јас имам зелени очи, маж ми светло акфеави како мед боја, од страната на моите сите сме со зелени и светли сини очи и до страната на татко ми, а од страната на мм сите се со кафеави кој потемни кој посветли, епа ми се оствари желбата да има моето дете очиња на мене или на некој од моите :clap:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Kalias I nie nesto slicno kako tebe
    Od kaj mm sami svekrvami ima zeleni oci site drugi kafejavi,a od kaj nas site imame ili sini ili zeleni oci
    Prvoto since se rodi so plavi ocinja I do 6 mesec imase nebesno plavi,a do 8 dobi zeleni kako mojte I takvi mu ostanaa
    Sega vtorovo since mi se rodi so crni oci postepeno mu preminaa vo sredno plavi,inaku ima mesec ipol mnogu e rano da se kaze ama se nadevam nema kafejavi da mu bidat nekako ednostavni mi se kafejavite
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    јас имам светло зелени а маз ми кафени син ми се роди со светло плави очиња и еве сега на 13 месеци сеуште не му се сменети и се надевам дека ке му останат такви...од моја страна само дедо ми има очи како не син ми изгледа ги наследил од него а од на маж ми сите се со кафени
     
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јас не се согласувам дека сите бебиња имаат плави очи. Еден куп бебиња во породилиште беа со црни очи.И јас сум се родила со ептен црни очи, и до ден денес ми се такви.
    Моето бебенце се роди со темно плави очи, па после почнаа да му осветлуваат накај зелено, па сега некако му се кафеаво-зелени...Јас и маж ми сме со црни очи ама татковците ни се плави, па ќе видиме кој ген ќе го завлече нашево бебе,инаку веќе има 3,5 месеци.
     
  13. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Темно зелени. Јас и мм имаме кафени, ама изгледа си завлече некој ген од на дедо му страната, татко му на мм, тие сите се со зелени очи, па се надевам дека нема да ја промени бојата откако ќе престанам да го дојам. Очиња најубави, баш би сакала да има кафенко косиче и зеленки очиња, ама ќе видиме, како рекол дедо Боже така :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Исто како Силк, сум видела едно чудо новороденчиња со различна боја на очи. Брат ми се роди со црни очи, значи тоа ни кафено не е, зеницата не му се познава и такви му останаа. Совршени очи. На братучедите и другарките, мислам дека 2 не видов со исти очи. Јас и мм имаме кафени очи, со тоа што на мм му се мешаат со зелено кога е многу светло или кога е многу расположен, а моите се црвенкасти, да не речам језиви... :lol: Светло кафени со црвенкаста ѕвезда внатре. Јас сум фан на темни очи, дали дека дома сите ми се такви, освен баба ми, она имаше светли очи и свеки од кај мм, другите сите се со кафени, убави, големи топли очи. Ќе видиме наш беблак што ќе наследи, кои и да ги земе мама ќе биде најсреќна, затоа што сите имаат прекрасни очи! :)
     
    На silk, Cliona и koritsaki им се допаѓа ова.
  15. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    jas i maz mi imame kafeavi a since se rodi so plavi i so tek na vreme mu se se posvetli. Ima polni 2meseca dali takvi ke mu ostanat?
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    може и да му останат сини ако имате некој во фамилија со сини или зелени очи,немора да значи дека ке земе од вас кафеави ;) , еве и јас и мм имаме кафеави очи а ќерка ми има зелени , кога се роди се до 8-9 месец имаше сини па потоап очнаа да се менуваат во зелени , ете ги зела од мајка ми :)
    мм се радуваше кога се роди ќерка ми дека има сини очи ххаха јас си викам смао да се здрави па какви такви се :D и тој со цел памет го праша педијатарот дали ке и останат сини очите. Таа рече да , ќе и останат но може да станат потемно сини или зелени но нема да се сменат во кафеави. И така и бидна :D
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Е баш тоа сакав да прашам и јас и маш ми имаме кафеави а ќеркичката плави и се посветли стануват а има веке два ипол месеци дали е можно да останат плави :P
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Нормално дека е можно Дреам Гирл, еве јас имам зелени, а мм кафеави и син ми има плави очиња што веќе му се избистрија и се осветлија, ако иамте некој фо фамилијата со плави очи може и те ккао да и останат плави, ние од нашата фамилија сме сите со светли сини и зелени очи и син ми ги доби по баба му или вујко ми, мајка ми и брат ми имаат плави очи, ете , гени се тоа и нема против нив ништо ;)
     
  19. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    син ми е копија на мм, ама очите му се како моите :rofl: :rofl: :rofl:
    јас многу си ја сакам бојата на очите
    еден ден зелени, еден ден гриави.
     
    На April87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie imame skoro 2 meseca i ocinjata od teget pocnaa da se osvetluvaat.Ne veruvam deka ke ostanat sini,no mozno e da bidat zeleni po mm :)