1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бразилска диета

Дискусија во 'Диети' започната од lepa.milena, 18 март 2012.

 1. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  160
  Еве copy-paste две варијанти на Бразилската диета, кои ги најдов на google. Првата варијанта ми изгледа многу нездраво, бидејќи е претежно на јајца и има холестерол да се набие. Но, јас пак планирам да ја држам, ми изгледа примамливо губењето на 10 кг за 2 недели, иако не верувам дека баш и толку ќе загубам, задоволна ќе бидам и да се 5-6, и тоа дури е многу за 2 недели. Па, еве копија од двете Бразилски диети:(на српски се, но лесно се разбира, мислам дека нема потреба од превод):

  Brazilska dijeta je jedna od najpopularnijih dijeta za brzo mršavljenje.Uz brazilsku dijetu možete izgubiti 10 kg u 2 nedelje. Postoje dve popularne varijante Brazilske dijete koje se razlikuju po sastavu jelovnika.


  Prva ekstremna varijanta brazilske dijete:

  Prvi i drugi dan: 3 puta jedno jaje, šolja zelenog čaja i jabuka.

  Dan 3:
  Doručak: 2 jaja;
  Ručak: 100 grama govedine, spanać.
  jedno kuvano jaje
  Dan 4:
  Doručak:3 kuvana jaja;
  Ručak: kuvana riba;
  Večera: 2 jaja, šolja zelenog čaja.
  Dan 5:
  Doručak: jaja, šolja zelenog čaja;
  Ručak: 2 jaja i paradajz;
  Večera: riba i povrće.

  Dan 6:
  Doručak: jaja, šolja zelenog čaja;
  Ručak: parče kuvane govedine, krastavac;
  Večera: 100 grama teletine i šola zelenog čaja.

  Dan 7:
  Doručak: zeleni čaj, jaja;
  Ručak: piletina, povrće;
  Večera: piletina, povrće, jabuke, zeleni čaj.

  8 - 14 dana ponavljajte jelovnik i to tako što ćete osmog dana početi sa jelovnikom za treći dan.

  Druga varijanta brazilske dijete:

  Ova varijanta brazilske dijete traje duže nego prva varijanta i planirana je za 4 nedelje,a obroci 4-5 puta dnevno. Osnovni obrok brazilske dijete je uglavnom povrće i voće.

  Ponedeljak
  Doručak: 1 narandža, 1 banana i 1 šolja soka od narandže.
  Drugi doručak: 1 čaša soka od pomorandže, 1 komad tosta.
  Ručak: 100 g kuvane ribe, 100 grama sirovog povrća i salata.
  Večera: 100 g kuvane ribe, 100 g sirovog povrća salata.
  Pre odlaska na spavanje: šolja soka od narandže, 1 mali komad tosta.

  Utorak
  Doručak: rovito jaje, 1 šolja soka od jabuke.
  Užina: 1 mali komad tosta, 1 čaša soka od jabuke.
  Ručak: 100 grama kuvanog mesa, 2 kuvana krompira, 4 listova zelene salate.
  Večera: 200 grama kuvane ribe salata od mesa, 1 tvrdo kuvano jaje, zelena salata, konzerva graška.
  Pre odlaska na spavanje: šolja soka od jabuke, 1 komad tosta.

  Sreda
  Doručak: 1 šolja mleka sa malim procentom masnoće, 1 komad tosta
  Drugi doručak: 100 g nemasnog svežeg sira.
  Ručak: 100 g pirinča, 150 grama salate od svežeg kupusa,sok od 1 limuna.
  Večera: 100 g kuvanog mesa, 1 jabuka, 4 listova zelene salate
  Pre odlaska na spavanje:šolja soka od jabuke, 2 komada svežih kolača ili jedan mali komad tosta.

  Četvrtak
  Doručak: šolja soka od ananasa,60 g ananasa
  Drugi doručak: čaša soka od ananasa, 1 mali komad tosta.
  Ručak: 100 g kuvanog mesa, mali komad sira i jednu pomorandžu.
  Večera: 2 kuvana krompira,150 grama salate od svežeg narendane šargarepa sa malom količinom ulja.
  Pre odlaska na spavanje: šolja soka od ananasa 1 komad tosta.

  Petak
  Doručak:1 šolja soka od manga 1 mali tost.
  Drugi doručak: 1 jabuka, 1 narandža.
  Ručak:150 grama kuvane ribe, 2 male kuvane šargarepe.
  Večera: tanjir supe od povrća sa mesom ,pečurkama ili riblja čorba, malo parče hleba.
  Pre odlaska na spavanje: šolja mango soka, 1 mali komad tosta.

  Subota
  Doručak: 1 šolja soka od jabuke, 1 komad tosta.
  Drugi doručak: 150 grama salate od cvekle
  Ručak: tanjir supe od povrća sa mesom ,pečurkama ili riblja čorba, 1 malo parče hleba.
  Večera: 100 grama prženih ili kuvanih pečuraka, 100 grama salate od bilo kog sirovog povrća.
  Pre odlaska na spavanje: šolja soka od jabuke, 2 keksa.

  Nedelja
  Doručak: 1 banana, 1 veza grožđa ili dve banane
  Drugi doručak: 1 čaša soka od grožđa, 1 mali komad tosta.
  Ručak: 100 g kuvanog mesa, 100 grama salate od svežeg kupusa, zeleni luk i sok od 1 limuna.
  Večera: tanjir povrća sa pečurakama ili riblja čorba, 100 grama voćne salate.
  Pre odlaska na spavanje: šolja soka od grožđa, 1 grozd ili banana.

  Možete izabrati bilo koju varijantu brazilske dijete.Prva varijanta brazilske dijete je za one koji žele da izgube težinu brzo. Druga varijanta brazilske dijete,je za sve koji imaju vremena ali i one koji više brinu o svom zdravlju jer je druga varijanta mnogo zdravija i manje stresna za organizam.
   
  На samovilamila му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  БРАЗИЛСКА ДИЕТА

  2 недели 20 кг :o :o нема шанси сигурно е многу нездрава или има многу брз јо-јо ефект не ти ја препорачувам диетата јас ја држам ун диета 7 ден ми е нема резултати таму пишуваше дека после 10-те дена се појавуват резултатите не губам надеж :P
   
 3. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  160
  БРАЗИЛСКА ДИЕТА

  Не 20, туку 10... Да, навистина е нездрава, како што и погоре напоменав таа првата верзија, но сакам нагло да смалам во килажа, па после дури ќе започнам редовна физичка активност и балансирана, здрава исхрана, за да немам јо јо ефект :((
   
 4. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.096
  Допаѓања:
  13.873
  Пол:
  Женски
  А ова е третата верзија. :?:

  Бразилската диета е една од најпопуларните брзи диети која ветува губење на дури 10 килограми за 2 недели!

  Оваа диета постои во две варијанти брза и нормална и овде ви ја претставуваме нормалната варијанта бидејќи брзата е многу сиромашна со хранливи материи и може негативно да влијае на здравјето, така што не се препорачува.

  Нормалната варијанта на бразилската диета трае 4 недели за кои можат да се загубат 12 килограми. Предвидените намирници се главно овошје и зеленчук, има 4-5 оброци дневно, така што планот за исхрана може релативно лесно да се спроведе на дело, секако со одредени одрекувања и голема упорност.


  План за исхрана за 7 дена

  Понеделник

  појадок: 1 портокал, 1 банана и 1 чаша сок од портокал
  ужина: 1 чаша сок од портокал и 1 парче тост (двопек)
  ручек: 100 грама варена риба, 100 грама салата од свеж зеленчук
  вечера: исто како ручекот
  пред спиење: 1 чаша сок од портокал, 1 мало парче тост.

  Вторник

  појадок: 1 меко варено јајце, 1 чаша сок од јаболка
  ужина: 1 мало парче тост, 1 чаша сок од јаболка
  ручек: 100 грама варено месо, 2 варени компири, 4 листови зелена салата
  вечера: 200 гр. варена риба, 1 тврдо варено јајце, зелена салата, грашок (пожелно свеж, ако нема - тогаш од конзерва)
  пред спиење: 1 чаша сок од јаболка, 1 тост.

  Среда

  појадок: 1 чаша немрсно млеко, 1 парче тост
  ужина: 100 гр. немрсно сирење
  ручек: 100 г. ориз, 150 г. салата од свежа зелка со прелив од 1 лимон и лажица ситно сецкан магданос
  вечера: 100 г. варено месо, 1 јаболко, 4 листови зелена салата
  пред спиење: 1 чаша сок од јаболка, 1 мало парче тост.

  Четврток

  појадок: 1 чаша сок од ананас, 60 г. ананас
  ужина: 1 чаша сок од ананас, 1 мало парче тост
  ручек: 100 г. варено месо, мало парче сирење и 1 портокал
  вечера: 2 варени компири, 150 г. салата од свеж рендан морков со малку масло
  пред спиење: 1 чаша сок од ананас, 1 парче тост.

  Петок

  појадок: 1 чаша сок од јаболко, 1 мал тост
  ужина: 1 јаболко, 1 портокал
  ручек: 150 г. варена риба, 2 мали варени моркови
  вечера: 1 чинија супа од зеленчук (или крем супа од печурки или рибја чорба), мало парче леб
  пред спиење: 1 чаша сок од портокал, 1 мало парче тост.

  Сабота

  појадок: 1 чаша сок од јаболко, 1 парче тост
  ужина: 150 г. салата од варено рендано цвекло со малку масло
  ручек: 1 чинија супа од зеленчук, крем супа од печурки или рибја чорба, 1 мало парче леб
  вечера: 100 г. пржени печурки, 100 г. салата од свеж зеленчук по желба
  пред спиење: 1 чаша сок од јаболко, 2 бисквити.

  Недела

  појадок: 1 банана, 1 шака грозје
  ужина: 1 чаша сок од морков, 1 мало парче тост
  ручек: 100 г. варено месо, 100 г. салата од свежа зелка, млад лук и сок од 1 лимон
  вечера: 1 чинија супа од зеленчук, крем супа од печурки или рибја чорба 1, 100 г. овошје, 4 листови зелена салата
  пред спиење: 1 чаша сок од јаболко, 2 суво смокви.

  Овој план за исхрана се повторува по потреба од 2 – 4 недели, но никако подолго од тоа. По завршувањето на диетата се препорачува исхраната да содржи повеќе овошје и зеленчук и постепено да се зголемува количината на намирниците со протеини. Диетата е богата со овошје и зеленчук така што организмот прима доволно витамини и минерали. Храната е распоредена во 5 оброци што помага да се одржи чувството на ситост и да се избегне падот на шеќерот во крвта.

  Во текот на диетата се препорачува секојдневна умерена физичка активност како шетање, возење велосипед или пливање, барем 30 минути.
   
 5. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.508
  Пол:
  Женски
  Јас денес ја почнав,ми изгледа мошне лесна и заситна.Утрово јадев 1 банана и 1 портокал.Сега пред малку си каснав 1 парче заепечен леб (бидејки не си купив двопек) и сок од свежо исцеден портокал.
  Вчера јадевме лосос,па сега мајка ми ставила пилешко,печено.Ме интересира дали може да си јадам од пилешкото наместо риба? Друго се исто...ии салата нели...за ручек и вечера... :)
   
 6. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.508
  Пол:
  Женски
  Луге,замислете од понеделникот сум на режимов и симнав 2,3 кг.!!!Пробајте,супер е,и заситно многу... :D :rofl: