1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бракот како начин да се остане во Скопје

Дискусија во 'Канта' започната од Tanjamm, 13 февруари 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.152
  Допаѓања:
  11.421
  Многу девојки кои дошле од малите места на студии во Скопје, стапуваат во брак со цел да останат да живеат во главниот град, и да си обезбедат подобар живот. Можеби сега некој ќе ме нападне и ќе рече дека не е вистина, но еве пример од една моја колешка. Таа постојано велеше „Јас во Велес не се враќам, знаеш ли колку се мали платите“, а јас се чудев како е толку сигурна, во животот никогаш не се знае. Но, по извесно време фати дечко, и цело време зборуваше во суперлативи за него, а кога ми го покажа на фотографија, иако е посатр од неа 9 години сепак ми се виде грд, едноставно таа беше измислена за него. Си го оствари сонот, остана во Скопје. Ред други кои дошле од Делчево, и не знам каде, се омажија во Скопје. Едноставно не е можно толку многу девојки од внатрешноста да се заљубат во скопјани, и да се омажат тука, а ниту една да речеме да не се врти во родното гратче. Што мислите вие? Јас мислам дека ова е многу лошо и подло.
   
 2. Mikha4

  Mikha4 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  1.899
  Допаѓања:
  6.262
  Еве јас живеам во внатрешноста и знам околу 5-6 скопјанки што се омажиле добро овде. Јас мислам дека ова е многу лошо и подло.
   
  На faye, theowndemon, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.076
  Пол:
  Женски
  Лошо и подло? Кај сакаат таму ќе живеат луѓето. Не се луѓето криви што централизирано е се' во Скопје па животот во помалите гратчиња не е толку добар. Секој си ја бара среќата. Прелошо и преподло е да кажеш за мажот од другарка ти дека е ГРД. Тоа е лошотилук и подлост од прва класа.
   
  На Gosh, faye, Alisa22 и 12 други им се допаѓа ова.
 4. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.015
  Допаѓања:
  118.254
  Пол:
  Женски
  А Скопјани, сите се од Скопје, по потекло?

  Еве мои пријателки од Скопје се омажиле во внатрешноста, па ништо не им фали.
  Која дискриминација човече,
  "Лошо и подло":drunk:?
   
  На Nithya, theowndemon, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
 5. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.898
  Допаѓања:
  52.924
  Пол:
  Машки
  Лошо и подло е што ти дозволуваат вакви глупи теми да отвораш на женски форум
   
  На Bozica1980, Lolipop23, Alisa22 и 10 други им се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.152
  Допаѓања:
  11.421
  Ама темата е за дискусија не за навреди. Не е дискриминација, туку реално девојките си кажуваат дека не сакаат по никоја цена да се вратат во својот град.

  Од град до град имаш разлика. Внатрешност е широк поим.
   
  Последна измена од модератор: 13 февруари 2020
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.076
  Пол:
  Женски
  Ако не е за навреди зошто навредуваш? Нема што ти да дискутираш за тоа кај ќе живеат луѓето.
   
  На Bozica1980 и RosettaStone им се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Државата е одговорна за ваквата ,,скопјанизација" не девојките и момците кои доаѓаат да студираат или живеат овде. Секој бара шанса за подобар живот, тоа е нормално. Не се тие одговорни што во нивните градови се немаат вложено економски ресурси за егзистенција.

  Лоши и подли не, ама зрели, паметни и опасни да. :)

  Девојките од другите градови се секогаш во предност по ова прашање поради негативното искуство. Поучени, дошле овде и знаат како да се снајдат. Можеш да ги обвиниш што се мажат за грди и утепани момци барајки подобар живот? И јас и ти да сме од друг град или провинција би го имале истиот mindset. Би гледале по секоја цена да фатиме џенем од Делчево, богу иза леџа град.
   
  На Gosh, Alishan30, Amellie13 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.152
  Допаѓања:
  11.421
  Штета не знаеле девојките, дека и таму без болници и автобуси е ок.
   
 10. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.507
  Допаѓања:
  22.886
  Пол:
  Женски
  Лошо и подло е тоа што @Tanjamm е дел од оние скопјанки кои мислат дека тие од внатрешноста дошле овде да им ги земаат дечковците и сега за нив нема никој. Ставот ко од прошли век ти е.
  Не ви се криви провинцијалките (и јас сум една од нив), ради карактерот не сте способни да фатите дечко, па провинција ви е крива.
  Јебала вас провинција!
   
  На Lolipop23, Nithya, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
 11. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.041
  Допаѓања:
  117.868
  Пол:
  Женски
  Секој има право да живее кај сака.
  Нормално е да се трудиш да си обезбедиш подобар живот.
   
  На Peperutce1115, Amellie13 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 12. Mikha4

  Mikha4 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  1.899
  Допаѓања:
  6.262
  Да, ваша скопјиненцијо, само во Скопје има болници и автобуси, никаде не е како таму
   
  На Lolipop23, Nithya, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
 13. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  14.256
  Пол:
  Женски
  Не чинело да се враќаме во родните градчиња не ни доликувало провинцијалки да се мажиме Скопје .... Па и странство да заминеме не чини.... Е**го што чини? Да умираме?
   
  На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.152
  Допаѓања:
  11.421
  Знам. И јас проблемот го лоцирам во тоа што државата не вложува таму. Работа е мисловна именка. Очекував дека ќе ме нападнат, но самите си кажуваат дека таму нема ништо, дека не сакаат да се враќаат. Дури една девојка од мојата струка, на нејзини 25 ја фатија и сите ја дознаа дека се гледа со препоставениот со цел покачување на плата. До ден денес сите го знаат тоа. Се омажи со 10 години постар тип, се скраси во Скопје. Борбата е таа да се остане во Скопје. Јас лично не би живеела така, не можам. Но, тие го бираат тој пат. Веднаш се лепат за дечко кој не е атрактивен, кој нема шанса за пребира, кој нема услови дома, живее со мама и тате. Моја пријателка скопјанка никогаш не би прифтаила да живее со некој кој се уште е со мама и тате колку за споредба.

  Јас не сум од Скопје, грешка си.

  Да, секој има право, но поенатата е дека бракот е начин да се дојде до полесен живот, а брак поради подобар живот е брак без љубов.


  Абе не сум скопјанка луѓе. Од друг град сум и не би живеела во вашето Скопје. Нема да ми земеш ништо, за секој има по некој. Ама ставот „“не се враќам таму и таму“ се кажува...Не е до мене, јас не сакам да живеам во Скопје.
   
  Последна измена од модератор: 13 февруари 2020
  На Gosh и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 15. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.076
  Пол:
  Женски
  Не си свесна колку те жалам. Битно било да е дечкото "атрактивен" и да не бил 10 години постар. Со тој памет нормално дека вакви критериуми ќе имаш за маж, случајно да не кажеше зрел да е, љубезен, добар, внимателен, ама не, битно 10 години да не е постар. Очај
   
  На Peperutce1115, S.W.A.G и senza.parole им се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.152
  Допаѓања:
  11.421
  Не знам дали е зрел, само знам дека е избран по критериум да е скопјанец, оти колешката не се враќа во Велес.
   
 17. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.076
  Пол:
  Женски
  Ок и сега што да правиме ние за твојата колешка? И оригинал скопјанки има такви, и провинцијалки има такви. Карактер е тоа. Не замарај со глупости
   
  На senza.parole и Mikha4 им се допаѓа ова.
 18. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.041
  Допаѓања:
  117.868
  Пол:
  Женски
  Ама,тој критериум не значи дека не го сака.
   
  На RosettaStone и Mantub им се допаѓа ова.
 19. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Lol
  Sho mu fali na Veles tolku, poaren e od Skopje
   
 20. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.152
  Допаѓања:
  11.421
  Платите биле мали.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.