1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бракот како начин да се остане во Скопје

Дискусија во 'Канта' започната од Tanjamm, 13 февруари 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Многу девојки кои дошле од малите места на студии во Скопје, стапуваат во брак со цел да останат да живеат во главниот град, и да си обезбедат подобар живот. Можеби сега некој ќе ме нападне и ќе рече дека не е вистина, но еве пример од една моја колешка. Таа постојано велеше „Јас во Велес не се враќам, знаеш ли колку се мали платите“, а јас се чудев како е толку сигурна, во животот никогаш не се знае. Но, по извесно време фати дечко, и цело време зборуваше во суперлативи за него, а кога ми го покажа на фотографија, иако е посатр од неа 9 години сепак ми се виде грд, едноставно таа беше измислена за него. Си го оствари сонот, остана во Скопје. Ред други кои дошле од Делчево, и не знам каде, се омажија во Скопје. Едноставно не е можно толку многу девојки од внатрешноста да се заљубат во скопјани, и да се омажат тука, а ниту една да речеме да не се врти во родното гратче. Што мислите вие? Јас мислам дека ова е многу лошо и подло.
     
  2. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Еве јас живеам во внатрешноста и знам околу 5-6 скопјанки што се омажиле добро овде. Јас мислам дека ова е многу лошо и подло.
     
    На faye, theowndemon, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Лошо и подло? Кај сакаат таму ќе живеат луѓето. Не се луѓето криви што централизирано е се' во Скопје па животот во помалите гратчиња не е толку добар. Секој си ја бара среќата. Прелошо и преподло е да кажеш за мажот од другарка ти дека е ГРД. Тоа е лошотилук и подлост од прва класа.
     
    На Gosh, faye, Alisa22 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    А Скопјани, сите се од Скопје, по потекло?

    Еве мои пријателки од Скопје се омажиле во внатрешноста, па ништо не им фали.
    Која дискриминација човече,
    "Лошо и подло":drunk:?
     
    На Nithya, theowndemon, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
  5. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Лошо и подло е што ти дозволуваат вакви глупи теми да отвораш на женски форум
     
    На Bozica1980, Lolipop23, Alisa22 и 10 други им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Ама темата е за дискусија не за навреди. Не е дискриминација, туку реално девојките си кажуваат дека не сакаат по никоја цена да се вратат во својот град.

    Од град до град имаш разлика. Внатрешност е широк поим.
     
    Последна измена од модератор: 13 февруари 2020
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ако не е за навреди зошто навредуваш? Нема што ти да дискутираш за тоа кај ќе живеат луѓето.
     
    На Bozica1980 и RosettaStone им се допаѓа ова.
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Државата е одговорна за ваквата ,,скопјанизација" не девојките и момците кои доаѓаат да студираат или живеат овде. Секој бара шанса за подобар живот, тоа е нормално. Не се тие одговорни што во нивните градови се немаат вложено економски ресурси за егзистенција.

    Лоши и подли не, ама зрели, паметни и опасни да. :)

    Девојките од другите градови се секогаш во предност по ова прашање поради негативното искуство. Поучени, дошле овде и знаат како да се снајдат. Можеш да ги обвиниш што се мажат за грди и утепани момци барајки подобар живот? И јас и ти да сме од друг град или провинција би го имале истиот mindset. Би гледале по секоја цена да фатиме џенем од Делчево, богу иза леџа град.
     
    На Gosh, Alishan30, Amellie13 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Штета не знаеле девојките, дека и таму без болници и автобуси е ок.
     
  10. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    Лошо и подло е тоа што @Tanjamm е дел од оние скопјанки кои мислат дека тие од внатрешноста дошле овде да им ги земаат дечковците и сега за нив нема никој. Ставот ко од прошли век ти е.
    Не ви се криви провинцијалките (и јас сум една од нив), ради карактерот не сте способни да фатите дечко, па провинција ви е крива.
    Јебала вас провинција!
     
    На Lolipop23, Nithya, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Секој има право да живее кај сака.
    Нормално е да се трудиш да си обезбедиш подобар живот.
     
    На Peperutce1115, Amellie13 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  12. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Да, ваша скопјиненцијо, само во Скопје има болници и автобуси, никаде не е како таму
     
    На Lolipop23, Nithya, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Не чинело да се враќаме во родните градчиња не ни доликувало провинцијалки да се мажиме Скопје .... Па и странство да заминеме не чини.... Е**го што чини? Да умираме?
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Знам. И јас проблемот го лоцирам во тоа што државата не вложува таму. Работа е мисловна именка. Очекував дека ќе ме нападнат, но самите си кажуваат дека таму нема ништо, дека не сакаат да се враќаат. Дури една девојка од мојата струка, на нејзини 25 ја фатија и сите ја дознаа дека се гледа со препоставениот со цел покачување на плата. До ден денес сите го знаат тоа. Се омажи со 10 години постар тип, се скраси во Скопје. Борбата е таа да се остане во Скопје. Јас лично не би живеела така, не можам. Но, тие го бираат тој пат. Веднаш се лепат за дечко кој не е атрактивен, кој нема шанса за пребира, кој нема услови дома, живее со мама и тате. Моја пријателка скопјанка никогаш не би прифтаила да живее со некој кој се уште е со мама и тате колку за споредба.

    Јас не сум од Скопје, грешка си.

    Да, секој има право, но поенатата е дека бракот е начин да се дојде до полесен живот, а брак поради подобар живот е брак без љубов.


    Абе не сум скопјанка луѓе. Од друг град сум и не би живеела во вашето Скопје. Нема да ми земеш ништо, за секој има по некој. Ама ставот „“не се враќам таму и таму“ се кажува...Не е до мене, јас не сакам да живеам во Скопје.
     
    Последна измена од модератор: 13 февруари 2020
    На Gosh и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не си свесна колку те жалам. Битно било да е дечкото "атрактивен" и да не бил 10 години постар. Со тој памет нормално дека вакви критериуми ќе имаш за маж, случајно да не кажеше зрел да е, љубезен, добар, внимателен, ама не, битно 10 години да не е постар. Очај
     
    На Peperutce1115, S.W.A.G и senza.parole им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Не знам дали е зрел, само знам дека е избран по критериум да е скопјанец, оти колешката не се враќа во Велес.
     
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ок и сега што да правиме ние за твојата колешка? И оригинал скопјанки има такви, и провинцијалки има такви. Карактер е тоа. Не замарај со глупости
     
    На senza.parole и Mikha4 им се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Ама,тој критериум не значи дека не го сака.
     
    На RosettaStone и Mantub им се допаѓа ова.
  19. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Lol
    Sho mu fali na Veles tolku, poaren e od Skopje
     
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Платите биле мали.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.