Бракот како начин да се остане во Скопје

Дискусија во 'Канта' започната од Tanjamm, 13 февруари 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  4.173
  Бираат сигурна варијанта, не верувам дека го сака ако го бара по критериум каде живее и ако одбива потенцијални додворувачи кои не се скопјани.
   
 2. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.968
  Пол:
  Женски
  Периодов ме исконтактира пријателка да ми каже дека се омажила во Белград и сега таа е лоша и подла според србинките ако размислуваат вака како тебе?:^)
  Личен избор е која жена со кого ќе се мажи и каде ќе живее.
  Но мое лично гледиште е дека во помалите градови е помирен животот, помалку стресен и е полежерно темпото на работа. Скопје е исилено пренаселен. Пред земјотресот во Скопје имало 170 000 а во Битола 120 000, а сега каква е состојбата заради х причини сите знаеме.
   
  На Peperutce1115, S.W.A.G, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Neka patuva do Skopje, blisku e. Znam deka platite vo drugite gradovi se pomali od skopskite za zal, ama ne go pravete Skopje kako Monte Karlo, mene lugeto od ostanatite gradovi obicno mi se dopagaat poveke od skopjani kako luge pred se. Vo Skopje ima pogolemo obezcovecuvanje.
   
  На RosettaStone и Tanjamm им се допаѓа ова.
 4. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.955
  Допаѓања:
  18.310
  Пол:
  Женски
  Ама начинот како го претстави ти него, зборува колку те фрустрира, разбираш?
  И вакви има и ќе има, побројни се тие за Белгија што се мажат, ни Скопје не е тоа што беше одамна веќе.
  Државата у курац отиде, не е у мода за Скопје да се мужиш... :makeup:
  Темава е небитна.
   
  На RosettaStone и marchi-cool им се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  4.173
  Па форумот е за дискусија, ти ќе ме тепаш, мисли скопјанка сум која некој нешто и земал. Не го сакам Скопје. И јас верувам дека и во помали места со мака и работа може да се живее нормално, ако има некоја стабилен партнер, а не само Скопје, па Скопје по секоја цена.
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 6. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.955
  Допаѓања:
  18.310
  Пол:
  Женски
  ^^ Какво Скопје, бе женче, едно 20 години минимум касниш со муабетов.
   
  На RosettaStone и Tanjamm им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  6.954
  Пол:
  Женски
  А бе ај не понављај милион пати дека темава била за дискусија, а милион навреди напиша.
   
  На Amellie13 и senza.parole им се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  4.173
  Абе не ме фрустрира, туку ми покажува колку нашето општество е искривено и неразвиено. Да не можеш да опстанеш во свој град, па да мораш да се мажиш во главниот град, за да имаш поубав живот.
   
 9. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.466
  Допаѓања:
  14.313
  Мхм, така и мнозината мажи обавезно по дифолт бираат добри, љубезни и внимателни девојки. Никако атрактивни и убави.
   
  На Alisa22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.968
  Пол:
  Женски
  Малку навредлива ти е првава реченица конкретно кон скопјан(ите)ките кои со традиција сме со родители/дедо-баби од Ск. само јас нема да барам да ми се извинуваш, сепак не вреди заради вакви теми да ги навредуваме сите скопјани нели?
  Да си напишела некои скопјани немаат изворно потекло од Ск. би било друго мислењето.
   
  Последна измена: 13 февруари 2020
 11. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  4.173
  Кого навредив? Ти се најде во муабетот можеби? Па ова е вистина и знаат сите дека е така. Една во 10 девојки од внатрешноста би се вратила назад или со години ќе плаќа кирии, без да бара некој да ја „прибере“ во 2 стан со мама, тате, бате. Има скопјанки кои не им паѓа на памет на кафе да излезат со таков маж. Не ти се верува дека има и такви? Моја пријателка од СК таквите мажи ги вика „неспособни“.
   
 12. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Shto ne napravivte nas od drugite gradovi, kako vo stali da ziveeme i redovno go pravite istoto skopjani, a nema vrska, super sme si i poveke kultura a pomalku nervoza ima vo drugite mesta otkolku vo Skopje.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  6.954
  Пол:
  Женски
  Те молам или сфати ја поентата на мојот коментар или не ме цитирај. Јас не реков мажите не бираат. Таквото бирање мене ми е простачко без разлика дали е маж или жена. И маж да напишеше така, истото ќе му го искоментирав. Не туку ми се расфрлај со феминизам пошо друга е темата и не ми се читаат оф топици
   
  На RosettaStone и senza.parole им се допаѓа ова.
 14. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.968
  Пол:
  Женски
  Не се сложувам со тебе дека животот во малите градови е лош, но сметам дека сите имаме различни преференци некои сакаат побрзо темпо на живот некои не и мислам дека тоа треба да е една од примарните одлуки каде ќе се продолжи животот а не да е приоритет од кај е мажот или жената или кој и да е.
   
  Последна измена: 13 февруари 2020
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  4.173
  Мислев луѓе кои живеат во Скопје.
   
 16. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  6.954
  Пол:
  Женски
  Кој сите? Сите овие што не се согласуваат на темава со тебе?
   
  На RosettaStone и senza.parole им се допаѓа ова.
 17. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  4.173
  Сите имаме критериум што ни се допаѓа, бираме, а ако бираме само по место на живеење, тоа е за мене простачко. Расподажба.
   
 18. Bojana890

  Bojana890 Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Веројатно реалноста е таа, ама некако е лошо срочено за тие што не се од Скопје претпоставувам.

  Инаку, не би се согласила дека ова важи само за девојките. Лично искуство ми говори дека приоритетноста да одбере келнерска работа во Скопје, наместо онаа по струка во малото родно место, е многу веројатно, што секако е жално.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.968
  Пол:
  Женски
  Да ама меѓу тие што живеат во Ск. сите не се дојдени од внатрешноста на тоа посочував на членката која ја цитирав, а ти ми се оправда на крај, во ред е те разбрав јас од одма, не ми се правдај без потреба:lol:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  6.954
  Пол:
  Женски
  Не е можеби лош ама не е добар на многу места и тоа е факт, за жал
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.