Бракот како начин да се остане во Скопје

Дискусија во 'Канта' започната од Tanjamm, 13 февруари 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.393
  Допаѓања:
  7.504
  Пол:
  Женски
  Во Скопје вака да читаш мислиш ружи цветаат и парите од небо паѓаат.(facepalm)
  Па кај да се мажат/женат луѓево кога буквално повеќе од пола Мк тука живее, а и да не се мажат скоро сите после студии остануваат, тие што се од Куманово/Велес/Тетово секако работат во Скопје, ете баш некоја имаше само за тоа умисла, кога може џенем во странство да фати.
  Појди во една Битола празна е освен преку лето, па што остана од другите.
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  14.303
  Каков феминизам какви бакрачи, ти си првенствено оф топик со реченицата "побитно е да е добар и љубезен". На љубезност не свршуваш, туку на атрактивност. Со љубезни луѓе пријателски дружиш, со атрактивни имаш односи.

  Затоа гледаме толкав контраст убави жени под рака со не толку убави мажи, поради тој стереотип дека мажот е поарно да е добар, отколку убав.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.968
  Пол:
  Женски
  Не го негирам дека е факт како што и ти не негираш дека е факт дека можеби не е лош.
  Мислам многу генерализација со лош-добар, сите скопјани не потекнуваат од Ск. и која заради што се омажила со скопјанец е излишна и темава подобро е да оди под клуч.

  И ти генерализираш дека сите не би пишала про***цијалки, те молам користи збор внатрешност наместо провинција(провинција е навредлив термин со исто значење како внатрешност).
  Значи би напишала дека сите девојки од внатрешноста немаат исти гледишта на оваа тема.
  Има личности кои си се приврзани со местото од каде се родени, блиски луѓе и си планираат да се вратат и си живеат каде се родени.
   
  Последна измена од модератор: 13 февруари 2020
  На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.256
  Допаѓања:
  28.093
  леле не и ни свесна самата колку омаловажуваш и колку си полна со злоба и омраза за колешката или другарката небитно
  изгледа ептен ти екриво шо си останала ти у Велес на тоа карпите како шо ни кокошките не се е*ат
   
  На Mantub и S.W.A.G им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  14.303
  Не мислев во навредлив контекст. Провинција - периферија.

  Се согласувам, не го негирав тоа.
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 6. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.943
  Допаѓања:
  25.478
  Пол:
  Женски
  Ама,секој си знае за себе кај му е поарно.
  Ако некоја не гледа иднина во Велес,нејзино мислење,нејзино право си е.
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 7. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.968
  Пол:
  Женски
  Ок ама претежно се смета како малку омаловажувачки збор кај нас иако интернационално се рачуна како провинција она што кај нас допадливо и прифатливо е внатрешност, се разбираме;)
   
 8. S.W.A.G

  S.W.A.G Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  979
  Пол:
  Женски
  :bow::bow::bow:
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.