1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак во Германија

Дискусија во 'Свадба' започната од Nikolinka142, 23 јануари 2017.

 1. Nikolinka142

  Nikolinka142 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Значи Феминки ПОМОШ МИ ТРЕБА ИТНО,бев азилантка во германија ,повише од 1 година одам со еден дечко (жител на германија) и таман да си отидам кај него дома ми го одземаа пасошот кај што седев во бундесмантот и сега како да се земам со дечково ? Помош ???
  Ako има некој дополнително искуство нека ми каже .Инаку ги извадив од македонија тоа дека сум разведена во македонија документче ,дека не сум осудувана и извод сите се со превод на германски јазик и со апостоле печат Помош итно ве молам :(
   
 2. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.095
  Допаѓања:
  281.505
  Според моите познавања, за стапување во брак со германски државјанин и можност да останеш во земјата неопходно е да имаш пред се легален престој во државата. Доколку си како турист не добиваш фамилијарна виза само поради бракот, доколку немаш никаков статус повторно не добиваш фамилијарна виза врз основа на бракот.
  Потребно е и сертификат за основно познавање на јазикот(A1), идниот сопруг да приложи документација за рентање на стан со доволна квадратура и колку заработувал последните 3-6 месеци. Следи и одделно интервју каде ве прашуваат основни прашања за почетокот/развојот на врската и ви ги споредуваат одговорите.  Без фамилијарна виза која се добива во германска амбасада во Скопје не би можела да добиеш легитимен престој во државата. Доколку престојуваш како турист или друг недефиниран статус а сепак се венчаш бракот нема да бдие основа за добивање на фамилијарна виза и повторно ќе те вратат Македонија за да си го завршиш делот со документи кој предходно требало да биде завршен.
   
  На gjoker4e, mira.mira, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Nikolinka142

  Nikolinka142 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  а дали знаеш дали можам да си го побарам пасошот и личната карта?
   
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.095
  Допаѓања:
  281.505
  Ти каде се наоѓаш?
  При одземањето што ти беше кажано?
  Ausländerbehörde е задолжена за решавање на статусот на азилантите и при поднесување на документите за Азил нив им се предава истиот и се добива документ со кој може слободно да се движи и престојува.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nikolinka142

  Nikolinka142 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас сум сега во германија кај мојот иден маж но немам ни лична карта ни пасош кажав ми ги земаа во бундестаг маг не разбирам многу ... ми рекоа за да се земам со идниов ми треба идентификација пасош или лична карта ,но одземени ми се незнам како да ги побарам дали смеам да ги побарам... ако знае некој буквално нека ми ги објасни правата...
   
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.095
  Допаѓања:
  281.505
  Клучно е дали си легално, како азилант таму, или доколку се појавиш пред некое службено лице би те депортирале.
  Он ќе отиде првен во матично и они ќе му кажат кои документи ви се потребни за термин за регистрација(тоа се тие кои ти си ги набавила веќе) и потоа со потврдата дека се документите ок и резервација за регистрација ќе отидете во Ausländerbehörde i oни точно ќе ти објаснат.

  Во градот во кој си отиди во Ausländerbehörde, подобро од тоа нема. Се ќе ти кажат најсигурно.

  За стапување во брак имаш многу обврски...правата следуваат одкако ќе се исполнат сите услови.
   
 7. Nikolinka142

  Nikolinka142 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  da se vodam uste kako azilant
   
 8. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.095
  Допаѓања:
  281.505
  Мора да ти дале документ за престој кога ти го зеле пашапортот.
  Отиди во истата канцеларија каде што си го добила истиот и обајсни им.
   
 9. Nikolinka142

  Nikolinka142 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Сега дојдов во мк ајде сега процес за зимање тука таму едвај го земав пасошот но не ни дозволија да се земеме и ни рекоа во мк.
   
 10. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.877
  Допаѓања:
  133.463
  Пол:
  Женски
  Screenshot_1.png
   
 11. Pinkigirl14

  Pinkigirl14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Здраво да прашам мојот партнер има родител во Германија во Минхен и тој има можност да земе виза за приклучување кон семејство откако тој ќе земе виза дали јас ќе можам да се венчам со него тука или таму со виза за приклучување на брачен другар?
   
 12. didi1982

  didi1982 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  4.115
  Даничап, имам неколку прашања на темава, може ли во порака да ми ја посочиш потребната документација за склопување брак на македонски и германски државјанин?
   
 13. elena123!

  elena123! Нов член

  Се зачлени на:
  13 април 2022
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво,

  би сакале да склучиме брак во Германија, и двајцата сме со македонски пасоши. Дали некој знае како оди процедурата и што документи ни се потребни?

  Ви благодарам