1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак помеѓу двајца со голема разлика во години

Дискусија во 'Канта' започната од husaric, 25 октомври 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. husaric

  husaric Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  7
  Пред да ве воведам во темава би сакала да ве поздравам и да ви кажам благодарам што ќе ги поделите со мене вашите искуства и ставови во врска со горе наведената тема. Mе интересираат вашите мислења а воедно потребни ми се и вашите совети. Jас сум во врска со особа која е многу постара од мене пред извесно време ми предложи брак, го сакам премногу не можам да си го замислам животот без него и без двумење му кажав DA :rofl: јас имам 21 година а тој 50 знам дека рзликата е огромна :o и сум свесна дека ќе дојде ден кога тој нема да може да ме задоволува сексуално :$ . за ова имаме разговарано по негова иницијатива ми кажа "те сакам, ти си жената на мојот живот сакам да делам се со тебе, да формираме фамилија.. ќе ти пружам се што ти треба, не сакам од ништо да те лишам, после 15 год. нема да можеме да имаме односи како сега а ти ќе имаш потреба јас го разбирам тоа и ќе бидеш слободна ќе можеш да бидеш со кој сакаш но претходно кажи ми и те молам немој никогаш да ме понижеш пред нашите деца, ти можеш да одиш али тоа да биде тајно нашите деца никогаш да не дознаат за тоа." за мене е незамисливо да идам со некој друг кога он е човекот на мојот живот, мислам дека нема да ми е вжно тоа што во некоја далечна иднина нема да имаме односи. кога сум со него јас сум најреќна :rofl: не би можела да го понижам него или нашите деца во иднина. ме интересира што мислите вие дали е возможно да живееш во целибат до крајот на животот? како вијае раликта во години на бракот? однапред ви благодарам :*
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Зарем ти свесно прифаќаш да немаш никаков секс во 30тите години и понатаму?!Ова ми е незамисливо.

  Додуше твојата ситуација во целост ми е незамислива.Не знам какво задоволство наоѓаш во човек кој комотно може татко да ти биде, па дури и дедо на твои деца.Но, тоа си е твое сепак.Мене не ми оди ниту ти да немаш секс во иднина, а уште помалку да имаш секс со други додека тој те чека дома.

  Не знам девојко, многу си млада и воопшто не размислуваш рационално за својата иднина.
   
 3. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Јас на неговата потреба за млада девојка гледам како една средновечна криза која се јавува скоро кај сите мажи, а на твојата потреба од постар маж како потреба од авторитет, моќ, знаење. Не можам да ја оправдам, нити замислам твојата ситуација. Во фамилијата, не толку блиска роднина, но сепак... го направи истото, само што она има 28 години, а нејзиниот избраник 52, сега чека дете уште 2-3 месеци ќе се породи, нејзините се обидоа да ја разубедат, но не им успеа. Знаеш ти од него го добиваш целото внимание и така и ќе остане до крај, но на некој начин се осудуваш сама себе и си ускратуваш од својата младост. Мое лично правило е дека младите треба да бидат со млади. Е сега нормално дека ти си знаеш најдобро, но мислам дека ова ти е некој период на заслепеност. И не ми се допаѓа идејата да имаш други сексуални партнери кога тој нема да може да има секс, тука уште од старт нешто не штима. Ако веќе сакаш да се мажиш биди доследна на тоа и избери некој кој барем од старт ти ги исполнува сите критериуми, а за после ако не бива тоа е веќе друго. Мене ми е ова исто како да земеш тесни кондури со надеж дека ќе се опуштат.
   
  На girl.23, Shana, husaric и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  абе мижи ке ти баам е работава јеботе за малце ке ти поверував ххх али денес се е можно ако чоекот е пун ко брод ондак јасно е од каде толкава ти љубов чуствуваш према него и секако имаш подршка од мене за тоа што го сакаш татко ти ^_^
   
 5. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Најнапред да ти се извинам што ке бидам искрена со тебе, но јас во никој случај не се сложувам со твојата ситуација.Не прашуваш за сексот, а веќе си му кажала ДА. Разбирам да сте 10 или 15 години разлика, но повеќе не знам. Што велат твоите за тоа?Па тој може татко да ти биде И на крај краева, ти си знаеш.Твој живот твоја работа. Твое е да одлучиш. Не сум никој фактор да ти дадам совет.
   
  На vikimace му/ѝ се допаѓа ова.
 6. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Jaс сум скептик за овој брак, премногу е 30 години разлика.
  Ти си во наааајубавите години, а тој е веќе стар човек, уште малку дедо ќе е. Во ред љубов е го сакаш бла бла, но јас сум од тие што веруваат дека не постои само една љубов во светот, може да најдеш свој врсник или неколку години постар кој освен што ќе ти ги задоволува твоите потреби како жена, со кој ќе стврите потомство и најбитното ќе го изгледате заедно потомството и ќе ги воспитувате децата. Тој е доста постар и кога би имале дете неговиот татко ќе е стар дедо на кој векот му изминал. Место да трча по детето тој ќе оди бастумот да го земе.
  Со врникот ќе излегувате, ќе се забавувате, ќе си го правите животот интересен.
  Да не мислиш за некоја година твојот сегашен избраник ќе сака да одите во кафани, недај боже дискотеки, ќе може да шетате со саати во парк за рака? Додека твоите пријателки ќе уживаат со децата и сопрузите ти ќе треба да чуваш деца, да негуваш стар човек и притоа да не си задоволена сексуално.
  Ти ќе си млада згодна девојка а покрај себе дедо пензионер.
  Извини вака што сум погруба на зборови, ама тоа ми е реалноста.
  Јас не ја почитувам оваа огромна разлика во години, пронајди си партнер кој ќе е татко на твоите деца, не дедо. Дури вие сте поголема разлика од јас и мојот татко :^)
   
  На teddygirl, marama, Trendafilka и 2 други им се допаѓа ова.
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Не можам да се начудам како може девојка која е помала до мене да сака некој што е постар и од татко ми ?!?!?

  Девојко ти си за на ГОЛИ ОТОК!!!
  Ма не си ти, тој перверзникот е.
  А бе ајде, љубов 20-50. |( |(
   
 8. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Разбирам разлика до 16/17 години.
  Но навистина 30 години се стварно многу. Тој утре заутре ќе биде дедо, и што дедо роди внуче работава ?... Не... навистина што е премногу е премногу. Што кога едне ден тој веќе нема да може да има односи, што тогаш со тебе кога ќе си баш во онаа средна доба, м?...
  Твое е да одлучиш, бидејќи ти си таа што ќе се носи со тоа низ животот, а не некоја од нас.
  Последниот збор го имаш само ти
   
 9. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  94
  Машала, машала...... жена на неговиот живот :clap: 21 година, а бе ќерка да беше на неговиот живот :^)
   
 10. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  А децата уште како мали ќе останат без татко...децата кога ќе имаат 10 години,ти ќе имаш 31,а он 60 :x
   
  На vikimace му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Има јасен термин за состојба на твојот иден сопруг - лолита синдром. Како и да е, нормален не е.
   
 12. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  Ама и чичево не можам да го разберам..
  Тој е најголем доказ дека со стареењето самосвеста расте, ахам |( .
  Какви се тие муабети бре, можеш да одиш со други кога јас ќе однеможам сексуално да те задоволувам, само ќе ми кажеш за тоа на мене, а пред децата да не ме понижуваш!?
  Абре јас жената ја земам да биде само МОЈА,а не да се пле*ка со други и притоа јас да знам и да го прифаќам тоа како ништо да не се случува.
  И нели,кога она ќе си дојде од дејт со друг, јас ќе си ја бакнам во чело, ќе си ја гушнам и ќе си заспиеме и двајцата среќни и весели :^) .
  Е значи се шета по земјата Боже мили, па од што и таа веќе не може да не трпи се тресе секој ден.
  Е ќе се тресе.
   
 13. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  жими се болна работа е ова незнам што се занесува со некој кој што он кога знаел латиница она уше била у
  мудата
  на татко и :^)
   
 14. husaric

  husaric Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  7
  хммммммм можеби тоа ме загрижува најмногу ;(
   
 15. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Од толку млади луѓе на планетава земја , ти одбра дедо ? :^)
  Убаво ти кажаа другите , да не се повторувам ама имам едно прашање , ако е премногу лично не мораш да ми одговориш .. љубопитност е .. Како се осеќаш кога имаш секс со него ? Не ти е гадно ?
  Мене би ми било искрено , му виси се од сегде .. не знам да опишам , битно ми се гади кога ќе замислам .
  Извини ако навлегов премногу . :tmi:
   
 16. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  И го запознаваш со дедо ти, и си го препознава школскиот другар. :rofl:

  Дај бе стварно, језиво. И шо живот ќе е тоа, со него во брак а ќе се плескаш со други? Па и уште као божем ќе те оставал. Да, да, на 31 фебруар. Ако паднеш на ова, убиј се.

  Ајде 10 години разлика, ама 30? Никако. Мислим никој нема да ти забрани, т.е. ке ти забранат домашните, ама ако си решена да го направиш ок омажи се, ама со првото недигање на пенисот, ќе се свестиш што си направила. Оттука ќе започнат сите проблеми.

  И знаеш што? За мене си едно смотано ДЕВОЈЧЕ, кое лета со умот и нема мозок во главата за да размисли што грешка во животот прави. Уште без размислување прифатила. Алал да ми ти е, тешко родители со тебе.
  Се извинувам ама морав и не ме бришете, зошто ова е реално.
   
  На girl.23, Alanna, eutixismena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Па не само тоа, за 15 години,тоа ќе има 65 ако не се лажам,па човекот ќе биде стар,па ти наместо да уживаш во најубавите години, ти ќе гледаш старец,ќе му даваш апчиња и ред други работи.Па мисли и за децата. Не,денес ќе се мажам за него,па утре ако не ми одговара ќе се разведам лесна работа. Размисли девојко,упорно ти викам.И никако не ми е јасно,што ти велат родителите? Моиве да се ке ги стрефи инфаркт.
   
 18. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  55
  Вака сеа...не сакав ама морам да искоментирам....меѓу првите коментари видов еден убав коментар кој ми остави впечаток...вели...младите девојки одат со толку многу постари мажи заради неговото искуство,моќ итн...Толку мн постарите мажи одат со млади девојки заради таа некоја средовечна криза и заради нормално младото мевце.
  Е сега невелам дека не може да осеќаш љубов кон него...заради тоа што нели тоа е природно чувство а против природата не се оди.Но јас мислам дека ти си многу млада девојка...убава и паметна,малку наивна и само ти лета паметот.Многу е важно да го надминеш овој период кога паметот ти лета.Јас те советувам преиспитај се себеси убаво.Ако ти е убаво со него и се занесуваш ок биди со него некое време и ќе ти пројде периодот,ќе се издуваш малку и ќе ти помине.Потоа јас те уверувам дека ќе се заозбилиш и ќе посакаш да најдеш малку помлад човек од него кој ќе биде татко на твоето дете и со кој ќе имаш страст многу подолго време.Разбирам разлика во години 10,15 па и 20 до некаде ..ама 30 е веќе премногу.Тој комотно може да биде дедо на твои деца а не татко.
  Како и да е биди со него ако сакаш ти велам ќе ти пројде ..но јас на твое место не би се мажела со него.
   
  На husaric му/ѝ се допаѓа ова.
 19. husaric

  husaric Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  7
  родителите ја почитуваат мојата одлука, никогаш не ми била наметната нивна воља или некое нивно мислење. одсекогаш сум имала слобода да донесувам одлуки а со самото тоа и одговорноста од тие одлуки е само моја, успехот или неуспехот е мој. а дали грешам или не веројатно времето ќе ми покаже. ви благодарам за вашето мислење знам дека е така но овде игра улога еден мал детаљ љубовта. го сакам и не можам да си го замислам животот без него. инаку овој брак не е од интерес како сто беше напоменато во некој од коментарите. и тој и јас стоиме одлично финасиски, нема причина за лажење особено кога пишувам на форум и кога барам од вас да споделите со мене ваше мислење или ваше искуство.
   
 20. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  55
  добро тогаш...јас се надевам дека сите феминки ќе ја испочитуваат твојата одлука...јас веќе ја почитувам.Со среќа девојко ..искрено се надевам ќе ти биде супер со него.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.