Брачни партнери без деца

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.237
  Пол:
  Машки
  Пред да преминам на главното прашање да напоменам дека овде не станува збор за оние парови кои се без деца од здравствени причини (неплодност), туку за оние брачни парови кои одлучиле да немаат деца по сопствен избор.
  Наместо да бидат 24/7 околу децата и парите потрошени на нив, одлучиле да живеат само за себе и да патуваат каде ќе посакаат.

  Многу пати до сега сум влегол во дускусија за овој начин на живот и речиси сите ги осудуваат, па дури има и коментари од типот:
  „Зошто се венчале кога не сакаат да имаат деца“?
  Јас воопшто не ги осудувам. Секој си има право да си го живее животот како што сака.

  Што мислите Вие за овој начин на живот?
  Дали би живееле ваков начин на живот и дали веќе познавате вакви парови?
   
  На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.317
  Допаѓања:
  6.120
  Вакви јас лично не знам, ама моја колешка имаше такви пријатели каде жената не сакаше да раѓа и мажот го прифатил тоа без проблем. Јас не ги осудувам, тоа е нивни живот и мене не ме засега. Ако мислат дека не им требаат деца ок. Се си има предности и недостатоци. Нема да менуваат пелени ама утре имотот ќе го остават на некој близок или на туѓинец. Но, од друга страна има и посветени родители кои само срамови доживеале од децата.
   
  На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.479
  Пол:
  Женски
  Секој си има право дали ке роди деца или не .Не е ништо задолжително .
   
 4. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.545
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.