1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брегалничката епархија забрани жени да скокаат по светиот крст

Дискусија во 'Религија' започната од Psychen, 19 јануари 2015.

  1. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Го прашале некој стар македонски селанин:
    - Пријателе, зошто толку многу веруваш во Бог, зошто толку си приврзан кон религијата?
    А, тој одговорил:
    - Човекот и кога го носи своето магаре во град го врзува за колот да не избега!

    Народот има потреба да се врзува за нешто, да верува во нешто без разлика дали верува во религијата или науката. Ние Македонците сме одврзани овци кои сами на себе си копаат гроб. Не морам јас да бидам религиозен факт за да го признам фактот дека црквата ги криеше Комитите, црквата го описменуваше народот, црквата даваше леб на народот и многу други примери.

    Не се сложувам со констатацијата дека во Македонија доаѓаат генерации коишто го разбираат Православието и ги почитуваат духовните вредности на македонскиот народ. Напротив, сметам дека подолу од ова не можеме да одиме. Не гледам никаква искра на надеж. Денес сме културно и физички под ропство.

    Можам да седнам цел ден пред најпосетуваните цркви низ цело Скопје и нема да забележам 50 луѓе да влезат внатре, а да не зборувам за новите генерации девојки што доаѓаат. Тие ли што излегуваат цел ден по дискотеки, кафичи, ресторани, цел ден се по шопинзи имаат некакво духовно познавање или да ја спознаат националната историја на својот народ? Па, не треба јас да одам во црква за да го знам сето тоа. Доволно ми е да го отворам овој форум и да ми биде јасно колку е часот.

    После воведувањето шиптарски јазик во црквата, ослободувањето на Вранишковски, некои матни зделки, попови УДБАШИ и кодоши, веќе и таа моја почит кон МПЦ почна да избледува.
     
  2. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Следна година боље да се фрлаат телевизорот ваучерот и миксерот у пакет, и онака од крстот нема фајде.

    А жените да се бесат и палат, поготово оние на кои им шетаат очите.
     
    На anina, Marossa, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    а зошто ти не се палиш ?
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Стварно Вале, зашто? :D

    Јас искрено би укинала и награди. Се знае на Водици што е најголемата награда, да влезеш во водите коишто на тој ден се осветени.
     
    На Rama, anina, Valerin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Jaс сум поштена жена, мајка и домаќинка, оти да ме палат?
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    а зошто другите да ги палат пред се да беше вистинска жена ке се бореше за жените и мажите изневеруваат но за нив немаш коментар или несмееш да имаш?
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    @piksooki , не забележа дека со иронија го кажа коментарот?
    Вале е баш поише за рамноправност и е против дискриминација. :)
    Бар според другите мислења ова.
     
    На Valerin и piksooki им се допаѓа ова.
  8. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    не забележав се извинувам и сум изнервирана од секаквите дискриминации уште еднаш се извинувам вале
     
    На Valerin и tessie им се допаѓа ова.
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ko шо глеаш, не си сама у таа нервоза. :muscle: :lol:
     
    На piksooki и Valerin им се допаѓа ова.
  10. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    @tessie Ме чита како селски буквар. ;)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Ма нема проблем, мора малку да ја раздрмаме темава. :D
     
    На piksooki и tessie им се допаѓа ова.
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ти па Петре од крстот и жените се префрли пак на македонките кои не одат во црква. Ова кое е цитирано нема никаква врска со темата ама ај. Колку од тие кои ти ги сметаш за развиени и народи на место, се држат до религијата? Америка е успешна земја па не верувам дека се толкави верници. И европските земји не се задлабочуваат во религијата. Баш јас мислам дека нај религиозните народи стагнираат во финансиска смисла. Ама ај и тоа не е битно.
    И друго, според твојот одговор јас заклучив дека ние сега преминуваме од врзување за религијата кон врзување за науката. Нели секаде има преодна фаза.
     
    На crimson, tessie и Valerin им се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Голема работа ако не скокале жените по крстот. Не си ги фрлам јајниците и бубрезите во студна вода само за да сум еднаква :D И онака како дивјаци се тие што скокаат, и тоа не ми изгледа својствено за финоќата која ние жените ја имаме :)
     
  14. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Па, ете Македонците се атеистички народ, па што не сме развиени? Тие држави не се развиени поради тоа што се атеистички, туку поради тоа што се интелегентни.

    Што тоа ние толку напреднавме што сме атеистичка нација? Напротив доживуваме морален, демографски, социјален, национален бродолом на секој дел од општествената пора. и треба да доживуваме, затоа што сме безнационални ѓубриња. Не сме заслужиле за подобро.

    Најаетистички и најлиберални држави во поглед кон браковите, семејството, жената и се останато најбрзо ќе бидат и згазени од природата. Помни ми го зборот.
     
  15. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Анкетата од темата:
    Дали верувате во Господ?
    1. Да, верувам
      917 глас(а)
      78,2%
    2. Не сум сигурна
      92 глас(а)
      7,8%
    3. *
      Не, не верувам
      163 глас(а)
      13,9%
    Дури и на форумот верници се мнозинството. Кој атеистички народ, кои бакрачи, ми се смачи да го читам овој Петре како халуцинира насекаде.
     
    На tessie, Rama, moni18 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Ти не ми споредувај мене форумска анкета со реален живот. Македонците се атеистички и безнационален народ. Тоа е факт. Така одбрале, така се воспитани, во тој филм живеат. Нека им е со среќа, ама јас нема да се придружам. Ќе останам од тие простите сељаци, затуцан, со старомодни сфаќања, ќе уживам во бедотија. Јебига, али не сум “прогресивен“ ( што и да значи тоа).

    Пола од тука што стиснале дека веруваат во Господ не знаат каде им најблиската црква, а не да зборуваме дека се национални и верски освестени.
     
  17. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Атеист е човек кој не верува во Господ и во натприродното, не човек кој не знае каде се наоѓаат објектите во градот.
     
    На okcenzi, anina и tessie им се допаѓа ова.
  18. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Јас многу добро што е атеист, но религиозен и национален човек не е тој што оди 2 пати во годината во црква само поради традиција, или некој што ја пее “ послушајте патриоти“ во кафеана со виснат стомак. Имаме различна перцепција на работите.
     
  19. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Прв болд: кога не сме биле?

    Сигурно девојките имаат попаметна работа од тоа, а не значи ако тебе не ти обрнуваат внимание дека застранале со мислите.

    Пророку Петре, ме запрепастуваш!

    Само што се опиша самиот себе, а прогресија е нешто сосем спротивно од тебе. На пример ти ако се наоѓаш во еден дел од универзумот, прогресијата ќе биде оддалечена билиони светлосни години, да речеме околку 13-14 откако започнала Големата Експлозија.

    За тоа кој оди во црква не покажува ништо за неговиот карактер, ако ти мислиш дека ќе отидеш и со тоа си подобар од оние што не одат тогаш нешто не е во ред со тебе. За тоа треба да погледнеш какви постапки правиш и каков одраз имаат врз другите.


    Иако не сум верник сепак не гледам некоја причина зошто жените не би скокале за крстот. Само нека внимаваат со какви дивјаци се натпреваруваат. :)
     
    На Joi, tessie и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  20. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    @Петре Прличко ептен шашма ми се направи во главата од сите твои постови кои ги прочитав на две теми каде цело време го вртиш истиот муабет само во различни реченици.:drunk: :D
    Според мене атеист е човек кој не верува во Бога. И толку, крај на дефиницијата. Нема тука цркви, палење свеќи или празници. И Протестантите не одат во Божји храмови и не бакнуваат икони, ама веруваат во Бога. Верата не се намалува туку сите пропратни елементи кои одат со неа ја губат смислата заради умствениот напредок на човекот.
    Под патриот не подразбирам човек кој оди со глава во ѕид и тврди дека во државава ни е убаво. Ептен патриотска ни е Сител ако е таква работата:D Па ни македонската народна музика, лично мене, не ми е убава. Треба да бидам слаба за да бидам патриот? Пак ништо не сфатив:drunk: Ептен мешаш баби-жаби. А тоа ќе да ти е последица од странските интелектуални форуми:smirk:
    Туку чекај уште ова да кажам пред да ги избришат сите мислења... Велиш дека во најлибералните и атеистички држави луѓето ќе бидат згазени од природата? Тоа значи дека нема да раѓаат деца? Е па тогаш од каде толку кинези?:?: За втторо дете плаќаат казни.
    Многу си тешко човек може да те реплицира во целост. Не можам да те допратам. Ме мачат муабетиве. Кревам раце:makeup:
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.