1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бремените жени на работа и покрај високите температури

Дискусија во 'Бременост' започната од Pepa B.., 11 јули 2017.

 1. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  Ajde mesenca da podiskutirame malku na ovaa tema. Vidov deka nema vakva tema pa si rekov aj ... Slobodno moze vo kanta da ode ako ima nesto problem..
   
 2. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.845
  Пол:
  Женски
  Многу мачно е премногу. Да нагласам дека работам во климатизирани услови ама џабе е!:(
   
  На Dust, Seduction и orhideea им се допаѓа ова.
 3. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  1.281
  Допаѓања:
  4.397
  Пол:
  Женски
  Не би требало, не се издржува. Можеби со скратено работно време би било прифатливо ама сметам дека воопшто е најдобро.
  Ама чинам пред недела дена кога беа жештините бремените жени ден-два не одеа на работа? Или можеби грешам?
   
  На snegulkata, Dust и Pepa B.. им се допаѓа ова.
 4. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  Dzabe e ... Ne sakat ni da pomislat da ne oslobodat barem via denovi. Jas rabotam so fabrika so nad 4000 lica samo vo edna smena pa ne se dise. Vo fabrikava e nad 50 stepeni pa nikoj ni da pomisle da ne oslobodi. Za nikade e ...
   
 5. Snow white

  Snow white Популарен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  1.945
  Пол:
  Женски
  За страмота!!! Во фабрики не се ослободени жените јас сум на боледување фала му на господ не одам на работа ама да не бев со терапија тешко мене ќе беше сигурно кај нас и ептенн ретко ја уклучуваат климата.. Иронија е што некој шо работи во администрација или банки кај шо е ладно пријатно и не е тешка работата ќе му дадат можеби ден два три недела да не оди на работа а ние општитете работници шнајтерки продавачки и други рмбачи ПУПУ НЕВАЖИ ЗА НАС НИШТО.!!!! :/ :/ :/
   
  На Victorian, cresa-jagoda, LegallyBlonde13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. EuHenIa

  EuHenIa Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  2.359
  Допаѓања:
  72.930
  Пол:
  Женски
  Еве јас работам во голема фирма реномирана итн и си одев на работа по најголемите жештини. Не е проблемот на работа ама патот до таму и назад убива
   
  На Victorian, cresa-jagoda, Momichka и 3 други им се допаѓа ова.
 7. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.845
  Пол:
  Женски
  Јас работам во државна фирма и не ме ослободија ниту ми го скратија работното време, телеграма чекале. Во зградава каде работам јас има 90 вработени и САМО јас сум бремена и не ме ослободија. Јас нема да велам ништо дедо Боже е голем ме чува мене и бебето, а на нечовечниве на работа нека му служи на чест.
   
  На Victorian, cresa-jagoda, Momichka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Точно е тоа ако работиш во државна институција.
  Несмее работодавецот да те ослободи ако нема официјално известување од Миистерство за труд и социјална политика.
  Бидејќи МТСП никаде не пушти официјален допис , не бе ослободени бремените и работниците над 60 години.
   
  На Victorian, cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.845
  Пол:
  Женски
  Епа тогаш нив нека му служи на чест и ако не можел работодавецот да ме ослободи можел работното време да ми го скрати сигурна сум барем за тоа оти јас сум сама овде една ама ете не.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.961
  Допаѓања:
  260.922
  Во болницава ниту една бремена сестра не беше ослободена од работа.
  Ниту па од администрацијата на болницата.

  Сите си беа тука. А сестрите цел ден се на нозе.
   
  На cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.501
  Допаѓања:
  144.185
  @fana проблемот е што и претпоставениот има претпоставен и додека не добие допис не смее да стори ништо. Оти во спротивно ќе го ,,товарат,, него.
  Не велам дека така треба да биде, баш напротив. Можам да замислам колку е мачно на ова време да си на работа, па и да се најидеални условите.
  Ама тоа е делумна кривица и на државата, таа само даде предлог, кој ќе го испочитува е до човечноста.
   
  На Victorian, cresa-jagoda, Momichka и 5 други им се допаѓа ова.
 12. Snow white

  Snow white Популарен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  1.945
  Пол:
  Женски
  Можи да немало потреба да биди дома кај тие шо има потреба шо сака нека бидат и директорки дома ќе седат, а башка и ваму си на нога да се разбериме само шо немаш клима и ти бараат норма а реално знајме сите како е во болница сме биле имаме чекано чеканоо со сати за кафе да си испијат или испикани кизне каде ( СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИТЕ) ама повеќето се така и ќе ти се развикаат и одмараат седат повеќе треба да ги чекаш за еден систем да ти сменат ( сум искусила повеќе пати непријатно искуство од страна на медицински лица) ии кој шо нема работено во конфекција или во фабрика незнае колку е многу потешко таму отколку на друго место па и продавачките шо бремени креваат пакети и картони со роба се имам видено нив никој не ги прашува и немаат дури ни пауза соодветна да седнат да јадат а медицинскиве сестри многу пати одат на пауза и на цигари и неможиш да ги најдиш


  И плус не зборував за во болниците туку за администрацијата кај шо си седат скрз нозе и ти викаат почекај дојди утре неможи сега... ЈАВНИВЕ УСТАНОВИ и банки


  Не си начекала изгледа и ти си со крстот начело ко нас... ВО ДРЖАВАВА СЕ ИЗНАЈДУВААТ ЗА ДА НАПРАВАТ НЕШТО КОЈ СИ ОТРКАН СИ СЕ СНАЈДУВА.. А НИЕ ШО СИ ЧУТИМЕ СИ ЧУТИМЕ СЕГДЕ
   
  Последна измена од модератор: 11 јули 2017
  На cresa-jagoda и fina erika им се допаѓа ова.
 13. Paka

  Paka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  930
  Пол:
  Женски
  Abe sto stapa po tug grb nisto ne se, mislam za medicinskite lica, bankarite, administrativcite.. a nivnata odgovornost si se prasala kade e, ili fabrika znaes I najteska e zatoa..
   
  На *Amethyst*, joy1, SuperGirl24 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Snow white

  Snow white Популарен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  1.945
  Пол:
  Женски
  Site si imaat odgovornost samo odgovornosta si ja otrgnuvaat site baska od niv.. samo druga e fizickata rabota realno kazano.. Jas nemam ubo iskustvo od medicinski lica sestri oti se poglavni od doktorkite barem vo mojot grad.. OD SK SUM ZADOVOLNA APSLOTNO OD SITE VO ENDOKRINOLOGIJA ama bas od site od cistac do doktor a od poveketo vo mojov grad ne sum radi so me izmarsirale so bolki odvaj stoev ne ginekoloski drugi problemi imav se vitkav i ne me primija oti sestrite se poglavni od doktorkite pa da vidis posle kako gi izmarsira doktorot niv sto ne go viknale oti kafe pijale...!!! ( ama od ko se pozaliv) Jas pisav sekoja cest na isklucocite so si ja vrsat rabotata profesionalno a ne ko nekoj tezok den imale pa ela na vrata ke ti se razvikaat oti vo hirurgija sum ja razbudila na 3ta smena sestrata radi podujan stomak so bolki pa nervozna nervozna karti drugata si igrase i ne me ni prasa so ti e a drugata cela razbusaena vo kosata so sme ja razbudile utre da sum dosla ako sum imala bolki... EPA SEGA ETE TI JA ODGOVOROSTA I ZAKLETVATA STO JA NOSAT MNOGU LUGE SO NIV.. ubo rekov sekoja cest na isklucocite so ukazale bilo kakva pomos i za bilo sto sto ne me vratile ama poveketo se takvi..
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.211
  Допаѓања:
  13.861
  Пол:
  Женски
  И јас сум во државна фирма. Лани летото бев бремена. На тв се "отпукуваа" како бремените жени и лицата хронично болни и над 60 не треба да одат на работа. Меѓутоа, тоа на вести. А реално, сите одевме зашто се чекаше телеграмата која МТСП не ја пушти. На крај, по неколку дена мојата претпоставена ме.пушташе да си одам секој ден (во 14:00 часот во најжешкото) на своја рака од причини што телеграмата никогаш не стигна.
   
  На cresa-jagoda, buba4e89, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  Не сте човек една тема да ви отвори.. Пепа ја отвори со намена а вие дискутирате каков е персоналот во болница(facepalm)

  А уште полошо е што ги двоите жените.. бремена е бремена. Во фабрика или во министерство, таа носи уште една душа во себе!
  Демек тие што работат физичка работа и се бремени се греота, а другиве не се? Како некоја стока да се, па ај небитни се што ако се бремени:envy:
   
  На *Amethyst*, ana-banana, theowndemon и 23 други им се допаѓа ова.
 17. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Полека малце со напаѓање, секој си знае за својата работа. Јас работам во државна администрација, претходниот пат ме пуштија 2 дена, сега си одам нормално на работа до 16:00 часот како и сите други. И мене ми е мачно и топло но кој те прашува. Работа си е работа. Плус сите по одморинсе, па мора и некои нивни работи да се завршуваат.
   
  На LadyC, Ano, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 18. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.845
  Пол:
  Женски
  Колешка кажуваше дека овде лани кога била препораката телеграмата дошла на (пример земам) 25ти јули а препораката дека трудниците се ослободени била за (пак пример ќе земам) од 15ти до 20ти јули(facepalm)
   
  На CameliaMiller, fina erika и Dust им се допаѓа ова.
 19. Snow white

  Snow white Популарен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  1.945
  Пол:
  Женски

  Муабетот беше дека друго е да работиш во поубај услови а друго е во катастрофални услови како во фабрика и конфекција да не редам колку е потешко без клима да работиш на нога и норма да ти бараат над тебе а не колку ќе сработиш а колку не.. ЈАС ЛИЧНО СУМ НА БОЛЕДУВАЊЕ РАДИ СПОНТАНИ АБОРТУСИ ПРЕДХОДНО И СО БОЛКИ СО РАБОТЕВ НА НОГА НА РАБОТА И БАШКА ДРУГИ ТЕРАПИИ ШО ПРИМАМ ЈАС НЕ ВЕЛАМ ДЕКА САМО ВО КОНФЕКЦИЈА ТРЕБА ДА БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ ТУКУ СИТЕ НОРМАЛНО САМО УСЛОВИТЕ СЕ ПОДРУГИ НА ЕДНО МЕСТО ПОДРУГИ НА ДРУГО МЕСТО СЕ ЗНАЈ КОЛКУ МОЖИ ДА ИМА И ХИГИЕНА НА 15 ДУШИ ВРАБОТЕНИ И 500-600 НА СМЕНА ВО НЕЧИСТИ ТОАЛЕТИ И ПЛУС ХЕМИКАЛИИ ШТО ИМА ВО ПОВЕЌЕТО ФИРМИ.. Реално не треба да оди не само бремена жена туку и другиве треба да работат со скратено работно време не сао бремени и хронично болни за никој нечини...
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  Ок е, не е потребен КАПС ЛОК за викање :)

  Трудница е трудница, не ги делите. Само тоа сакав да кажам :)
  Ако се борите за една, борете се за сите.. не само за себе :)
   
  На *Amethyst*, LadyC, victoria и 5 други им се допаѓа ова.