Бременоста и работното место/одењето на работа

Дискусија во 'Бременост' започната од ***Najsrekna***, 26 јули 2018.

 1. ***Najsrekna***

  ***Najsrekna*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Ја започнувам оваа тема поради револтот што го почувствував денес на работа.Работата ми е прилично стресна а и доста физичка.Се трудам колку што можам да не забушавам,помош имам од сите од колегите освен од претпоставениот.Ми остава доста физички работни задачи кои морат да се завршат,али толку културно ми го "учукува тоа" што не ми вика "ова и ова сработи го" туку едноставно ја остава таа работа му завршува смената и си оди.Не можам да ги разберам таквите луѓе.Нормално дека некогаш ми се спротивставувам но бидејќи кога тој ќе си замине јас сум одговорна на смена и едноставно тие работи мора да се завршат,а не одиме во исти смени.Гнаса од човек.

  Колку се стресни и физички вашите работни места,како успевате да се справите и дали имате помош и разбирање од колегите?
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lizaname

  lizaname Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  Тешко можеш денес да најдеш разбирање од некого поготово од претпоставени, разговарај и кажи му отворено дали ке прифате е тешко да се каже со самата помисла дека денес со самото тоа што ќе им кажеш дека си бремена одма менуваат односи со мал број исклучоци со среќа и не се нервирај и работи колку можеш
   
  На WildMk, didisi и ***Najsrekna*** им се допаѓа ова.
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.658
  Допаѓања:
  251.909
  Пол:
  Женски
  јас имав супер колеги ..ме штедеа максимално.Физички не ми беше напорно ич али работев на озрачено одд.Кога дознаа дека сум бремена не ми даваа ни да припарам јас до рентген кабинетите :)
   
  На Mr. Right, Victorian, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.409
  Допаѓања:
  24.816
  Пол:
  Женски
  Престанав да работам штом дознав. На моето работно место не смеат да работат бремени жени. На работа одев и работев административни работи. Многу ме штедеа, морам да признаам.
   
  На Mr. Right, Victorian, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.445
  Допаѓања:
  26.415
  Пол:
  Женски
  Работев од почеток до крај (1 недела пред да се породам) во 3 смени (ми понудија при крај да не одам 3та, ама јас не прифатив) . Сама држам смена, па немаше кој да ми помага, сите обврски морав сама да си ги завршам. Едино што ме ослободија е да не правам микробиологија. Среќа имав лесна бременост, немав мачнини, болки и отоци и си функционирав супер (ко да не сум бремена). Дневно на работа изодував по 8-9 километри, кола возев до крај, плус лабораториска работа, до стол ретко доаѓав. :lol:
  Сега кога ќе ми текне со толкав стомак, сум се качувала високо по резервоарите по расклатени мердевини.... (facepalm) (не од што немаше на кој да кажам да провери, туку од што сум таква сакам со свои очи да видам...). Среќа не чувал Господ, за наредно, здрајве, си ветив ќе внимавам и ќе се штедам повеќе.
   
  На gjoker4e, Victorian, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 6. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.091
  Допаѓања:
  33.268
  Пол:
  Женски
  Кај мене е канцелариска работа и не е воопшто стресна. Можам да ја работам од почеток до крај на бременост. Имаме и софа на која саат до два на ден си прилегнувам бидејќи остатокот седам на стол. Колегите ми се тивки кога преспивам :D
  Шеф немаме, сами сме па се е ствар на договор. И малку сме во канцеларија 5 души па може да се разбереме меѓу себе.
  Ако би работела некоја стресна работа или физичка со гаранција на тоа лошење немаше да ја издржам.

  Алал да ви е жени кои “машки” се носите со работата, ви се поклонувам! Јас не би можела, а не сум лигуш по карактер, веројатно бременоста претешко ја доживувам на 35 год.
   
  На Thallia, Victorian и WildMk им се допаѓа ова.
 7. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  49.455
  Пол:
  Женски
  Кај мене и со мојата историја нее изводливо да работа,не ми дозволија лекарите.
  А ке ме поштедеа на работа знам ама додуша и они рекоа одмарај си дома да не ризикуваме за работа има време.
   
  На Thallia, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. ***Najsrekna***

  ***Najsrekna*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Блазе вас што имате таква колегијалност.Многу е важно тоа.Еве пак ќе кажам имам тотална поддршка,разбирање и помош од колегите само од претпоставениот немам.Тој ми ги прави сите збрки и недоразбирања.Ко да заборавил дека до пред 3-4 месеци жена му беше бремена и не знае како е.Туку за свое го боли а за другите баш му е гајле.Не знам што да речам,само Господ да е со мене да ме чува и да ми даде сила да издржам.
   
  На Thallia, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.515
  Допаѓања:
  8.104
  Пол:
  Женски
  јас решив да одам додека можам,бев болна минатава недела ама одев на работа не сум таква да паѓам во несвест дека неможам до толку кога сварно можам,некои за ситница нешто да им е одма на боловање...еве 4 колешки сме бремени сите три се на боловање одкако дознаа дека се бремени,што не верувам дека сите 3 се со ризична бременост бидејки ги гледам на фб си се шетаат кај се не...само јас одам на работа.
  Колегијалност постои од моја страна,од некои колеги ја добивам од некои помалку...
  Но во секој случај ок ми е...Работата е стресна ама не е физичка.
  Имав стар одмор,пукнав дома од досада,затоа ќе одам додека можам :)
   
  На Marija 84, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. Milaаа991

  Milaаа991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2018
  Пораки:
  2.731
  Допаѓања:
  10.507
  Пол:
  Женски
  Конечно ми излезе да добијам понуда за работа од соништата, добро платена, по струка за странска компанија, а јас бремена 6 ипол месеци и нишш од бизнисот. Работава ја чекав цела година, одложував бременост затоа и на крај кога кренав раце ме побара. Тоа е тоа :) Јас работам од дома, ама досадно е и дома не се доседувам сам. Маж оди на работаи јас по цел ден домаќинка изигрувам.
   
  На Kitten, gjoker4e и WildMk им се допаѓа ова.
 11. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Јас имам теренска работа и од првиот ден сум на боледување. Иако има опција да не одам на терен, да седам во канцеларија, шефот ме убедуваше дека и други колешки што биле бремени оделе на терен. Јас во второво тромесечие сакав да си одам на работа канцелариски и тој по закон мора да ми обезбеди сигурни услови на работното место според мојата здравствена ситуација. Но, тој буквално како да ме тера да земам боледувања, нејќеше да чуе да си седам онака во канцеларија. И така до крај изгледа ќе си седам дома...и нема да ме види на работа уште најмалку 15 месеци здравје Боже. А има три ќерки..нека му ја мисли...
   
  На Kitten, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 12. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.638
  Допаѓања:
  19.117
  Пол:
  Женски
  Кај мене е канцелариска работа, по 8ипол саати на ден. Стресна е, има нервози еден куп ама се трудам да не си ставам се на срце.

  Имам две колешки кои се на породилно, јас сум трета сега , и газдата е веќе полуден заради тоа. Според него секоја трудница е нервозна и неподнослива, тоа им го викаше и на колешките претходно, а сега и на мене. Денеска баш се скаравме, пред сите, да сум си барала подобро друга работа ми вика. Се тресам целата од нервоза, не можам да се смирам цел ден. Мислев да издржам до декември ама не ми се верува вака да го трпам. А тие имаат 3 деца, ама само они имаат право на тоа. Имам и друга колешка што набрзо ќе им каже дека е бремена, па ќе биде уште позабавно.
   
  На elimkd, Thallia, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  3.458
  Пол:
  Женски
  Sto rabotis potocno?
   
 14. mamaJana

  mamaJana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  632
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Истото ми се случи и мене, чекав да отворат оглас за работа повеќе од 1 година, кога ги поминав интервјуата дознав дека сум бремена, а исто и една од вработените кај нив, па фино лепо после 3 месеци ми пуштија мејл дека друг кандидат повеќе одговарал на бараните перформанси..
  Си останав на старата работа исто како и оваа каде што аплицирав: канцеларија, седење по 8 и пол саати, физички немам напор, ама главата ми бучи.. Плус голема галама е, многу луѓе во канцеларија, неклиматизирано и тоа што најтешко ми паѓа што тоалетите се хаос па се притресувам дека ќе фатам некоја инфекција..
   
  На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.059
  Допаѓања:
  29.562
  Пол:
  Женски
  Работата не ми е толку физичи напорна колку што е стресна, така да не знам што е подобро од две зла, дали физичка работа или стресна
   
  На ***Najsrekna*** му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.912
  Допаѓања:
  76.683
  Исто :|
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Мачуле

  Мачуле Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Пријателка моја е бремена и рсботи во фабрика каде што има многу хемикалии фарби бои разредивачи. Дали би можело да штети тоа на бебчето. Во рана бременост е
   
  Последна измена од модератор: 4 октомври 2018
 18. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.723
  Допаѓања:
  164.544
  Ако носи заштитна опрема, предвидена за таа дејност, нема да има проблем.
  Друго е ако таа не се чувствува добро, пример не може долго да стои или пак и' пречат мириси.
   
  Последна измена од модератор: 4 октомври 2018
 19. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  1.756
  Пол:
  Женски
  и јас во таква фабрика работев нека си побара боледување
   
  Последна измена од модератор: 4 октомври 2018
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Мачуле

  Мачуле Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Би и дале боледување?