1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. anastasceto

    anastasceto Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    6
    dobar den na site sakam da prasam nesto posledna menstruacija mi bese na 13 dekemvri a trebase da mi dojdi toj mesec no mi kasni 1 nedela i 4 dena a ne osekam nikakvi simtomi mozno li e da sum bremena??? ve molam dajte mi nekoj sovet sto da napravam odgovorete mi na porakata pozdrav
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    ZEMI NAPRAVI TEST I KE ZNAES NA STO SI. DRUGO NEMA STO DA TI SE POMOGNE!
     
  3. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам за таблетите Норлево, колку години треба да имаш за да можеш да ги пиеш? Благодарам
     
  4. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    ZDRAVO srcki :)
    sakam da ve prasam nesto za sovet imav dobieno na 13 mart posle toa imavme nezastiteni odnosi na 24 i posle toa, vcera imav malce svetla krv kako za menstruacija a denes kako kafeavko malce no sepak rano e za da dobijam ovie nekolku dena se custvuvam omalaksano i nervozno i imam i malo nalosuvajne dali e mozno da se raboti za rana bremenost ili e nesto drugo vo prasajne? a i plus ponedelnikot go posetiv mojot ginekolog nezabeleza nisto cudno na pregledot npr bremenost?ili mozebi e premnogu rano? falavi pozdrav4e :)
     
  5. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Цветелина, не верувам дека би можел докторот да види нешто 3-4 дена после односот. Многу е рано.
    Не би да те плашам, ама ако имаш редовен циклус (28дена) баш тој период можно е да си трефнала плоден ден. А неколку дена по тоа што имаш крварење можно да е од вгнездување на јајце клетката (обично и` требаат 2-4 дена откако ќе се оплоди). А можно е и да си прокрварила малку од нешто друго.

    Нека поминат барем две недели од односот и земи си домашен тест.
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас имам другарка, која со следење на овулација, дозна дека всушност плодни денови и се после 21/22ден
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Точно овулацијата е различна кај секоја - поединечно,се случува во одредени денови и овулацијата од одредени причини може да шета во тек на циклусот,а може и да изостане еднаш или два пати годишно,освен ако немате некое пореметување па да се случува почесто.Од лично искуство казувам дека и мене овулацијата ми е задоцнета затоа што и циклусот ми трае подолго и ми е на 22,23 и 24 ден од циклусот и бидејки незнаев со темпирани односи останав бремена.Затоа пак имав колешка која исто неможеше да остане бремена затоа што овулацијата и била во периодот додека имала менструација.
     
  9. femina21

    femina21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Јас останав бремена 4 дена пред добивање на менструација....што значи нема правила
     
  10. Kristinna

    Kristinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    plodni denovi

    devojki mozhe da mi kazhete tochno posle kolku dena od mentruacijata nastapuva plodnata nedela..poshto sekade vo prerachunkite e razlichno..i tuka na femina i na drugi aplikacii i slichno
    fala odnapred <3
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    plodni denovi

    Се смета после 14 дена од прв ден на менструација, но не се придржувај многу кон тоа, сепак со биологија нема зафрканција. :D
     
  12. Kristinna

    Kristinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    plodni denovi

    pa tokmu poradi toa i pishav koristam zashtita no se plasham od nesakana bremenost pa i gledam da gi izbegavam plodnite denovi a sekade razlichno gi presmetuva fala inaku :))
     
  13. Daddysprincess

    Daddysprincess Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки,може да се забремени 2-3 дена по циклусот?
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Moze vo bilo koj den od mesecot da se zabremeni, site denovi se plodni vo mesecot
     
    На SamovilkaH и Fatalnata им се допаѓа ова.
  15. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Devojki vo sredata prokrvariv no bese malku potemna boja nakaj kafeno i taka do vcera od vreme na vreme po nekoja kapka.mnogu vnimavav na odnosite.. eve treba ds dobijam denovive samo gradite mi se premnogu osetlivi drugi predmenstrualni simptomi nemam.. se plasam da ne sum bremena.. ve molam za pomos.. minatiot mesec imav menstruacija na 10 ti..
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Pa si se utepala od pienje norlevo i sakas da ti e normalna menstruacijata...? Samo se plasis sekoj mesec, ne se e*i ako tolku si panicarka (facepalm)
     
    На DigY, SamovilkaH, only44you и 2 други им се допаѓа ова.
  17. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Е убаво и κажа:D
    Ова апчињава ноρлево κаκо бомбончиња си ги пијат ρедовно, а после κога ќе саκаат да имаат дете во иднина ќе плачат...ццц(facepalm)
     
    На SamovilkaH, only44you, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Abe boze sacuvaj od Feb prasuva dali ima moznost da e bremena :D rabotava sakam da se e*am, a nesakam da mi vleze hahaha Baska ima pisano i edno prasanje decko i svrsil vo nea (namerno valjda), a ona dr den piela norlevo... taka rabotava on si go prai merakot, ona poremetuva ciklusi i utre nema da moze deca da ragja :/
     
    На ssweety, kukla21, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Zdravo na site. Me interesira dali ja upotrebuvate aplikacijata my days i dali vi e od pomosh za sledenje na plodnite denovi?
     
  20. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.612
    Јас ја имам инсталирано на телефонот. Не ја следам редовно, сеуште немам посебна потреба, ама некни од радозналост кога го видов тој лигав и проѕирен секрет кој што е карактеристичен за овулацијата, баш ѕирнав во апликацијата и видов дека датата се поклопуваше. Ова е мое искуство, секако дека нема да ти шкоди да ја имаш како една евиденција во телефонот.