1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. Aneance

    Aneance Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Незнам колку се точни тие
    На пример кај мене е редовна менструацијата на 27 ден, според календарот ми се паѓа овулацијата на 14 а на гинеколог два пати кога ми ги мереа ми се паѓаше на 11 или 12 а пак кога пиев кломифен на 10ден фолекулот беше 25 пред пукање
    Кај секоја жена е разчилно а има и задоцнета овулација
     
    На Mareea му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Поверодостојно во секој случај се тестовите за овулација, отколку календари за овулација. Првиве се индивидуални односно ти покажуваат позитивен резултат спрема нивото на Лутеинизиран хормон ( хормон чие ниво во урината се покачува 24-48 часа пред овулација), додека календарите се општи т.е. наменети за сите жени кои имаат редовна менструација. Мене конкретно тестовите за овулација ми покажуваа овулација на 11 ден. Се водев по нив и резултатот беше позитивен.
     
  3. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    dali za vreme na ovulacija cuvstvuvate nesto? jas imam primeteno sekogas na sredinata na mesecot t.e koga mi e ovulacija cuvstvuvam golema zelba za sex (.jas kako zivotnite koga mu e vreme za parenje) :D
     
    На Скопјетесакам и zekzeki им се допаѓа ова.
  4. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Почнавме со обидииии :)
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    после менст. 15,16,17 ден се плодени денови ?
     
  6. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Zavisi kaj koja kako. Obicno 14 den.
     
  7. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Сакам да прашам.. ми дојде циклус една недела после односот, тоа беше крајот на месецот, потоа наредниот месец повторно ми дојде на крајот значи нормално а сега ми доцни веќе две недели, можно ли е да сум бремена? (беше со заштита)
     
  8. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Ako bilo so zastita, ne si bremena.
     
    На Freja.Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А односи си имала? Заштита нешто?
     
  10. Thomass

    Thomass Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Hi nova sum na forumot i me interesira, mi dojde na 14.05 imav do 18.05 i na 20.05 imav odnos, naprajv po edna nedela test kazuva negativen dali ima sansi da zabremena pokasno? A kako so citav prvite 3-4 dena od koga ke zavrsi se neplodni fala odnapred :)
     
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Една недела е рано за тест. Првите денови се неплодни ама спермата може да преживее неколку денови во тебе и да забремениш коа ке дојдат плодните. ;)
     
  12. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Feminki planiram vtoro dete,za prvoto ne gledav plodni neplodni,a sega za vtoroto imavme odnosi so soprugot vo plodni denovi,vie koga ostanavte bremeni vo plodni ili ....
     
  13. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Nikogas ne se znae koga ke zabremenis. Obicno gledaat da se pogodat plodnite denovi kaj onie parovi koi imaat problem so zqcnuvanjeto.
     
  14. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Jas bi ti preporacala seks sekoj vtor den :) nikoj ne znae tocno koga se plodnite denovi a i sekoe telo e razlicno :)
     
    На semy и Avokado им се допаѓа ова.
  15. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас точно знам кои денови останав бремена и со првото и со второво сега.
    Со син ми точно на 14-ти ден по менструација, а со второво на 12-ти ден.
    Плодните денови не се кај секоја жена околу четиринаесетиот ден. Некои жени забременуваат веднаш по менструалниот циклус, други дури и за времена менструален циклус.
    Тоа е индивидуално.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Jas ostanav trudna na 8-9 den od ciklus.Sum mislela deka ti se neplodni denovi no ne bilo taka
     
  17. Lanic

    Lanic Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.239
    Пол:
    Женски
    zdravo zenski!neznaev vo koja tema da go postavam moeto prasanje,pa se resiv za tuka iako neznam dali e soodvetno.Jas i mojot soprug se obidivame veke 8 meseci za bebe.Imam redovna menstruacija od 28 dena,i sekoj mesec si ja cuvstvuvam ovulacijata.Za ovoj period dodeka se obiduvame mnogu dobro gi zapoznav znacite koi mi gi dava moeto telo.Od ispituvanja gi napravivme site osnovni i kaj mene i nego se e vo red.Edno nesto me maci,posle sekoj odnos imam cuvstvo deka cela sperma izlaga od mene.SE cedi vo tekot na nokta na utresniot den.dali e toa normalno me interesira,.Dali nekoj od vas ke spodeli nekoe takvo iskustvo a sto ostanala bremena i pokraj toa.Ve molam za sovet zasto mnogu se grizam.Pozdrav do site
     
  18. suzimuzi

    suzimuzi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2015
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    истото и со мене се случува, ја смногу бев загрижена за тоа,а и уште сум.значи се испитавме ,се си е во ред,но кога и да имаме однос спермата истекува од мене.Многу читав на форумов за вакви случаеви што имале и поголем дел од нив се дека тоа е нормално,дека се задржувала и внатре сперма иако ние имаме чувство дека цела истекува.Тоа ме утеши а највеќе ме утеши случајот на мојата снашка кога и кажав и нејзи што ме загрижува.Испадна дека и кај неа така било ,но си остана трудна.кај неа одма се фати и за првото и за второто дете и претходно имаше спонтан ,но одма се фатило и тоа и баш викаше дека и таа имала чувство дека цела сперма и истекува.Највероватно тоа си е нормално,се задржува потребно количество а другото истекува.Ова е од мене, како блага утеха :D
     
    На Lanic му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Gapchee

    Gapchee Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki :D jas veke dva meseci se obiduvam da zabremenam no ete bezuspesno.. prviot pat mi kasnese tri dena i veke cetvrtiot dobiv, a vtoriot pat mi kasnese 6 dena nepraviv test i bese negativen i veke 7 mi den dobiv...sakam da prasam dali e normalno sto mi kasni bidejki jas imam dosta redoven ciklus na 30 dena i nikogas ne mi docnelo poveke od eden den ... fala i pozz
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Posle testovite se opustas i dobivas, a ti docni od stres i mn mislenje.. :) ajde za brzo da se fati, no ne mu ja misli mn mn, neka ne bide seksot pravenje bebe, neka bide ljubov :)