Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

 1. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  668
  Допаѓања:
  14.685
  Пол:
  Женски
  И ние имаме обиди за бебе. Се водам според календарот. Ги покажува плодните денови, а и баш тој ден кога имам овулација како што покажува календарот имам и болки во јајниците и секрет ко белка од јајце. Што значи кај мене точно покажува календарот.
  Да знаев дека толку тешко се прави бебе, во минатото немаше толку да се потресуваме и да се пазиме со партнерот:rofl:
   
  На SummerGirl и swan01 им се допаѓа ова.
 2. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Мене календарот ми е до ден точен,еве денес ми се нјплодни денови исцедокот ми е зголемен,леплив.Јас се водам по него,имам редовна менструација.
   
 3. Tinkerbell11

  Tinkerbell11 Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Женски
  Да споделам и јас мое искуство. Ниту знаев плодни денови ни ништо, бидејќи не ми доаѓа на 28 дена туку на 32-33 зависи кога како. Додуша во јануари и февруари 4 дена унапред ми доаѓаше така да се беше збркано.
  После веридбата пробавме и одма сум останала најверојатно. Така да јас се водам по тоа како сакал Господ така ќе биде. А имам и другарка која остана трудна во неплодни денови.
  Само здравје и сите ќе си дочекаме бебиња. :l:
   
  На SummerGirl и MinnieM им се допаѓа ова.
 4. Adeline

  Adeline Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2015
  Пораки:
  1.889
  Допаѓања:
  4.568
  Пол:
  Женски
  Не се прави толку тешко бебе, многу лесно се прави, кога не очекуваш ќе се фати.
  За првото имавме обиди 8 месеци и тоа многу активно. Со второто од еден незаштитен однос се фати. Од одма значи, го знам и денот.
  Не се води според календар, опуштисе и имајте често однос, посебно 2-3дена пред плодни денови(ако знаеш/осеќаш) кога ти се.
  И ќе биде:D
   
  На SummerGirl и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
 5. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  668
  Допаѓања:
  14.685
  Пол:
  Женски
  Па сега не сме посветени толку на тоа. Се спремаме за свадба. И повеќе со тоа се замараме. А ова со бебушот ако биде,биде.
  Јас мислев дека е често тоа од прв обид да се фати, после видов дека не е:D
  Обврските и работата не спречуваат толку често да работиме на случајот. Ама ќе биде:)
  Сега опуштени сме. Ми се допаѓа тоа што односите не ни се поради бебе. Туку онака опуштено. Не ми удира на психа сега за сега.
  Се надевам така и ќе остане. :D
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mon bébé

  Mon bébé Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Во мојот случај од еднаш, непланирано, исто го знам денот и сега синчето има скоро 2 години. Ама сега се чуваме максимално, не можам да се одлучам за второ
   
  На Ecipecci му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Неможев да не искоментирам кога ви ги гледам темиве. Па зарем само поради бебе имате секс? Температури овакви денови онакви. Епа поради стресот кој си го создавате не останувате бремени не за друго.
   
 8. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.320
  Допаѓања:
  26.064
  Пол:
  Женски
  Па немаат само за тоа ама жените кои де спремаат за бебе сакаат максимално да го искористат и тој поволен период. Не можеш да коментираш вака арогантно на ваква тема, некои луѓе од мака го прават ова.
   
  На Kate Rina 93 и Sejfullai им се допаѓа ова.
 9. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Не е арогантно туку гледам дека ептен си ствараат стресови. Студирам медицина па знам дека и те како стресот влијае на ова... Човек од мака и очите си ги извади ако треба поради неинформираност само затоа што комшивката Ратка рекла така или пак месечината во сооднос со Сатурн влијаела позитивно во сабота па полесо се останувало трудна...
   
  На Bebce1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.991
  Допаѓања:
  7.394
  Пол:
  Женски
  И јас сум медицинско лице, и те разбирам од каде потекнува ваквата изјава, ама тоа не значи дека сосема треба да се исфрли следењето на циклусот. Јас пробував да останам бремена 4 месеца. Не дека во тој период немав секс во други денови освен плодните, беше исто често како и порано. Само обрнувавме внимание да го искористиме најплодниот ден за да ги зголемиме шансите.
  Се согласувам дека стресот е најголем непријател, ама кога сакаш да имаш дете, и сакаш да го имаш што поскоро, воопшто не е паметно да не се следат плодните денови. Стрес е, точно е, ама ако има жената редовен циклус, има однос еднаш неделно на пример без планирање, може со години да не остане бремена од чиста случајност што не го погодила правилниот ден за зачнување.
  Јас би рекла тие планирани односи треба да се трудиме да ја задржат интимноста, да не биде само механика за оплодување јајце клетка, туку емотивен момент што може да резултира во нов член на семејството.

  Јас останав бремена во месецот кога бев убедена дека нема да останам. И верувам дека негативно ми влијаеше тоа колку мислев на целиот процес претходните месеци. Ама тоа не можев да го сменам, а сигурно не им е полесно на жените кои се обидуваат за бебе со месеци и години.
   
  На matilda258, Martka, Sejfullai и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Miiaaa98

  Miiaaa98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски
  Здраво женски цело време читам па решив и ја да побарам мислење..
  Скоро 1 година се обидуваме за бебенце но секако е господова работа ..
  Имав не редовен циклус 1 месец имав 2 немав хаха
  Секако бев на гинеколог ми рече дека имам мали цисти на десниот јајник и ми даде да пијам јазз таблети и ми кажа дека можно е и да забременам во тек на 1 до 7 ден ја обично се чудам на тоа ?? Мислење женски ... ??
   
 12. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Ако ги почнеш на првиот ден од циклусот, заштитена си одма, а ако ги почнеш покасно во циклусот, тогаш исто како да си пропуштила да земеш таблета и потребно е да се земаат седум дена последователно за да станат ефикасни.
   
 13. Miiaaa98

  Miiaaa98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски

  Јас почнав од првиот циклусен ден така ми кажа дека се пиеле ... значи ништо баш мислев дека ке забременам .. :/
   
 14. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Не се грижи, пиј си ги, ќе се средат јајниците, циклусот, ќе си дојде и бебето.
   
 15. Marti96th

  Marti96th Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Здраво ќе може некој совет и мислење од вас.
  Ноќеска започна да не боли лево доле најверојатно јајник. Последно добив на 3ти ми трае 7 дена и ми доаѓа некаде на 31 32 33 дена. Според пресметките денеска ми се плодни денови. Но исто така имам и непријатност доле кај вагината. А и имам исцедок и кога се избришав имав големо количество проѕирен исцедок и една линија кафеана. Плус ме боли мн јајникот кога одам кога ќе седнам. Сега се плашам да не е некоја инфекција или овалуација.
   
 16. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Имаш овулација.
   
  На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.