1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    здраво девокји!ебе за помош ако може!со маж ми се обидуваме веке неколку месеци,но ништо!може ли некоја да ми помогне околу плодните денови.ке бидам конкретна :) последен пат добив на 25 декември,имавме односи на 5,7 и 27 јануари.од тогаш немам добиено.денес правев тест и ми покажа само една цртичка :( дали е можно да е рано за тестот да покаже.утре ке одам и на доктор.и ако некоја може да ми помогне во врска со плодните денови.ви благодарам
     
  2. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на страницата на Not for men, имаше календар како се пресметуваат плодни денови.
    Јас мислам дека вака беше 14 -ден од денот кога ти почнал циклусот е најплоден. Значи си добила на 1, ти трае пр. до 6, најплоден ден е 14, а др. плодни денови би биле 13,12,11 и 15,16,17. Мислам дека така беше. Поздрав.. :)
     
  3. Vivaforever

    Vivaforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Еве ти линк,тука можеш да пресметаш кои ти се плодни денови...и не се секирај и јас имав ваков проблем една од феминките ми објасни дека периодот помеѓу две менструации,онаа златна средина што би рекле ти се најплодни денови...сепак пресметај си тука најдобро ќе видиш....

    http://www.femina.mk/здравје/интимно/календар-на-плодни-денови
     
  4. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    a dali e mozno da bide rano za testot :)
     
  5. Vivaforever

    Vivaforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Тестот се прави после една недела од кога си имала односи...ако ти касни повеќе од 5 дена значи има нешто или е од стрес и нервози или си трудна трето нема :) најдобро оди си на лекар направи тест преку крвта,најсигурно ти е... и да не си трудна не се разочарувај,здрави парови пробуваат и со години па неможат...зависи кога ти е пишано...
     
  6. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    ti blagodaram na podrskata utre ke odam na ginekolok pa daj Boze da se izraduvame :D .ke ve izvestam.
     
    На Vivaforever му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mande111

    mande111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    2
    Zdravo jas sum nova na forumov a redovno ve sledam samo nemam dosega pisano jas za plodni denovi eve momentalno meram bazalnat temperatura zosto 2 meseci se obiduvame da ostanam bremena ama nemozam neznam zosto pa sega treba da mi dojdi n 8 se nadevam deka nema da mi dojdi :))))))
     
  8. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    da se nadevame deka nema da dobies.i jas isto taka se nadevam deka nema da dobijam.pozdrav i so sreka :D
     
  9. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    zdravo!da ve prasam dali nekoja znae kolku vreme treba da si trudna za da moze plodot da se vidi na exo ili da se prepoznae so test?ve molam pomagajte zasto bev na doktor no bese negativno i na testot isto taka.a seuste nemam dobieno i se nadevam deka nema ni da dobijam.prilicno mi docni :D
     
  10. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    Плодот се гледа уште во 5 гестациска недела ( тоа значи кога ќе ти касни само недела дена, бидејќи за прв ден од бременост гинеколозиве го рачунаат првиот ден од последна менструација, парадоксално но така е! ), а тестот за бременост ќе ти покаже точни резултати по 14 дена од "ризичниот" однос.

    Ајде дај Боже да не израдуваш! :*
     
  11. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    Ti blagodram na brziot odgovor!daj Boze da se izraduvame.pozdravce :*

    [mod-kirilica:3mokazxv][/mod-kirilica:3mokazxv]
     
  12. bonb

    bonb Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Драга Фемина нова сум и баш ги читам прашањата на девојките па те молам одговорими и на моето прашање .

    Мене ми е редовен циклусот за менструацијата секогас последен ми бесе на 07 ми јануари и сега месецов треба да добијам утре или на девети , секогас ми иде нанапред со деновите . Но пред 20 дена водевме љубов со дечко ми и сега мислам нон стоп на тоа а немам никакви болки или симптоми за бременост но секогаш пред да добивам имам мачнини болки во градите и нозете а месецов немам толкку јаки болки многу се неосетливи . Не знам што да мислам а не сакам да сум бремена рано ми е сеуште
     
  13. bonb

    bonb Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    DRAGA FEMINA NOVA SUIM I BAS GI CITAV PRASAJNATA NA DEVOJKITE PA TE MOLAM ODGOVORIMI I NA MOETO PRASAJNE .

    MENE MI E REDOVEN CIKLUSOT ZA MENSTRUACIJATA SEKOGAS MI E REDOVEN SUM NEMALA PROBLEMI POSLEDEN MI BESE NA 07 MI JANUARI I SEGA MESECOV TREBA DA DOBIJAM UTRE NA OSMI ILI NA DEVETI , SEKOGAS MI IDE NANAPRED SO DENOVITE . NO PRED 20 DENA VODEVME LUBOV SO DECKO MI I SEGA MISLAM NON STOP NA TOA A NEMAM NIKAKVI BOLKI ILI SIMPTOMI ZA BREMENOST NO SEKOGAS PRED DA DOBIJAM IMAM MACNINI BOLKI VO GRADITE NOZETE A MESECOV NEMAM TOLKU JAKI BOLKI IMAM NO SE NEOSETLIVI . NE ZNAM STO DA MISLAM A NE SAKAM DA SUM BREMENA SE USTE MI E RANO . TE MOLAM KAZI MI STO DA PRAVAM MNOGU SUM VOZNEMIRENA NE ZNAM KOGA BI MOZELE DA MI BIDAT I PLODNI DENOVI NEMAM POIMA POMAGAJ FEMINA .

    [mod-kirilica:12ltj54q][/mod-kirilica:12ltj54q]
    [mod-tekst:12ltj54q][/mod-tekst:12ltj54q]
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Добредојде на форумов, бонб.
    Како прво, не го поставувај истото прашање во повеќе теми, ќе прочитаат сите и во една, во која и да напишеш. Пишувај кирилица и не користи Caps Lock, бидејќи пишувањето со големи букви на форум се толкува како викање.

    Што е однесува до твојот проблем - мислам дека го немаш. Менструацијата не ти доцни, а тоа што симптомите за добивање не ти се исти како досега, не значи дека си бремена. Едноставно, твојот организам поинаку реагира на хормоните. Ако си имала заштитен однос или свршил надвор од тебе, немаш причина за грижа. А следниот пат задолжително користете заштита. Ако дечко ти не сака заштита, тогаш кажи му дека не мислиш уште сега да гледате деца, разговарај убаво со него и не прифаќај друга алтернатива. Сепак и ти се прашуваш тука.
    Ќе добиеш деновиве, а сето тоа што го чувствуваш ти е само на психичка база. Колку повеќе се оптоваруваш, толку поголеми се шансите да ти задоцни менструацијата од нервозата и стресот. Затоа, само опушти се и уживај.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Сакам да те прашам дали односот ти беше со или без заштита ? Истово го пишуваш во две теми и во едната пишуваш дека било без заштита ,а во другата (оваа ) ништо нема за тоа .
     
  16. bonb

    bonb Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Annath imase pravo da deneska dobiv znaci ne sum trudna :) a i redovno si e se ko sto i prethodno si bese ne ni mi zadocni menstrualniot ciklus .

    Inace AIT ne bev zastitena a i ne bese svrsuvajneto nadvor od mene tuku vnatre .

    Sakame da imame bebe no prvin sakame da si najdeme stan da se vencame pa posleee bebusko no ete dobro e ne sum :) pozz ..
     
  17. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    здраво еве ме мене пак :) дали можете да ми кажете за плодот на ехо за да се види во текот на 5 гестакулациска недела или после 5 недела?пошто ми е битно!!!!!ви благодарам на секој одговор :) :) :$
     
  18. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Може да се види ама со вагинално ехо. Со обично се гледа покасно (за 2-3 недели).
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.662
    Пол:
    Женски


    јас кога бев прв пат на контрола го видоа плодот кога бев 6та недела се гледаше како точка што трепка. тогаш ме гледаа со вагинално ехо
     
  20. monicka6

    monicka6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    sakav da ve prasam nesto...mozebi ke vi izgleda cudno no... imavme odnosi vtoriot den od menstruacijata (znaci na dobieno) i toj svrsi vo mene.... dali e mozno da se zabremeni na dobieno??? mnogu sum zagrizena i celo vreme mislam na toa...fala vi mnogu odnapred!!


    [mod-kirilica:2fiqzcz3][/mod-kirilica:2fiqzcz3]