1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост кај малолетници

Дискусија во 'Бременост' започната од Хидроциклин, 29 март 2019.

 1. Хидроциклин

  Хидроциклин Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Ова ми е прв пост на Фемина, но навистина не знам каде да се обратам.

  Моја другарка која има 15 години дозна дека е бремена пред неколку дена. Навистина не знаеме што да правиме и каде да одиме. Во моментов таа не е во состојба за да мисли што би направила понатаму, и затоа јас морав да побарам совети.

  Ви благодарам однапред на сите. :*
   
 2. tetoviranta

  tetoviranta Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Совети нема многу да ви бидат од корист. Прво, МОРА да разговара со родителите. Што да и да одлучат понатаму, малолетна е и МОРА нејзините да знаат. Ќе отидат на лекар, ќе ја прегледаат, ќе видат колку време е бремена и доколку одлучи да абортира ќе им кажат кои им се опциите. Сигурно е преплашена, биди и поддршка и објасни и дека на своја рака НЕ СМЕЕ да превизма НИШТО.
   
  На PaLaVa, sj *O*, buba4e89 и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Gili B.

  Gili B. Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2018
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски

  Мора да разговара со родителите, заедно да одлучат.
  Треба да се види колку време е бремена, па ако е рана бременост може и со таблети да абортира, а и подобро така зашто киретажа на оваа возраст не би дозволила.
  Прво е грешка, а второ веќе избор.
  Нека дојде при себе и со цела подршка ќе биде се во ред.
   
  На PaLaVa и fana им се допаѓа ова.
 4. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  4.741
  Пол:
  Женски
  Бременост,раѓање и да биде мајка е голема одговорност но не и невозможно.Сепак другарка ти е доста млада,дури и мала,но сепак има неколку опции.Според мене нека не го минува ова сама(не се забременува сам)и сум да му се каже и на "таткото"дека оставил голема трага кај девојчето,па ако има малку совест може и ќе има среќен крај(и покрај малата возраст).Потоа мора да каже на своите родители.За било која одлука нејзина треба поддршка и дозвола од родител.И на крајната најтешка одлука е абортус(може и ќе имаш среќа па ќе помине без киретажа)-има можност за абортус со апчиња(но исклучиво во надѕор и консултација со гиниколог).Горенаведените услови се единствени што ти остануваат,а одлуката е само твоја.Секое добро и следниот пат ЗАШТИТА.
   
  На Gili B. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.860
  Допаѓања:
  14.216
  Пол:
  Женски
  Јас имав 22 години кога дознав дека сум бремена и бев во тотален шок. А за 15години да не правиме муабет. Решение само со родител мада и нив шлог ќе ги мавне. Траума и за родител е. се чудам до каде отиде денешнава младина. Каде бе на 13+ 14+ 15+ 16+ да мислите на секс? (facepalm) штом знаете што е секс треба да си ги знаете и последиците. Или ајде ќе летаме со умот. Мене сериозно ми е жал за нејзе. На таа возраст ни мајка е лесно да стане ни абортус да направи. И во двата случаи ќе има последици. Нека и е Бог на помош.
   
  На 1234567890111234, cavalli, PaLaVa и 15 други им се допаѓа ова.
 6. Sofi.ja

  Sofi.ja Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  8.593
  Допаѓања:
  17.644
  Од неедуцираност не сакајќи ќе се осакатат за цел живот. Ама доцна ќе им биде кога ќе го сфатат тоа. Господ да ни дава сила за нашите деца да ги изнесеме на прав пат, очигледно ќе ни треба,гледајќи ја денешнава младина....
   
  На 1234567890111234, PaLaVa, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
 7. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.129
  Допаѓања:
  33.796
  Пол:
  Женски
  Со дечко останала бремена или со случаен минувач?
  Најпрво би рекла обрнете внимание на девојчето да не направи некоја глупост. Многу зависи во каква средина живее и какви размислувања имаат нејзините родители.
  Мора да им каже на родителите. Тоа е најпрвиот чекор.
  Секакви мисли ми поминуваат низ глава бидејќи не знам од какво семејство е. Не дај боже на пример кога ќе каже татко и да ја истепа и да го изгуби бебето.
  Какви се нејзините родители? Ако нешто не е во ред можеби подобро прво да се обрати кај психолог.
   
  На 1234567890111234, Pcelka1315, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
 8. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.129
  Допаѓања:
  33.796
  Пол:
  Женски
  Со дечко останала бремена или со случаен минувач?
  Најпрво би рекла обрнете внимание на девојчето да не направи некоја глупост. Многу зависи во каква средина живее и какви размислувања имаат нејзините родители.
  Мора да им каже на родителите. Тоа е најпрвиот чекор.
  Секакви мисли ми поминуваат низ глава бидејќи не знам од какво семејство е. Не дај боже на пример кога ќе каже татко и да ја истепа и да го изгуби бебето.
  Какви се нејзините родители? Ако нешто не е во ред можеби подобро прво да се обрати кај психолог.
   
 9. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.129
  Допаѓања:
  33.796
  Пол:
  Женски
  Со дечко останала бремена или со случаен минувач?
  Најпрво би рекла обрнете внимание на девојчето да не направи некоја глупост. Многу зависи во каква средина живее и какви размислувања имаат нејзините родители.
  Мора да им каже на родителите. Тоа е најпрвиот чекор.
  Секакви мисли ми поминуваат низ глава бидејќи не знам од какво семејство е. Не дај боже на пример кога ќе каже татко и да ја истепа и да го изгуби бебето.
  Какви се нејзините родители? Ако нешто не е во ред можеби подобро прво да се обрати кај психолог.
   
 10. Хидроциклин

  Хидроциклин Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Не, тој и е дечко, и откако му кажа, тој изгуби конталк со неа. Таа дека тој сака абортус од негов другар бидејќи тој немал храброст да и каже.
   
  На buba4e89 и gjoker4e им се допаѓа ова.
 11. Sofi.ja

  Sofi.ja Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  8.593
  Допаѓања:
  17.644
  Дечково колку години има?
   
 12. tetoviranta

  tetoviranta Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Немал храброст да и каже????? Морееее за уши и на неговите да им каже, лигле едно, да има секс и да прави дете имал храброст, а да ги сноси последиците нема??? И двајцата се еднакво вклучени во ситуацијава и и двајцата треба да сносат последици! Она ќе се ака сеа по лекари, ќе се тресе, ќе помине низ милион трауми, а он нека ужива? Ќе си собере храброст и ќе биде покрај неа и што и да одлучат заедно да го преживеат тоа!
   
  На 1234567890111234, PaLaVa, sj *O* и 9 други им се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.579
  Пол:
  Женски
  Ах бре деца, да не ви е во кожа човек, како и на тебе така и на дечкото...жалосно, многу млади, но не сте први ниту последни.
  Нема што да губиме време во муабети, девојчето душичка нека собере сила и нека признае пред своите родители во каква ситуација се наоѓа...ќе издржи било каква атмосфера да се направи, но битно е дека на крајот ќе размислуваат за решение.
  Не губете време, одма!!!!
   
  На 1234567890111234, cavalli, PaLaVa и 11 други им се допаѓа ова.
 14. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.433
  Допаѓања:
  149.535
  Постот и да е за другарка и да е за тебе шо мислам дека е е небитно
  И онака е анонимен форум така да не е страшно
  За ситуацијата нека отиде на преглед да се виде колку недели е бремена ,еве отиди со неа прво видете докторот шо ек ви каже
  за да абортира пошто е малолетна ке треба потпис од родител
  значи врти сучи нејзините мора да дознаат иако таа не го сака тоа
  Многу зафркната ситуација
  Пиши баш шо ке се десе
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Хидроциклин

  Хидроциклин Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  17 :(

  Проблемот е што таа навистина не може да им каже. Веќе еднаш ја избркаа од дома поради бегсњб од училиште, а за ова??? Јас и кажав дека мораат да знаат, но преплашена е.

  Тоа ни беше планот, одма да им кажеме, но нејзините се многу строги. Веќе беше избркана од дома еднаш за ситница, а сега за бременост?

  Буквално само што му кажа тој рече дека немаат повеќе ништо заедно. Ни трага ни глас од него, а таа повеќе поддршка доби од негов другар.
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2019
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.877
  Допаѓања:
  223.644
  Пол:
  Женски
  И да реши да абортира не смее без нивна согласност.
   
  На WildMk и Хидроциклин им се допаѓа ова.
 17. Хидроциклин

  Хидроциклин Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  И самата знае дека мора да им каже, но премногу е исплашена.
   
 18. tetoviranta

  tetoviranta Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Оф бе душа да не си и во кожа. Мора што е можно побрзо на лекар, ако не рака под рака двете отидете, мн е битно колку недела е трудна, од тоа зависи кои и се опциите. Буквално секпја секунда е битна моментално. На родителите кога тогаш ќе мора да им каже, за абортус мора потпис од родител, не смее ни да помисли да абортира во сомнителни ординации без знаење на родител. Па и да реши да го задржи детето пак мора да каже дома....
   
  На 1234567890111234, WildMk и Martka им се допаѓа ова.
 19. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  4.100
  Допаѓања:
  10.411
  Пол:
  Женски
  А тој дотичниот има ли мајка и татко.Нека им каже.Неможе у земја да пропаднал.Тоа е проблем на двајцата.Она може дз има последици трајни за цел живот,а тој штикла да го нема.
   
  На sj *O*, Harper, Avery и 5 други им се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.877
  Допаѓања:
  223.644
  Пол:
  Женски
  После е... Нема каење. Извини ама на 15 год уште почнала со односи. Како од тоа не и било страв!? Нека собере храброст и нека каже. Да не испадне уште некоја го родила и го фрлила у полско вц.
   
  На cavalli, Chanell*, Mr. Right и 6 други им се допаѓа ова.