1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост кај малолетници

Дискусија во 'Бременост' започната од Хидроциклин, 29 март 2019.

  1. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Секако дека мора разговор со родителите. Девојчето мора да им каже, и да одлучат. Ова се случува доколку се престроги родителите. Таа е млада, и дечкото, исплашени се. Мора да разговараат со родителите. И на доктор секако. Може и да е ризично за девојчето да абортира, нејзиното здравје не смее да се доведе во прашање.
     
    На WildMk и gjoker4e им се допаѓа ова.
  2. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Што и да се каже сега, веќе биднало. Освен домашните никој друг неможе да и помогне повеќе, колку и да изгледа страшно да им каже. Затоа нека собере храброст и нека седне дома со родителите, па заедно ке одлучат што понатаму. Решение секако ке се најде, само грижата на совеста е голема. Поздрав
     
    На candy.cane, gjoker4e и Martka им се допаѓа ова.
  3. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Другарка ти, најпрво, мора да им каже на родителите. Ако одлучи да абортира, нема никакви шанси да го стори истото без нив. Ако е толку лоша ситуацијата, сигурно има некоја роднина, тетка, стрина, не знам. Некој во кој има доверба и со кој заедно ќе соопшти.

    И во најскоро време на гинеколог. Абортус не може да се случи во било која недела. Ако одлучи да роди, повторно и треба поддршка од родителите.

    Која и да биде одлуката, на цурата, потребна и е соодветна сексуална едукација. Дечкото исто така, треба да сноси одговорност и да се соочи со последиците.

    Девојчето не го направи сама бебето. Треба да се известат и неговите родители, оти и тие имаат вина. И за да утре дечково, спасен од секаква одговорност, пак истото не го направи.

    Жалосно е ова што се случува со младинава. Ама не се тие виновни, ами родителите. Не само што не ги научиле, ами и строги ќе бидеме па од дома ќе ги бркаме. Е затоа после децава ќе абортираат со стари железа во соседната соба, додека родителиве гледаат телевизија. Во касапници на црно или ќе ги фрлаат по контејнери, живи родени.
     
    На ivi1987, sj *O*, Harper и 12 други им се допаѓа ова.
  4. A_star

    A_star Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Ако за бегање од училиште ја избркале од дома за бременост ќе се откажат од нејзе.

    Шала на страна, требало да мисли кога имала односи и да користи презервативи, но и со тоа нема секогаш сигурност.
    За годините и тоа што премногу рано влегла во сексуални односи не би да коментирам.

    Најдобро е со некој повозрасен да им каже на родителите, сама не смее...
    За тоа како ќе реагираат, не сум баш сигурна.
     
    На marchi-cool, candy.cane и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    И твојов исто..
     
    На Mr. Right и fana им се допаѓа ова.
  6. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Како бе си бркаш малолетно дете од дома??? Епа што очекуваат такви родители. И да е проблематично девојчето, родител си му, тоа се години кога им треба разговор и доверба. Не ја оправдувам неа ич што не размислила. 15 години бре, ние тогаш прв пат во кафич влагавме. Под итно на гинеколог, барем на мајка и нека и каже. Мора да се соочи, што и да одлучи и треба нивен потпис. А и тој дечкото. Нека оди со неа да види какви последици се прават од неодговорност. Биди со неа, оди со неа барем на преглед, ако треба и кога ќе се соочи со нив. Нејзи и треба помош и разговор сега. Има решение за се. И под итно да се воведе сексуална едукација во петто богами. А и некои едукации за вакви родители.
     
    На sj *O*, Ive13, marchi-cool и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    A kako da I pomogne?
    Ubavo pisala Lili, posle onaa rabota kaenje nema. Se vpustila na 15 godini vo seksualni odnosi, ne znaela za zastita? Ako znae za seks, ke znae da mu kaze na toj da stavi kondom.
     
    На cavalli, fana, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Никој не е крив, освен родителите... И тие што имаат машки, и тие што имаат женски деца.

    Сега, на секој може да му се случи, и покрај заштита да забремени.. Ама до толку да не си ги упатил дека заштита е ОБАВЕЗНА, па уште да си го бркаш од дома детето... Ич нека не се чудат после оти вакви работи им се случуваат.

    Тажно е што во случајов е најголема жртва девојчево...

    Навистина ни треба сексуална едукација во школите.. а не оние Етика на Религии.. драпај се кај шо не се чеша..
    Инстинкти се во прашање, нема да ги запреш.. Ако не на 15, на 16-17 поголемиот број од длуѓето стануваат сексуално активни.. Исто и на 17годишен/на, ако никој не му/и' обрнал внимание, го/ја казнувал, не разговарал со него/нејзе.. може да се најде во ваква ситуација.

    Во пубертетот, по дифолт се бунтовни, и ти на таа бунтовност, уште инает да му тераш.. И после: О леле мамо - е олеле

    @Хидроциклин , одете заедно на гинеколог, и нека праша кои се опциите, што треба да прави... и ако може, нека одат преку социјален работник.. Како што кажа некоја погоре. Во присуство негово нека им соопшти на нејзините ако се плаши од казна...
    И ова, мора да се реши.. Нема чекање. Ако не е појдена, уште утре нека оди.
     
    На cavalli, ivi1987, sj *O* и 23 други им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Совет овде освен гинеколог, кажување дома, па ете и социјален работник, друг мислам дека нема.
    Ако ќути и ништо не прави само ја комплицира состојбата.
    Како ќе се крие, што ќе направи со бебето или недај боже ако отиде нелегално???
    Јас стварно мислам дека е редно време да се бориме за сексуална едукација, уште од порана возраст, уште пред пубертет би рекла... читајки вакви теми, а и во темата дали сум бремена мислам дека е јасно дека едукацијата е на 0 ниво.
    Една лекција по биологија на крај од 8одд не е доволна(бар во мое време толкубеше убаво се сеќавам).
     
    На sj *O*, Ive13, supergirlmb и 2 други им се допаѓа ова.
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @Хидроциклин можете и доколку има класна раководителка и педагог во училиште да им кажете па да ја викнат само мајката во школо на разговор,па и родителите на дечкото.Не верувам дека ќе биде мајката толку ладнокрвна и да не се потресе и побара решение за своето дете.
     
    На ane.bella, Ive13 и Gili B. им се допаѓа ова.
  11. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ова ама ич не е добар предлог, шок да ја мавне таму мајката и кој срам е тоа за родителот молим ти се, најубаво сама нека и каже на мајка и уште одма.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gili B.

    Gili B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за неа што се не претрпела, ама нема никаков излез од оваа освен да разговара со родителите.
    И да реши да роди сама не ќе може, после некое време ќе и се познава стомакот.
    Што побрзо нека разговара, нека стисне заби нема време за губење.
     
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Не е мое да осудувам ама, како можат да дозволат на 15 години без кондом?
     
    На cavalli, Feminka22, A_star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не јас се прашувам многу често како воопшто можат на таа возраст, (а и помали од нејзе) да си дозволат да имаат секс.
     
    На cresa-jagoda, A_star и Amellie13 им се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Сексуална едукација? Па тоа е нели срамота, за тоа не се зборува дома, да кажеш "секс" пред твоите ќе те казнат да не излегуваш од соба цел месец. До толку сме за никаде. Прва сексуална едукација ми беше Сексот и градот. Јас со децата би зборувала на таа тема, но моите ете не зборувале. Во осмо одделение по биологија мислам имаше една тема на крај за размножување на човекот која ја прескокнавме.
    Се порано се впуштаат во сексуални односи така да на 15 не ми е ни чудно.
    Во мојот крај малолетно девојче 17 имаше ја избркаа од дома дека останала бремена. Што се случило потоа не знам. Наводно никој не дознал каде и како избегало девојчето.
     
    На sj *O*, Harper, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    епа пишав.претходно сега ќе цитирам
    ти му збориш тоа не прифаќа нели 21ви век бла бла... Не е работата со отворен разговор само последици да решаваме,треба со тој отворен разговор децата да прифатат што им се зборува. Не секому можеш да му туриш со инка. Не оправдувам бркањр од дома или ќотек ама кога не разбира со тој отворен разговор како поинаку?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.247
    Пол:
    Машки
    Јас имав поконзервативни родители ама бев позапуштен ама на 15 години искрено... освен во списание гола женска да видиме, секс да имам... хмм.

    Општо на темава, треба да им каже на своите родители што и како ( нека си трпи и сноси последици) и потоа нека каже кое е машкото и да појдат кај него (мајсторот) и да разговараат со нивните родители, ама нема што да се разговара искрено на оваа возраст да роди дете.. ќе биди како помало братче или сестриче. Само доколку имаат потреба од пари за абортусот... да поделат барем.
     
    На Dream-Girl и marchi-cool им се допаѓа ова.
  18. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.419
    Допаѓања:
    4.980
    Според мене не е битно веќе ние, вие како сме биле. Советите се тие, од овде само поука да заклучиме како ќе бидеме ние со нашите деца. Мора да разговараме. Времето е променливо. Не е исто ни времето на нашите баби, ни на нашите родители, ниту ние кога сме биле млади. Со деца разговор треба, колку и да си конзервативен. Тоа што не оправдувам не значи дека нема да зборувам. Морам да одам со чекор на времето и да пратам, како расте детето така ние со него.
    Во денешно време многу е тешко да си дете, млад, тинејџер. Сајбер булинг насекаде, не може фармерка да ти се скине, а да не остане снимено. Треба да ги разбереме и децата со кој притисок се соочуваат секојдневно, а тоа нема да не прави лоши родители или помалку строги. Ние сме тие кои ќе ги изнесеме на прав пат.
    И за сексот се разговара. Ако некогаш било на 18 сега на 15, тоа е, мора да го прифатиме. Тоа што одредени деца го прават, не значи дека сите го прават, но мора да се отворат видиците. Не е само бременоста туку и спб.
     
    На sj *O*, Harper, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не се само родителите криви. Еве мене на пр ми кажале дека односи се има со маж во брак. И сега од мене зависи јас дали ќе го сватам тоа буквално и ќе ги послушам зашто можеби биле во право или ќе речам кој ве тркала јас одлучувам сама за себе.
    Како и да е решение и е само разговор со мајка барем. Татко може и коски да и искрши штом е толку строг. Мајка колку толку ќе разбере ќе проба да ја извади од ситуацијата. Сигурно нема да ја избрка или да се откаже од неа. Страв нестрав мора најбрзо да разговара и да дејствуваат.
     
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Еве мене не ми збореле никогаш, со нив немам некој близок однос, ама не ме ни држеле строго. И да ти кажам право да, сама одлучувам за себе, сама знам што е добро за мене што не, барем околу секс, заштита и спб.
    И мене мајка ми ми зборела дека односи се има само во брак, дека морам да имам само еден сексуален партнер во животот. Значи ли ова дека морам да ја послушам?
    Ако веќе крајно решение е бркање на дете од дома, дали истото е во ред ако родител греши, детето него да го избрка од дома кога е веќе повозрасно?
     
    На sj *O*, Harper, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.