Бременост на 40 години

Дискусија во 'Бременост' започната од Proxima, 25 октомври 2013.

  1. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    3.637
    Пол:
    Женски
    Не те осудуваат, после 35та година се намалува резервата на јајниците. Јас родив на 45 ама со донор. Никогаш не е касно, ама може и порано, само што јас немав дечко што беше сериозен. На 38 дознав дека моите резерви се 0.05. Затоа се чудат, порано е полесно, затоа. Ама машкиве се несериозни. Тешко нам женските.
     
    На Anyshka, intj_girl, s.a.m.a и 2 други им се допаѓа ова.
  2. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    525
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    Затоа што да беше гледање во туѓ двор олимписка дисциплина балканците ќе беа неприкосновени шампиони.
    Накриви капа и терај си со својата битка.
    Сите имаме свои валидни причини зошто толку доцна сме започнале со планирање потомство. И не мора на рендом луѓе да се објаснуваме.
     
    На Mimmi39, CameliaMiller, Shekerka55 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    6.062
    Пол:
    Женски
    Од многу причини сум чекала а меѓудругото тука се и докторите кои може треба да не седнат и да ни ги предочат ризиците. Мене овие проблеми сега кога се осетив спремна за тоа ми дојдоа изненадно како шок.
     
    На Mimmi39 и V.N. им се допаѓа ова.
  4. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    3.059
    Допаѓања:
    13.085
    Пол:
    Женски
    Мене првото ми е родено на 30 год, а второто на 40. Не дека не сакав порано ама прво сакав да се посветам на едното дете после имаше сплет на други околности кога не ми ни текнуваше на 2 дете. Кога се свестив и пројде време рековме ајде и бидна. Фала Богу нит се мачевме нити се молевме. Имав еден спонтан ама и тогаш и после тоа од прва останав бремена. Како и да е, муабетот ми е многу луѓе ми збореа и уште ми зборат дека ова било чекано дете! Јас или не разбирам или луѓево си даваат за право многу.
    За мене чекано дете е да сакам, пробувам и неможам подолго време.
    Ама нив тоа не ги интересира, луѓето сакаат само муабет да вртат
     
    На Mila0000, senza.parole, Viktorijaaa5 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Моја блиска лисчност имаше три сериозни врски и веридби. Се испостави дека еден е коцкар, еден насилник и еден живеел кај мајка му под сукња. Викаше нека останам и без деца, со такви не градам семејство. Пребирала, не постоел идеален, се занесувала, не трпела. На 38 си најде за неа идеален маж, роди дете, после доби и близнаци. Е па џабе било сега, требало да си роди НА ВРЕМЕ, а не на 42 да чува бебиња. На Станка ќерка и баба била веќе на 42 години. Абе да се секираат така за нивната п*чка нема да се несреќи во форма на луѓе.
     
    На Mimmi39, CameliaMiller, La-loca и 3 други им се допаѓа ова.