1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост на 40 години

Дискусија во 'Бременост' започната од Proxima, 25 октомври 2013.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    ^
    Јас :D
    38,5 години имам.
     
    На stela7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    многу интересно е да читаш и да коментираш,но да не му си во душата на тие што чекаат.јас чекав 9 месеци за трета среќа за разлика од првото и второто кои ги добив на прва.затоа само ослободено и без размислувајне.а моја постара пријателка си доби синче во својата 40-та пред еден месец додека има две ќерки од по 20 години :clap: :inlove: :clap: :inlove: .
     
    На asdht, vesne и referentka им се допаѓа ова.
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас скоро 40... Чекам докторот да ми ја потврди бременоста :)
     
    На asdht, betty oh, Dentina и 4 други им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Барам искуства, мислења...
    Јас сум 7 недели.
     
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    ^
    Искрено да ти кажам мене бременоста ми беше многу лесна. На почетокот многу се плашев што и како ќе биде, бидејќи сепак повозрасна сум, ама џабе било. Никакви проблеми немав. Единствено што правев амниоцинтеза бидејќи се препорачува кај жени над 35 години.
    Не знам сега кога ќе се пораѓам како ќе поминам. Ме фаќа страв токму заради годините. Се си мислам нема да имам сила. Ќе видиме.
    Прашај ако нешто друго те интересира. Прво бебе ти е?
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Немам лично искуство, но според кажувањата на една моја познаничка на која првата бременост и` беше во доцни 20ти, а втората во рани 40ти, вториот пат многу полесно си поминала (иако првата бременост и` била на млади години). Нема правила, медицината е напредната, а јас лично верувам и во Божја воља.

    Светов станува се` поматеријалистички настроен, љубовта на нашиот живот со којашто сакаме да оформиме дом е се` потешко да се најде, но и се` повредно да се чека. Така што, не плашете се. Добра подготовка, добар лекар кој ќе ја води бременоста, поддршката од драгите луѓе и малку среќа... чекај, кога ќе размислам, се` она што е потребно за спокојна бременост на жена на секоја возраст.

    Не плашете се и ви посакувам што поскоро да си уживате во убавините на мајчинството. :* [​IMG]
     
    На 5678m и Glasna им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Кој до каде е стигна од старите мајки ?
     
  8. gulabica

    gulabica Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Јас имам 39 години и бремена сум 5 недели. Прва бременост ми е. Па со господ напред.
     
    На tessie, izabela.nik и betty oh им се допаѓа ова.
  9. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Нека ти е со лесно и со убаво и на тебе и на сите трудници. Јас се породив на 38 години со прво бебче.Имав ризична бременост но јака волја и позитивна мисла. Одев на работа, бев дури и на одмор и мислам дека тоа повеке ми помогна отколку да лежев дома по цел ден и да мислев што како ке биде.
    Со Господ напред и со убави мисли, сите да си родите живи и здрави бебенца :D
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Да прашам нешто во врска со амнио-то.
    Дали на клиника секој ден прават амнио и дали се чека многу...треба ли пре да отидам да прашам или да закажам ??
     
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Сега Ве читам па да ве прозвам како си поминавте кога веќе сте породени, како си поминавте на пораѓај? Читам дека ве фатило страв со оглед на годините и јас сум тука некаде со вас па дајте искуство од дистанца. @An-na @referentka
     
  12. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ovoj primer sekogas go kazuvam.koleska moja rodi na 48 god.vtora bremenost.idese do posledno na rabota, mnogu lesno pomina.i se voodusevuvam na hrabrosta i na zelbata za dete
    Taka da bidete silni i neka godinite ne ve macat...tie se samo brojka
     
    На bibiiii, maticka, Martka и 6 други им се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Јас се породив природно со провокација. Релативно лесно поминав, за 6-7 часа се отворив и се породив.
    Нормална бременост, нормално породување, без компликации. Само без паника и слушајте ги докторите и акушерките.
     
    На Annath и slobodka им се допаѓа ова.
  14. bliznaci05

    bliznaci05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
      • Здраво на сите. Имам син од 10 години и до пред една година некој да ми кажеше за друго дете очи ке му ископав не сакав да слушнам. Инаку има 34 години. Имав совршена бременост а катастрофален пораѓај за малку и јас и мојот син немаше да преживеевме. Но во последните неколку месеци се почесто размислувам на таа тема и колку повеќе размислувам толку повеќе ме фаќа паника. Страв ми е од пораѓај страв ми е што не сум веке 20 год.
     
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Па не се раѓа само на 20. А и 34 години не се ништо, во денешно време кај повеќето прво дете е на тие години, па здрави, прави ништо не им фали. Ако сакаш второ дете годините воопшто не ти се пречка. Пораѓајот може и многу полесен да ти е од првиот, за тоа нема правила.

    Инаку мајка ми ме родила мене на 23, а брат ми на 33 години. Од мое искуство, одлично детство имавме иако голема разлика во годините. Едното веќе пораснато, колку толку самостојно, ретко има љубомора кон помалото, нема кавги како кај помала разлика и секако мала помош од поголемото. Се си има свои предности, ако размислуваш позитивно.
     
    На zalosna, didisi, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Стари мајки?? На 40 години? Јас имам 39 год, прва бременост со ивф, веќе влезена во 9ти месец, а се чувствувам како да имам 30 год!

    Ве молам, терминот “стара” заборавете го! :) Ова се други времиња, динамични, тоа важело за минатиот век.
    Јас би рекла бременост пред 30 год е прерано. :)
     
    На Pozitiva prava, glosipgirl, maticka и 15 други им се допаѓа ова.
  17. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Браво и така и треба со лесно саом нека е.. Не постои време за раѓање се додека може човек не постои временска граница сепак не би рекла дека пред 30 години е прерана бременоста но секоја чест на храброста со лесно да се олесниш и здраво право бебенце...

    Со сестрами сум разлика 15години така да ич да не се думаш ако еднаш било така незначи дека ќе биди и втор пат и царски можиш да си закажиш со среќа
     
    Последна измена од модератор: 7 мај 2018
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Нее прерано пред 30 години после 25 или 26 е таман,знаеш и самата дека забременувањето не оди како подмачкано.
    Стара мајка не постои чим имаш бебе не си стара млада си.
     
    На cresa-jagoda, *Ench@nted*, dunika и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Да, да....се сложувам.
    Но, ако некој каже дека мајка на 40 год е стара, тогаш јас би можела да кажам дека мајка пред 30 год е многу млада. Се разбираме нели? :)
    Секој е со своја животна приказна и животен пат.
     
    На fina erika, cresa-jagoda, La diabla и 3 други им се допаѓа ова.
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mnogu sakam uste edno bebence :)
    Se dvoumam vejke nekolku meseci poradi godinive moi :(
     
    На ALISA0000, buba4e89, fina erika и 4 други им се допаѓа ова.