1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост на 40 години

Дискусија во 'Бременост' започната од Proxima, 25 октомври 2013.

  1. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила,ние со сопругот се мачевме за прво,од 33 почнавме и забременив на 39,родив на 40,а здравје за второ ќе ме фати и 42,ама не се откажувам.Ти посакувам успех.
     
    На izabela.nik, Milobebence, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Gockica

    Gockica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    А кажи ми те молам правеше некој од не инвазивните тестови или амнио?
     
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила одма ми дадоа за пренатален тест,кога ми ги видоа годините и не дочекав амнио.12 недела
     
    На Gockica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Првото го родив на 34, за второ моравме да почекаме додека наредиме некои работи. Бремена сум со близнаци на 39 години, за некој ден правам 40. Немав компликации првата бременост, сега за вторава освен тоа што стомакот многу побрзо расте и многу боли кичмата, засега немам никакви компликации, се надевам така и ќе остане :) Инаку, кога кажав овде каде што живеам и ја водам бременоста дека сакам да правам пренатални тестови или амниоцинтеза заради годините, рекоа дека немало апсолутно никаква потреба, годините немале врска со тоа, и не биле многу воопшто :?: Јас сепак направив пренатален тест преку крв и ок излезе се’ :)

    Со среќа на сите врснички кои допрва сакаат (уште) деца, само храбро и ќе биде, годините не треба да ги доживувате како ограничување, зашто не се :)
     
    На 5678m, Anna82, ***Troja и 28 други им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Леле не сум те прочитала, браво, честитки и нека ти е со лесно.:inlove:

    Јас лично не можам да замислам да сум бремена на 40, не се осеќам способно за тоа ни сега, не па тогаш.
    Ама, кој може и има желба не сметам дека не треба да си се обиде.:)
     
    На Milobebence, WildMk, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @RainBow , фала :l:
    Не можам да кажам дека ми беше сеедно за годините, ме фаќаше така по малку страв и параноја додека пробувавме, па си увртев и филмови дека прошол последниот воз :drunk: Ама желбата за второ посилна беше од стравот. Е сеа испадна и едно плус бебе од планираното, ама тоа е :D Ќе издржиме некако :)
     
    На fana, CameliaMiller, duffi и 13 други им се допаѓа ова.
  7. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Тооооо Мартка!!! :party: :sun:
    Среќни празници! :f::l:
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gockica

    Gockica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Браво! :) ти го наградите оптимизмот со гратис бебе.
    Инаку син ми цело време зборува дека ќе му родам близнаци зашто тоа било многу кул :)))) не разбира дека не оди баш така лесно нарачката
     
    На cresa-jagoda, TeddyGrey, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила од срце.Вистина се роди.Ти посакувам све најдобро и да знаеш која коинциденција баш денес те помислив заедно со@Софија88.Поздравче до вашите близначиња-шеќерчиња:*
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Секоја чест со лесно до крај.
    Не знам во која земја си, но добро е што си направила пренатални тестови. Процентот над 35 години не ни оди во полза иако се смени границата на раѓање во последните десет години сепак ризикот од хромозомски нарушување остана висок. Имав и точно ставено проценти кога ги правев јас над 40 години беше една на 84 жени ако не се лажам.

    Јас се породив на 37 прво дете и прв пат се обидовме за дете во последните 6 месеци. Претходно не ми идеше ни на памет да зголемувам фамилија. Интересно е како не доживуваат помладиве како стари се додека не дојдат на наши години и увидат дека се е глупост. Мене лично најубави години ми се 30+, а 40+ веројатно ќе бидат уште поубави.
    Не се вреѓам на стара, смешни ми се такви коментари им го мерам мозокот. И десет пати да се вратам назад ако би можела никогаш не би родила дете до 35 години. Тие години се идеални за кариера, патувања, авантури, бесни забави и доживувања од сите левели. Потоа се тоа станува досадно и време е за промени и подобро отцртување на иднината. Мој поглед на нештата.
     
    На senza.parole, spasovskam, Mishela и 20 други им се допаѓа ова.
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @FreeMind , фала ти, да се враќа ако и кога сакаш :f::sun: За се’ се сложувам :) Не жалам воопшто што толку “касно” го родив малиот, пак исто би играла :nod: Едно само ми е криво-што не дојдовме овде неколку години порано да можевме да ја прошетаме земјава и околината барем малку....... има многу што да се види. А ние кога се доселивме тогаш влегував во 6-ти месец и не беше баш изводливо :D Тоа е, ќе почекаме една година да пркнат жапчињата па со нив ќе одиме заедно :)
    Многу поинаку се доживуваат некои искуства на 20+ и 30+ години. Разликата е 10 години, ама е огромна :)

    Во Шведска сме инаку.
     
    На CameliaMiller, Milobebence, dunika и 6 други им се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ич да не се плашите.
    Редовни контроли + убави мисли = мирна бременост.
    Границата на раѓање е поместена, медицината отидена е напред.
    Повеќе овошје и зеленчук, помалку храна која гои, движење (ако дозволува доктор) и чување од настинки треба.
    Уживајте ја бременоста до максимум.
    Многу ми е драго што Ве читам дека сте се решиле на раѓање, Ви посакувам мирна бременост.
     
    На CameliaMiller, Milobebence, dunika и 12 други им се допаѓа ова.
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Баш убаво кажано.

    Додека не го запознав маж, убаво се изнауживав и ги прележав сите младешки бубачки, па потоа со маж животот продолжи на поинаков левел, исполнавме тоа што сакавме. До 35 не ни доаѓаше на памет да имаме дете, некако други работи сакавме да направиме, па подготвени за предизвикот, стабилни, зрели, исполнети почнавме да ја тераме работата. Е, сега, не одеше така лесно и малку се одложи бременоста, но ете ја, се случи. Се надевам дека до крај ќе е сè во ред како и досега. Подобро се осеќам отколку кога не бев бремена.
    Кога ќе родам, ќе имам 39.
    Има замрзнати ембриончиња што ќе чекаат за второ детенце над 40 години ако е сè во ред со мене :)
     
    На Филотеа, Gockica, TeddyGrey и 17 други им се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    @FreeMind па ти стварно стара бе :oјас мислев 27 максимум си.Не ,не ме сваќај погрешно не си стара само мислев дека си помлада од мене , а јас испаднав помлада:D:rock:

    Никогаш не сум сметала никоја жена -трудна дека е стара колку години и да има.Па мајка ми мене пред 35 години ме родила на 37 па ништо не ми фали:) Секогаш велам најпрекрасни родители имам што никогаш ништо не ни забранувале и сме имале се.Сестра ми сега наполни 40 , а лани по години обиди остана природно со близнаци се породи во 38+1 со царски и големи бебиња.Никогаш не сум ја видела посмирена и посреќна:inlove:
    Така да уживајте и немој да ја мислите дека сте стари.Животниот век е продолжен така да и внуци ќе си пречекате:)
     
    На senza.parole, Dust, dunika и 13 други им се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Ava.84 толку сум зелена па 27 ми даваш?:rofl:
    Држеча сум уште не се давам до 60 каде природно медицински доаѓа староста.
     
    На dunika, Ava.84, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    @green.eyes :hug::hug::hug:
    Не знаев дека си бременааа
    Ај со лесно нека биде, душо мила :hug::hug::hug:
     
    На green.eyes и Martka им се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Најважен е младешкипт дух за се , така да остани си млада:)
     
    На Martka и FreeMind им се допаѓа ова.
  18. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Уживанција сте дур ве читам :inlove::inlove:
     
    На 0ли, Martka, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала чупе :D:hug: Да ти се враќа онака како што сакаш :l:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Многу ми е мило што се активирала темата.
    И јас се изнашетав, градев кариера и не помислив на бременост до 35год. Кога одлучивме дека е време за дете, не одеше така лесно, па помина подолго време отколку што планиравме. Само што наполнив 39 год. останав бремена со ивф и родив на 39. Бременоста помина во најдобар ред, без никакви компликации.
    Сега почнавме повторно да размислуваме за бебе. Да се регилира циклусот и најверојатно повторно ќе има посета на ивф-докторот. Но, бебево сеуште го дојам (1,5 год е) и не знам дали одат стимулации со доење. Знае некоја од вас?
     
    На Emma2, Gockica, joy1 и 5 други им се допаѓа ова.