1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

 1. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Posle prviot abortus dali e mozno da ne ostanes poveke bremnena?

  Toa e mojot problem....mnogu sakam da znam dali e ova vistina i kolkava e verojatnosta :?
  me ma4i so meseci otakako abortirav da ne re4am ja sum opsednata so toa ;(
   
 2. svetlana-74

  svetlana-74 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Воопшто да не се секираш нема врска јас имав спонтан абортус пред 4-5 години па ете сега имам две деца нека ми се здрави и живи.е,сега доколку евентуално е изгребано дел од матката мозе да има некои проблеми ама јас од искуство ти кажувам дека при првиот обид за бременост останав бремена така да не се нервирај.поздравче
   
  На paulina2 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
 4. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Витамниче постојат повеќе видови абортуси, дали ти имаше спонтан или по твоја желба била прекината бременоста или поради други X причини.
  Веројатноста мислам дека не би можело со сигурност да се одреди бидејќи секоја девојка/жена е приказна за себе.
  Често не може да се забремени после абортус кај вонматкина бременост или пак при Adnexitis ( воспаление на јаниците и јајцеводите)бидејќи има стеснување(сраснување) на јајцеводите Како што има претходно наведено Svetlana не мора да значи дека абортусот е причина за да не можеш повторно да забремениш. Од практика ти кажувам дека жена 5 пати абортираше и повторно остануваше бремена.Абортусот не се препорачува кај младите девојки но мислам дека не треба да се преоптоваруваш и да бидеш нервозна.Редовно оди на гинеколошки прегледи контроли и секако користи контрацепција да не дојде до некоја несакана бременост повторно ;) позз.
   
 5. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Po moja zelba bese zatoa sto bev mala i dete da gledat dete nemase smisla....toa bese edinstveno resenie....Mi e strav poso vise koa na prai bebeto nekade 15 nedeli togas go ocistiv :( .....

  Fala na dvete za mislenjava ...mnogu mi pomagaat pozzzz
   
 6. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307

  Sо индукција ?
   
 7. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  х личност имаше абортирано после вонматерична бременост и еве сега си има деца... и тачно дека има жени кои абортирале повеќе пати па пак имале дете... со напреднава медицина немој многу да се секираш
   
 8. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Да Lacrymosa точно е дека медицината е напредната и јас по професија сум здравствен работник :) Не велам дека не е можно после вонматкина бременост( која може да се случи во најразличен дел на пример во тубата оментумот цревата и слично ) да не се забремени туку тие пациентки се вбројуваат во жени со поголем ризик за неплодност
   
 9. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2


  Страв ми е ...сака подетално
   
 10. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Витаминче што сакаш подетално да објасниме? Не се плаши. Каков беше твојот абортус дали таканаречен артефицијален или пак со индукција. Можеш да ми пратиш и порака па ќе видиме што конкретно сакаш. позз ;)
   
 11. natasa0055

  natasa0055 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  vitamin4e dali koga abortirase ti bese pod celosna anestezija? nemoj tolku da mislis na toa! pozdrav
   
 12. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  немав анестезија.... :?
   
 13. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2


  Сара ти пратив за подетално ама не е ништо посебно само малце го сакав подетално твоете мислење од предходниот коментар.....Јас ја сакам веројатноста како стои пошо викаат прво дете не се чисти пошо било можно да не останеш бремена...позз до сите а до тебе најмногу
   
 14. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Vitamin4e јас ја прочитав твојата порака и ти пратив порака ама не знам дали ти стигнала бидејќи кај мене не покажува. Денес одам на предавање па ќе ги прашам моите професорки нешто повеќе.
  (Ако не ти стигнала мојата ЛП пиши ми на порака како да ги праќам пораките :D :D :D ) поздравче
   
 15. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  До колку недели старост на бебето е дозволен абортус во Македонија? Tи богами си чекала до последен момент, а да и те молам не го користи зборот очистив; тоа било дете не нечистотоја!
  Јас сметам дека се е индивидуално но зависи многу од начинот на кој е изведена интервенцијата. Јас никогаш не сум била бремена па можеби и нема да можам да бидам мајка од кај знам, има многу парови кои неможат да имаат деца и без абортус. Многу често забреченувањето е поврзано со психичката состојба затоа не мисли на тоа повеќе и биди позитивна. Ти посакувам многу среќа во животот и деца колку сакаш!
   
 16. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  не го употребив тој збор во смисла дека то е нешто не4исто...јас сакам мноогу деца но ова беше морално да го направам а и не беше се до одлуката моја па затоа и во последен момент го направив тоа....Сакам мноогу дечиња и ви посакавум на сите.... позз
   
 17. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2

  хмм немат стигната порака ...пробај пак кај мене на профил и напиши ЛП порака
   
 18. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Aртефицијален абортус се прави до крај на 12-13 гестациска недела по пат на киретажа а после тоа се прави абортус со индукција.
   
 19. babyphat

  babyphat Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  16
  A zosto ne odis na ginekolog, pa toj neka te pregleda i najubavo ke ti kaze dali mozes ili nemozes da imas deca. Ali jas mislam deka nemas potreba da se sekiras, medicinata e tolku napredna sto se mnogu minimalni procenti deka ne bi mozela da imas deca.
   
 20. BBbaby

  BBbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  Vcera sabajleto pravev 2 testa i doznav deka sum bremena. seuste nemozam da si poveruvam :worried: sakam da znam na primer posto ja sum mlada i uste so deckoto se mislime sto kako da pravime.uste ne sme odlucile jas ne sum za abortus megutoa me interesira dali e mozno posle abortus da imam deca?cisto informativno. dali mozam da zabremenam pak podocna? ve molam za odgovor blagodaram odnapred