1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

  1. Aleks1234

    Aleks1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2015
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Bese li na ginekolog??
     
  2. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Bev da i se e vo red, neli ako se ima nekoi ostetuvanja na matkata ke se vidat . Si imam redovno i menstruacija i ovulacija i sve. Neznam stoe prob?
     
  3. Aleks1234

    Aleks1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2015
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    nemoj da se razocaruvash.. Mozebi ne e pogoden momentot.. Sledi si gi plodnite denovi eve jas od sledniot mesec Kje probam da se otidam Kje vidime isto I jas ostanav bremena od prva ama kke vidime sega.. No jas ne sakav po svoja volja da se chistam Kje vidimr pa Kje ti pisham mila :) I ushte ednash bidi opushtena I ne misli na toa.. Veruvaj Deka Kje bide se Kako sho treba I zemi si folna da pies :) ti posakuvam se najubavo dragana I bez losi misli :*
     
  4. Aleks1234

    Aleks1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2015
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
  5. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Obavezno da mi pises se nadevam i kaj tebe na pozitivno :) :* baknez
     
    На Aleks1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Не ти ја утврдија причината за спонтаниот?
    Аномалија на плодот или бактериска инфекција?
    Може да е некоја силна бактериска инфекција која го предизвикала и спонтаниот и сега не можеш да останеш бремена.
    Ако еднаш си останала бремена, ќе можеш пак, ама треба да те упати што да испиташ.
    Друг е моментот што психолошкиот притисок си ја врши својата работа совршено.
    Не мора буквално да сфатиш дека 2 месеци и мора да се фатите за работа, дајте си време.
    Сигурна сум дека спонтаниот ти бил стрес и тага, па ти за 2 месеци психички и емотивно не си опоравена, не си го истажила и не си поминала низ процесот, а веќе се фаќаш за друго. Биди сигурна дека и ова има огромен импакт.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    @*sisi*
    Знаеш ли дека психата е најголем непријател на човекот?
    Олади малце 4 месеци не се ништо во споредба со оние жени што имаат проблеми со години. Знам дека тебе ти е како 4 години многу добро те сваќам. Ама дај си малце време, оладија главата уживај. Следи овулација и плодни денови ќе биди. Еве јас откако абортирав 5 месеци поминаа. И уште неможам. Ама знам дека ЌЕ БИДИ. Кае господ никој не е
     
    На Анимал и *sisi* им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Јас фала богу го немам поминато тоа, но знам дека веќе се поретко има случаи да има последица од абортусот. Ако се е во ред, опушти се и кога-тогаш ќе бидне. Не мисли на најлошото.
    4 месеци и не е некој долг период за веднаш да се нервираш.
     
    На *sisi* и Aleks1234 им се допаѓа ова.
  9. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Офф душичка и ти како мене, не знаев дека е мака голема за да останеш бремена и ако тоа тогаш се случи од прва јас не сакав но тогашниот г-дин сврши во мене без да почувтствувам само осетив влажно и ми велеше дека ја сум била многу навлажнета и јас глупача без многу искуство му поверував и се тоа така ми се случи неочекувано. А знам дека не е мн долк период но да не беше тој проклет абортус немаше толку да се опседнувам. Потајно се надевам дека ке биде :) daj боже побргу да биде и кај двете.:*
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Ne se grizi. Ima verojatnost da ne mozes da ostanes po toj abortus dokolu imalo kompikacija/infekcii po nego. Te pregleda li doktorot sto te iscisti po samiot cin? Inaku so segasniov partner dali ste proverile spermatogram i tvoi hormoni dali s evo red? Ne panici ispistaj te se pa ke znaes se.
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Da ti kazam pravo posle abortusot znaci mi se pojavi ureaplazma,no ja iscistiv, pa posle toa mi se pojavi cin1 i nego donekade go srediv.Pravev pap test pred 2 nedeli no d-r kako so me gledase kaza se e vo red i folikuli od 8 den na ciklus mi bea dobri 13mm i endometrium od 5 mm. Inaku mi kaza deka sekretot e cist i se e vo red,sega ostanuva samo da videme pap testot sto ke pokaze se nadevam deka se ke bide kako sto treba.A koga i spomnam na doktorkata deka se obiduvame 4 mes. mi kaza samo deka e kratok period i nisto drugo ne mi odgovori ne mi spomna nikakvi ispituvanja :/
     
  12. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Obavezno spermatogarm,porano do 2god.probuvanje se smetase problem sega pomestija na 1godina no i 6meseci aktivno probuvanje bez razultat ne e loso da se proveri spermata a kaj tebe mi deluva deka e ok.
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Ke videme narednite 2 meseci kako ke bide, no se mislam deka mu se namaluva i kvalitetot na spermata bidejki nie imame sekojdnevno odnosi neli velat cestiot seks ja podobruva spermata,no sekojdnevniot go namaluva kvalitetot. E sega ke probame preku 2-3 dena da imame odnosi pa ke videme. Falaa
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Квалитетот не се намалува, едноставно потребни се барем 2 дена за да се создаде поголема количина на сперматозоиди, а со тоа се зголемуваат и шансите за оплодување. Затоа се советува преку 2-3 дена секс.
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo...Imav spontan abortus vo 6 ta nedela zabremeniv preku ivf se sme ispitale od transuzija,imunilogija,hormoni,brisev se mi e uredno duri i pravevme pred ova ivf za spontani abortusi bidejki dvapati zavrsuvab so biohemiska bremenost...Prasanjeto mi posle kolku vreme moze da imame seks i da probuvame...Yes da imame mashki sterilitet no ne taka los pa nikogas ne se znae bidejki sum sega uste pod terapija vo telotot i neznam koga mozam odnosi da imam.Fala vi odnapred
     
  16. Farina1102

    Farina1102 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    дали можам да останам бремена после артифицијален абортус? бремена бев во 5ти месец но поради лични причини морав да абортирам...... :/ се надевам ќе може некој да ми одговори
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Поради лични причини причини си морала да абортираш ?
    Сама сакаше или ...?
    Доколку нема оштетување , после секој абортус дали намерен или НЕ намерен жената може да забремени. Тоа може да биде од одма или пак со повеќе време обидување.
     
    На cresa-jagoda и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. Farina1102

    Farina1102 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    принудена бев да абортирам ...во првите месеци не знаев дека сум бремена затоа што ми доаѓаше менс.. бившиот за тоа време се ожени со друга...и морав да го направам тоа... :/
     
  19. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ah bre zasto gi abortirate zasto ne gi rodite i ne gi dadete na posvojuvanje toa go prasuvam oti dolgo vreme nemam deca ne za drugo
     
  20. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не се потруди да го најдеш и да му кажеш :o ?