1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

  1. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Ништо не мораш ако не сакаш,во 5ти месец да абортираш здраво право бебе Бог да чува (facepalm)(facepalm).Во врска со прашањето незнам колку е нормално да се прави абортус во 5ти месец.(lalala)(lalala)
     
    На Meckicja и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Sekoj sam si znae zatoa zasto go e napravil ama veke 5mesec toa veke ne e embrion tuku bebe ako ne si imala uslovi da go gledas daj go na nekoj sto saka a nemoze da ima dec a jas ne te osuduvam ama ne te ni opravduvam zatoa nesto
     
  3. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Ne e toa bas taka ednostavna odluka i ne e ubavo da osuduvame.
    No vo 5mesec nikoj nema pravo na takvo nesto plus e nezakonski osven ako ne e zagrozen zivotot ili ako bebeto ima nekoj problem
    Ima mnogu decinja koj cekaat da bidat posvoeni no i mnogu roditeli koj so godini se macat da dobijat edno od tie decinja.
    No kaj nas e kriva drzavata sto ne dava deca tuku gi osuduva da se macat po domovite i nikogas da ne osetat roditelska ljubov .
     
    Последна измена: 9 август 2016
    На Mishela, t-sweet и kjukli им се допаѓа ова.
  4. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas ne osuduvam nikogo a veruvaj i abortusot ne e lesna odluka ama taka barem ke mu dade zivot
     
  5. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Ne te citirav za osuduvanjeto za bremenost .. tuku za decinjata za posvojuvanje.,kolku e zalna i nivnata sudbina i na roditelite sto cekaat so godini dete
    Jas ne sum za pravo i zdravo dete da se abortira vo 5mesec i se cudam koj doktor se nafatil na takov zafat .
    Izgleda mali se kaznite pa ne se plasat ..
     
    Последна измена: 9 август 2016
  6. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Za zal taka e mnogu god se ceka za posvojuvanje decata ne gi davat oti tie tamu sto rabotele vo domot za deca bez roditeli zatoa toa e zalnoto
     
  7. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Во вторникот ми правеа киретажа плодот во 7 недела имаше срцева после во 09 немаше (а таман пишав во другана група прво тромесечие) :(
    Е сега прашањето ми е ако може некој да сподели искуство што по киретажата во смисла на повторно останување бремена... Ако има искуства ( се надевам и молам што помалку да нр има во иднина) читав на интернет али сакам и некој од вас да ми каже...
    Поздрав женички :*
     
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Жалам за загубата. Околу 6 месеци се чека за наредна бременост. Консултирај се со матичниот сепак.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Навистина жалам и сочувствувам за болката поминав и јас..мене ми беше извршена киретажа на 26ти декември..исплачи си се не штеди на солзи ќе ти олесни времето лечи се да знаеш.. после тоа јас правев пап, микробиолошки и хпв типизација...мене ми излезе дека имам ешерихија па ја лечев со антибиотик..сега ја излечив па правев испитувања torch за кламидика, рубеола и сл. Исто правев и испитувања на афа, ана, д-димери и лупус на трансфузиологија..бебе сеуште нема се надевам наскоро ќе бидне..следнп се спремам за хсг да правам..ти посакувам се најдобро ако имаш прашања слободно пиши ми лп. Поздрав
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    :hug::hug::hug:
    Жалам за твоето искуство :(
    Минав низ истото.
    Прво мора да направиш пап и брисеви.
    Ако има наод, терапија.
    Кога имап уредни брисеви, почни фолна киселина. Претежно препорачуваат нова бременост бар после 6 месеци од киретажата.
    Изгледа вечност гледано од денес, знам, но не се, ќе видиш.
    Не се оптеретувај само, биди опуштена!
    Ќе биде се во ред мила :hug:
     
    На eli25 и Independiente им се допаѓа ова.
  11. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Колкави се шансите после абортус да останеш неполодна ?
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Спонтан или намерен?

    После спонатниот поминаа 6 месеци и останав трудна уште три пати.Имав две успешни и една неуспешна бременост
     
    На mal.ecka и eli25 им се допаѓа ова.
  13. Milla Jovich

    Milla Jovich Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo

    Vo Vtornikot mi pravea vakum aspiracija vo Sistina, bev vo 7ma nedela i zaradi zdrastveni I licni pricini se odluciv na toj cekor. Intervencijata pominala vo najdobar red momentalno pijam antibiotici i kapki protiv krvarenje i za zacvrstuvanje na matkata. Krvarenje imav samo na denot na intervencijata sega nemam ni krvarenja ni bolki. Bidejki se pominalo najdobro za vreme na intervencijata i sega sum dobro, dali bi imala problemi so zacnuvanje ponataka? Mnogu sum ispanicena
     
  14. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас имав спонтан и мораше киретажа. После недела дена правев бета хцг преку крв за да се исклучи вонматерична и за брзо правев пап тест и брисови. Ти препорачвам да си направиш вакви испитувања и пред наредна планирана бременост да земаш фолна неколку месеци
    :hug:
     
    На Milla Jovich му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milla Jovich

    Milla Jovich Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Fala ti. Samo mi e bitno da mozam da si imam decinja ponataka. Znam deka so vakumot rizikot za potesko zacnuvanje vo idnina e sveden na minimum, baska i rana bremenost bese :(
     
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Било - поминало, не мисли на тоа сега веќе. Само анализите со време направи си ги и продолжи понатаму. Да дополнам, ова ми се случи пред 10 години. Мислата - што ако нешто сум оштетена од 'чистењето', што ако не можам да забременам, дан имам спонтан пак и сл. ме уништија и ми влијаеја негативно па две цели години не успевав да забременам. Тие две години и психа и тело ми опаднаа, на крај со хормони забременав едвај... Кога родив, се опуштив и после уште две зачнавме 'од прва'. Сега имам три здрави прави дечиња. Во иднина кога ќе си спремна ќе бидеш мамичка и ти мила. И други ќе ти речат - чим еднаш си забременала ќе забремениш пак. А интервенцијата остави ја во минатото. Верувај, мора само напред да гледаш
    :hug:
     
    На Анимал, mal.ecka, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Milla Jovich

    Milla Jovich Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Znam deka psihata mozhe da bide I najgolemiot neprijatel. Milo mi e za tebe neka ti se zivi i zdravi decinja se nadevam deka i jas ke se oporavam psihicki so tek na vremeto i ranata kje mi zazdravi :(
     
    На Анимал и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  18. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    :hug::hug::hug:
     
    На Milla Jovich му/ѝ се допаѓа ова.
  19. xhon kenedi

    xhon kenedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    33
    Devojki mnogu sum vo stres se plasam ;( na 28 mart kiritaza imav spontan na 11 nedela i od togas ne dobiv nikako ajde cekam ke dobijam denes ajde utre ama use nisto nema ima li sansa da sum bremena pak ama se cuvavme kako e mozno veruvajte se plasam da odam na lekar ;(:sweat:
     
  20. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Тест за бременост ќе ти ги реши сите дилеми, иако мислам дека хормонски ти е.