Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

 1. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  Ништо немам испитано. Докторката ми рече се шо треба да се испита, ќе се испита откако ќе помине следниов циклус, по еден месец отприлика.
  Јас си го знаев точниот ден на зачнување, секогаш знам кога ми е денот за овилација и нема утка.
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  4.151
  По спонтан абортус, 6 месеци потоа не смее да се остане трудна или јас сум грешка? Или ова важеше за абортус при несакана бременост?
   
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.752
  Допаѓања:
  28.530
  Пол:
  Женски
  Ако се е во ред, сите резултати по спонтаниот абортус се негативни и по три месеци може да се почне со обиди
   
 4. Bubce38

  Bubce38 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4.798
  Допаѓања:
  88.694
  Пол:
  Женски
  Абортус е абортус , сакан -не сакан.
  Доктор ќе ти даде зелено светло за кога можете да почнете со обиди.

  Едит:
  Од после прочитав спонтан дека си имала. Извини. Жал ми е.
  Али посекако доктор ќе ти даде насоки
   
 5. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  2.801
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, имав спонтан пред 8 дена, во 6 недела, самото де исчисти, немаше потреба од киретажа, фала богу, денеска бев и на преглед ми потврди дека се е во ред, не ми дадоа никакви апчиња да пијам, освен витамин Ц, немам никаква инфекција, физички се чувствувам добро, малку психички ми е тешко ама ќе биде подобро, прашањето ми е доколку има некоја со слично искуство, да каже после колку време имавте сексуални односи, и после колку време почнавте со повторни обиди да останете бремени??
   
 6. riba79

  riba79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  781
  Пол:
  Женски
  A ginekologot tvoj sto ti kaza?
   
 7. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  Жал ми е драга. Гинекологот треба да ти препорача да направите испитувања прво, и ти и сопругот.
  Кај мене беше се во ред, но кај сопругпт спермограмот многу лош. Највероватната причина за мојот абортус беше поради тоа шо плодот беше зачнат со неправилен сперматозоид.
  ПГинекологот ми рече подобро направете испитувања, отколку да има проблем и да те чистиме на секое.Па сега има терапија неколку месеци прво.
  Инаку за секс можеш кога сакаш, сексот нема врска, кога ќе се осетиш спремна, опорави се малку психички прво. А за бременост мене ми рекоа најмалку 3 месеци.
  Ти посакувам среќа.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  2.801
  Пол:
  Женски
  Фала ви девојки на одговорите, иначр гинекологот ми го кажа истото да испитам прво де по ред, хормони, тироидна, итн...
  Сакав чисто мислење и од други да слушнам. Ви благодарам.
   
 9. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  43
  Здраво јас две години се обидувам да останам бремена се испитав се беше во ред мораше да ослабнам ослабнав 12.13 кила и останав бремена имав крварејне еднаш во 6 недела малку неколку капки во тоалетната после една недела кафено отидов во болница ми рекоа не е страшно нормално е имаше и срцева реакција но не ми даваа срцето да го слушам сите ми кажуваа понатаму сега неможе во 16 20 недела. Немав ниту еден симптом како да не сум била бремена освен градите ме болеа многу одеднаш прекинаа да ме болат. Бев 11+3 бев на преглед и ми рекоа нема срцева реакција не мрда во девета недела беше мртов итно во болница киретажа ми направија ми рекоа 2.3 недели без секс после 3 месеци да почнеме пак со работа но се плашам дали ке останам повторно бременаа две години сме чекале и се плашам да не ми се случи пак истото премногу е тешкоо се извинувам заради долгиот пост :(;(;(
   
 10. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  Жал ми е мила. Имам два совета за тебе.
  1.Направете спермограм обавезно, можеби има слаба сперма па прави проблем
  2.Ако прво направите спермограм и е ок, тогаш проучисе прво сама, кога ти се плодни денови, кои ти се знаците на овулација и сл.
  Јас точно го знаев денот на овулација која јајце клетката прска, се осетив, и тој ден имавме секс, и останав бремена. Ако точно знаеш дека тие се тие 24часа во месецот,овулацијата, и сепак не останеш бремена значи нешто не штима, тогаш прави спермограм.
  Два чекори, нема да згрешиш кој и прв да го направиш, тоа е круг
  Со среќа :l:
   
 11. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  43
  Да направивме спермограм и за маж ми контрола а за плодните денови јас немав редовна менструација едвај некако ја но рмализирав ;(
   
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.752
  Допаѓања:
  28.530
  Пол:
  Женски
  Не тагувај ќе си останеш пак бремена
  И јас го чекав една година, исто ко тебе во прво тромесечје го изгубив и после една година пак трудна еве ситно бројам. Исто со нередовна менструација, полицистични јајници ....
  Мисли само позитивно, во медицина никогаш 2 и 2 не се 4
   
  На Tami12345 и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
 13. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  43
  Фала ти