1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Да прочиташ низ форумот многу имаат спонтани за жал па сега се мајки. Иста е процедура и за сакан и за несакан. Треба време не е кај секого од прва еве кај мене не беше така..дајте си време без многу замарање и ќе биде. Бар до 1 год обиди не вмешувајте доктори но на крајот од денот зависи од вас. Ти посакувам за многу брзо да видиш 2 II
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  2. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Девојки имав спонтан пред две години се чувавме година и нешто правевме испитувања,хормони,хсг,торч,брисеви,пап и генетски мутации се испитав се беше во ред не најдовме причина веќе 8 месеци пробуваме не бидува многу сум разочарана незнам веќе што да правам,првиот пат од прва се фати.Кажте кои други испитувања да ги правам.
     
  3. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Генетски испитуваше на трансфузиологија или на имонологија ? И дали хормони испитуваше и се консултираше само со гинеколог или беше и на ендокринолог ? Скриен шеќер со инсулинемија имаш правено? Витамин Д ? Друго јас после спонтаниот кариотип правев на ГАК се прави ама сега не знам ради ситуацијава дали ќе можеш. Спермограмот како е? Брзоподвижни над 50% треба да бидат...
     
  4. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki da prasam dali nekoj znae za molarna bremenost i dali so tableti bez kiretaza ima sansi da se prekina bremenosta vo 7ma nedela.
     
  5. Sunshine*baby

    Sunshine*baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    970
    Пол:
    Женски
    Јас имав спонтан абортус во 16гн во Јануари 2017, па еве дури сега во Септември успеав да ги видам двете цртки. Никогаш не губете надеж.
     
    На asdht, Анимал, Rtulka и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Sunny- flower

    Sunny- flower Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo , vo avgust imas missed abortus i sega po dobivanje na menstruacija , maticnata mi dadi upat za site neophodni isputuvanja ( hemostaza , d-dimeri, genetski mutacii .. ) vo MANU . Dali nekoj gi ima praveno ovie ispituvanja vo poskoro vreme ? Kako e situacijata sega so Covidot , se ceka li mnogu? I kolku e cenata na site ispituvanja?
     
    На Анимал му/ѝ се допаѓа ова.
  7. myau

    myau Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Имав 2 спонтани абортуси и сега одговор и чаре ќе барам по приватните болници. Ве молам за мислење и искуства за следниве доктори (колку што разбрав, важат за едни од подобрите)
    1.Слободан Лазаревски
    2.Владимир Трајковски
    3.Зоранчо Петановски
    4.Димитров Глигор
    5.Слободан Дракулевски
     
  8. Jasmin@

    Jasmin@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Имав спонтан абортус во 11 гн пред 40 дена и уште немам добиено, после колку време по абортусот добивте менструација?
     
  9. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Секогаш различно, најдолго, после 46 дена имам добиено.
    Не се секирај, некогаш му треба повеќе време, ама ќе си се среди организмот и ќе добиеш.
     
  10. Анимал

    Анимал Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Каде испита генетски мутации? Па и останатите работи. Имав и јас еве во 10недела, каде бебето останало во 7 недела. Само што му го слушнавме срцето после два дена застанало. Свесна сум дека преголемите шокови кои ги имав и враќањето на цигари го убија ама тоа е не можам да жалам дека е господова работа, кога јас како мајка дозволив надворешни проблеми да ми влијаат. Тоа е што е, верувам дека нели еднаш се фатило ќе се фати пак, па сакам за секој случај да испитам сè ова дека ми го наведе и докторот.
    Затоа идни мајки, воопшто ама буквално воопшто да не дозволите никакви проблеми да ви влијаат колку и да мислите дека сте јаки, како јас што мислев, уствари таа јачина ете избила кај што не треба.
    Се надевам дека после овој немил настан ќе имаме уште шанси. Иако имам една туба извадено и докторката ми рече тешко да имам деца, јас верувајте воопшто не бев засегната, не ни мислев на тоа и се фати одма на првата брачна ноќ затоа сакам да ви кажам никако да не очајувате, Господ е голем и сите ќе си имаме на ваков или онаков начин деца. Јас пробувам да се утешам, мм мислам дека пострашно го поднесе од мене, тој готово мисле нема да имаме деца, наместо тој да ми даде утеха, јас него го смирувам ☺️ тоа е женички сакам да ве поддржам, само опуштање тотално и уште 5 пати да ми се десе нема да се откажам. Реков дека едно ако родам, 5 ќе ги родам ❤❤❤
     
    На asdht и viva.la.vida им се допаѓа ова.
  11. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Pisuvam vo ovaa tema kako edno malo ohraabruvanje na site vas. Imav missed abortus vo 8+6nedela ( pred 3 meseci) Prv abortus, posle 2 rodeni deca. Sega povtorno gi vidov 2te crtki, koga najmalku ocekuvav. Inaku za malo objasnuvanje vo stranstvo sum i tuka se funkcionira poinaku. Osven rezultatite od abortus ot, koi Bea vo red ne mi pravea nikakvi ispituvanja, ostavija se samo po sebe da si dojde, bez stresovi dopoolnitelni i koga matkata ke si bide spremna sama ke si go napravi toa sto treba. Vi posakuvam na site da si gi vidite 2te crtki i samo hrabro napred i nema otkazuvanje!!!
     
    На Dorrdora, Snowflake92 и lovely91 им се допаѓа ова.
  12. Памукче992

    Памукче992 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Добро вечер девојчиња на сите .Ве молам за совет имам 2 дечиња 6 годинки и 1.5 година во декември имав спонтан абортус што заврши со киретажа во јануари добив нормална менструација сега ми доцнеше 5 дена направив тест позитивен се исплакав немам веќе солзи не сакам да абортирам пак да проаѓам преку тоа од пред 2 месеци пак .Ве молам за некој совет уште не сум отишла на преглед
     
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Не разбирам зошто да абортираш? Каков совет? Не сакаш да си бремена или? Најдобро да појдеш на гинеколог, зависи која била причината за претходниот спонтан може ќе ти дадат терапија веднаш
     
  14. Памукче992

    Памукче992 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Имам тромбофилија во претходната бременост со малиот примав клексани цела бременост исто и во последната што за жал заврши со киретажа ,не сакам да абортирам ни сега ми е страв многу од спонтан и од таа тронбофилија утре ке појдам на лекар за да почнам со клексан
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Каков совет конкретно бараш?
    Другарка со истиот проблем 2 дечиња роди, ти веќе си родила 2.
    Спонтаниот на секого може да му се случи.
    Ама и жени мајку му, ако не сте спремни за бременост, дете и сл, па пазете се малку.
    За дете треба да си и физички и психички добра
     
    На _adi_5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Почни си терапија од утре, никој не може да знае што ќе биде, но имаш две износени бремености, мора да размислуваш дека и со оваа ќе биде така.
     
  17. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Здраво девојчиња, имав мисед абортус кој заврши со киретажа пред 3 месеци, ама циклусот сеуште не ми е стабилизиран, т.е само еднаш имам добиено од тогаш и тоа беше многу оскудно. Во меѓувреме ги направив сите испитувања и освен генетските мутации другото е во ред. Е сега гинекологот кај што одам на приватно ми вика да почнеме со обиди а матичниот да почекам уште еден циклус два.. искрено не ми се чека ама ич. Ме интересира какви се вашите искуства ако може да споделите.
     
    Последна измена: 15 февруари 2024