Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

 1. XxXxM

  XxXxM Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  во ремедика , 7000 и нешто
   
 2. sadbaby

  sadbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  11
  21 век сме, докторите веќе се обучени за све и свашта неможе да не се остане повторно бремена, доколкку добиваш после месец, два редовна менструација се ке биде во ред.
  дај боже само дечиња да ни трчкаат на сите по домовите и сите со позитивни мисли
   
 3. XxXxM

  XxXxM Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  да и јас мислам така , само позитивно мислење и само напред , минатото да го оставиме позади нас :)
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  2.717
  Пол:
  Женски
  Мислам дека индивидуално е тоа, некои после 3 абортуса пак забременуваат, некои не ама ретки се тие што не забременуваат после бар јас така знам
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  370
  ајде со позитивна мисла само господ знае некој работи.......ако мислиме на лошо и лошо ќе не следи
   
 6. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  Секоја жена е различна. Секој различно го доживува абортусот. При правилно изведен абортус, не би требало да има последици. Еве мајка ми пред мене имала3-4 спонтани. Тетин ми е гинеколог и ми има кажано, дека при намерен абортус, поголеми се шансите да не можете после тоа да забремените, но не и дека сигурно е така. Значи нема конкретен одговор.
  Уште една работа. Психата има голема улога. Затоа и кажав одамна на форумов, не правете дете туку водете љубов. Зошто ако идете на тоа ај сеа дете ќе праиме, па ете не успеало, одма си мислите неможам да забременам. Исто и за после абортус. Психички ќе се опседнете, и мислите дека е од абортусот. Затоа опуштете се и уживајте во сексот.
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  183
  , :tmi: :tmi: Успеав скоро цела тема да ја исчитам со некои се сложив со некои не ама ова твоево ми остави најголем впечаток и за жал се сложувам со тебе !!!
  Да родиш дете кое не е посакувано не е убаво , а истовремено и абортусот е ризичен ! Кога ке треба да се донесе таква одлука треба да се разгледаат сите аспекти ама ЈАС сум против да се роди дете ако не е прифатено од таткото или мајката не може сама да го издржува а такви случаии за жал се чести кај повекето врски ! Исто така сум против БРАК заради дете ! Мајка сум и можеби ке ме осудите дека го подржувам абортусот ама еднаш во една прилика една пријателка ми рече : - Јас можам да го родам него ама тоа не може мене,, тогаш ја осудував но сватив дека ако не абортираше животот ке и се упропастеше !
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. n.a.k.e

  n.a.k.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  6
  pa kazuvat deka ke bide potesko za bremenost posle abortus...ali poveketo povtorno zabremenile...taka da nadevajse dek se ke bide ok
   
 9. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Колку убаво кажано,браво :clap:
   
 10. manu-chao

  manu-chao Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Здраво,ИТНО Е, па мора да се консултирам со образовани жени. Полнолетна сум но доаѓам од провинција, родителите се престроги така да ако имам направено -страм- би ме убиле,а не па абортус...УЖАС, ми касни и утре ке се тестирам, но ме интересираше во кои болници може да се прави абортус, кај е најбезбеден, колку време треба да се чека? колку е цената и разликата во цената во приватна и државна, каде има подобри услови, и гаранција на стерилизација на апарати и добро отстранување? Со дечкоми можно е да собереме средства но не смее никој да знае за ова, бидејќи иднината ке ни биде упропастена на двајцата, а на млади години нејќеме да бидеме родители...пазевме премногу,дојде ненадејно,многу паничиме. треба книшка и плави картони? ПОМАГАЈТЕ во голема паника сум,каде има потполна дискреција?
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.807
  Допаѓања:
  67.085
  Пол:
  Женски
  А зашто да правиш абортус? Па гледам 22 години имаш па и не си мала за бебе. Како би можела да го убиеш своето бебе? Ако се сакате и двајцата нема да се грижиш што ке речат твоите.Ќе земете ке работите ке направите се за да го израснете детето. Можеби сега не сакаш бебе а си размислила дека кога ке сакаш потоа може нема да биде така лесно? Дечко ти би те пуштил да го направиш ова или ? Ако не сте сакале деца зашто не сте користеле заштита. Сега можеби не но ако го направиш аборутсот , ке те боли срцето да знаеш. Сепак размисли пак што ке правиш. Со среќа!
   
 12. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  583
  Девојката побара информации за болница и цени а не за совет. ;)
   
  На iRony, tessie, Dust и 6 други им се допаѓа ова.
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.807
  Допаѓања:
  67.085
  Пол:
  Женски
  Да , но незнае дали е бремена или не, а збори за абортус :) :?:
   
 14. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Ако некој решил да абортира ќе го стори тоа, не мора да делите совети од типот на "убаво ќе ви биде."
  Секој си знае за себе дали е спремен на бебе, а најмногу се нервирам кога за тоа делат совети луѓе кои се среќно мажени и кои добиле дете кога го посакувале. Не е исто разберете. Што ако имала 22? Може да има и 26, ако не е спремна за тој чекор не е.
  Инаку за абортус, во секоја приватна клиника. Е сега колку чини, околу 100-200 евра. Направи си утре тест и ќе знаеш на што си.
   
  На thinkerbell, FeatherCut, anabel-a и 6 други им се допаѓа ова.
 15. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  29.195
  Пол:
  Женски
  Во државна мислам дека е околу 4000ден а во приватните во Систина е околу 9000 со тоа што покрај тоа доплакаш и за прегледот и за лекови.
  И да, се сложувам секој има право на свој избор нема потреба одма од муабети па како па зашо возрасна си ке го убиеш ли сопственото дете .Секој знае кога е спремен на таков чекор некој на 18 некој на 30 а некој никогаш.Ако е некој срекно омажен со 2 деца нема потреба одма да ги суди останатите што не се гледаат себе си во брачните води со дете во рака и да им соли памет како аботрусот е убиство најголем грев и не знам ти што.Понекогаш колку и да се пазиш не е доволно се може да се случи, да ти пукне кондом ако не поише и што треба сега на секоја што и пукнал кондомот и останала бремена а има 15 год да го роди детето само затоа што некој смета дека абортусот е убиство ??
  Секогаш постои ризик,но со оглед на напредната технологија и медицина тој е сведен на минимум така да мислам дека нема потреба од црни мисли во поглед на тоа.Се додека зафатот и извршен од стручни лица на соодветно место мислам дека нема потреба од паника.
   
 16. manu-chao

  manu-chao Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0

  tokmu taka, toa e nase resenie, moze nemame uslovi,mozebi sme premnogu mladi....rekov toa e nase..konkretno prasav sto mi treba da znam i ocekuvam odgovor,godinite vo virtuelniov svet nemora da znaci deka se vistiniti :)

  Inaku,denes napraiv test za bremenost,bese negativen,ima uste 8 dena od mesecot,no od mojata menstruacija ni traga ni glas :/ Znaci ili e rana bremenost, pa iako testot e od sabajle nemoze da otkrie,ili ke dobijam...se nadevame na vtorovo. Inaku sekogas pazevme kakva zastita imame i sekogas bevme zastiteni, no ete :/

  fala na poddrska devojki, me interesirase osven vo sistina i vo drzavnata, dali ima drugi? na primer sv. lazar ili nekoj slicni? :) dobro mi dojde infoto,i cenam,fala na brzite odgovori :) Ke bev totalno izgubena bez vas :))))

  Inaku da,neznam dali sum bremena seuste, no bebe nemozam da si dozvolam, nema teoretski sansi,zatoa gledam sto pobrzo (ako sum bremena a seto toa mi ide natamu) da se preventira sto pobrzo vozmozno.
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  А колку дена ти доцни, односно, колку дена поминале од ризичниот однос? Може да ти доцни и од други причини. Инаку, на секоја клиника може да ти извршат абортус, ама штом тестот покажал негативен, не верувам дека си бремена.
   
 18. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.955
  Допаѓања:
  5.658
  Добро де не мора на сите да му судите.Ако вели дека сега не и е приоритет бебе,значи не и е.И нема врска колгу години има.Па демек и вие што сте во брак и 10 пати да останите бремени сите 10 ќе ги родите.Мада што мислам дека девојката не е бремена.Good luck!!!
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Devojce ne razmisluvaj na abortus zosto ne si bremena, zemi i napravi uste eden test i toj ako ispadne negativen smiri se. Ti kasni zosto si pod stres.
   
 20. manu-chao

  manu-chao Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  I jas mislev deka mi kasni radi nekoj drugi pricini,no pomina cel mesec a jas nemam seuste dobieno,mi kasni 15 dena,sto e nevoobicaeno,i sekogas do sega mi bila normalna i postojana prv pat e da kasni...pomina cel mesec,jas bez menstruacija...testot e negativen...pravam uste eden za edna nedela - da ne e vo slucaj rana bremenost pa da nemoze da se otkrie,ako ne odam na bolnica da vidime sto e kako e,da nema panika za dzabe, ili pa da ne pocne toa da si raste a jas da si se tesam deka ne sum,sto e sigurno,sigurno e...
  Inaku za onie sto pravele abortus ili sto mozebi znaat - me interesira kolku vreme trae postapkata? cisto informativno,da znam za sekoj slucaj,od koga ke zakazes ides tamu i???? i posle kolku vreme zakrepnuvas? ona mislam da ti e normalno...zosto neznam koj se nuspojavite posle toa..mozes da se dvizis? nemozes? kolku pati treba na pregled da odis...etc.