1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    И да е рана бременост, тестот не би требало да погреши, бидејќи и во рана бременост (иако во помали количини) е присутен хормонот HCG кој се детектира со тој тест. Не мораш да чекаш една недела, оди прави тест преку крв, па ќе знаеш за сигурно дали си бремена. А тоа што не ти се случило досега толку да ти доцни - за сè има првпат. А кога ти беше ризичниот однос? Јајце клетката се оплодува во првите 24-48 часа, така што тестот сигурно ќе покажеше дека си бремена, ако беше.

    Мене ми доцнеше цел месец само еднаш досега - што никогаш претходно не ми се случило. Причината беше циста. Немој веднаш да мислиш на бременост, причината може да е друга. Плус стресот и паниката што ги имаш влијаат на доцнење на циклусот.
     
  2. manu-chao

    manu-chao Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Normalno e da mislam na najlosoto, sekogas taka mislam, sekogas imavme zastiten seks, no nisto ne e so sto procentna garancija :) Ke odam da ginekolog,da,informirana sum za mnogu raboti, i znam kako odi toa, ne pravam nisto so nesigurnost i neproverenost pa taka i seksot. zrelo pristapiv kon toa :) Me interesirase samo cenata :) kolku e pregled, sto i kako bidejki toa e edinstvenoto nesto sto ne go znam, da se nadevame deka ne sum :) fala odnapred feminki :)))
     
  3. manu-chao

    manu-chao Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    anyone here? S.O.S
     
  4. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    па зависи кај сакаш да идеш јас идам во дијагностички со плави картони ми зимаат 300 ден ехо преглед ,најубаво ти е да си одбереш некој матичен приватно што зимаат со плави картони и кога ќе имаш проблем закажи си преку телефон и трк таму :)
     
  5. BlackSwam

    BlackSwam Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    може ли некој да ми каже каде можам да абортирам и тоа веднаш
     
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Па секаде можеш...Можеш на клиника, таму е поефтино. А можеш и по приватните клиники, како Систина, Неуромедика, св.Лазар, Ремедика...Но само кај проверени клиники и доктори. Немој да одиш кај некој за без пари што се вика, на диво да те чисти, па после да си имаш проблеми. Земи телефон, јави се на клиникве, распрашај се убаво, и одлучи... Пиши ни што си направила, и со лесно да поминеш без никакви проблеми :*
     
  7. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Imam edno prasanje pred 4 meseci imav kiretaza i pred nekoj den so mojot decko imavme nezastiten odnos ama se napiv apce norlevo vo rok od 34 casa od ko se sluci toa i seuste mi nema dojdeno trebase deneska da mi dojde ama nisto uste nema pomognetemi dali sum bremena ???
     
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    добро бре си правела киретажа знајш зошто се норлево а не знајш тест за бременост да си купиш од кај да знајме није дали си бремена или не ?
     
    На BabyStyle, SimonaTino и artemidis им се допаѓа ова.
  9. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Ова е исто така твое мислење во темата "Aпче за ден потоа".

    Мислам дека има мн по забавни теми за лажни мислења и случувања, овие теми и не се баш такви на кои треба да си тераш мајтап девојко!
    Единствено, ако си се напила Норлево два пати во месец, се извинувам искрено.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Абе бог да чува ...и да брани
    Сега гледам што им значело ова на постарите
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    и вакви ко тебе после деца рајгат и добри мајки глумат ах бре :punch: :headbang: или некоја кога че напиши јас бев многу млада за дете и затоа абортирав ама многу ги сакам децата :swear: :shake: :shake:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Loveely

    Loveely Нов член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Сакам да ве замолам, ако сакате да ми го објасните процесот на абортус, колку пари е абортусот, дали треба да бидеш полнолетна, или како? И колку време е времетраењето на абортусот, како се изведува, итн. значи ме интерсира се. Однапред ви Благодарам. :)
     
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
  14. marija34

    marija34 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    dali moze da mi kazete posle abortusot koga mozam da ostanam bremena :( ?
     
  15. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Моjата маjка,до скоро работеше на гинекологиjа и од неа го знам следново:

    После абортус може веднаш да се остане бремена,но многу е битно дали абортусот е изведен во многу рана бременост и да нема никакви оштетуванjа на матката и инфенкции. Ова важо за намерен абортус при нормална бременост,дпдека пак каj спонтан абортус и каj абортус про вонматерична бременост,за жал работите начесто не идат така глатко.

    Инаку,за Lovely,
    Абортусот трае кратко,со локална анестезиjа,а може и со целосна.За малолетни,ако се прави на гинекологиja,односно во државна па и во приватна ординациjа,ке мора согласност од родител. Некои за да ги сокриjат работите прават абортуси нелегално и на диво во непроверени ординации и доктори и тоа е многу опасно.
    Се зависи коja недела од бременост се врши абортусот,што порано тоа подобро,а што подоцна, тоа е потешко.Воедно многу е битно и дали пациентката е млада,дали претходно рагала и сл.
     
    На Loveely му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mama2

    mama2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Долго време ве читам и морав ова да ви го напишам: Сите кои абортирале или планираат да го сторат тоа сакам само нешто да ви кажам ДА АБОРТИРАШ Е ЛЕСНО-ќе најдиш некој лекар, ќе легнеш(со анестезија) и ќе станеш.Ќе продолжиш без она што значи смисол на животот, ќе продолжиш да студираш да си го живееш животот онака како што си сакаш( залажувајќи се себеси дека ништо лошо не си направила, па тоа било подобро за тебе и за твоите животни планови).Е кога ќе си го исполниш сонот за твојот начин на живеење, ќе сакаш да створиш семејство.Дај боже да си родиш деца колку сакаш.Ама што АКО НЕ МОЖИШ ДА РОДИШ???????
    Е тогаш мили мои нема ништо на светот што ќе можи да ви ја смири совеста.
    За сите кои имаат ваков проблем им предлагам да си разговараат со родителите и да најдат заедничко решение.Родителот е покрај вас во сите ваши успеси и падови, не го заборавајте тоа, без разлика колку и да не се согласувате со нив колку и да ви се лутат тие ви го мислат најдоброто.Затоа разговарајте со нив па заеднички носете толку тешки одлуки.
    И да, се согласувам со сите постови на Жалосна и греота е за денешната младина со колку површни размислувања се на оваа тема.
    РЅ. Можите колку сакате да плукате по моето размислување, ама тоа е само мое .Јас имам чиста совест.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Мама2, го почитувам твојот став и твоето мислење,но сепак, ова е форум и темата е таа што е, без разлика дали се согласуваме или не со самиот чин на абортус.
    Сепак , мора да ја прифатиме реалноста , дека абортуси се вршат и ќе се вршат, независно од нашите ставови и мислења.
    Јас најмногу се стравувам за оние коисе доста млади и неискусни, и после незаштите секс, останале бремени.Тогаш нема што, нема каење ни карање, тогаш работите не можат да се вратат назад, но истите тие се одлучуваат да абортираат. Сакајќи да сокријат од родителите, што е голема грешка, а и исплашени да прашаат на право место, најчесто прават нелегални абортуси по диви клиники и завршуваат со последици.
    И затоа е добро што има вакви теми и може слободно да прашаат се што ги интересира.
    А за тоа дали можат да раѓаат деца после тој чин, е сето тоа, како што напишав погоре, зависи од многу фактори. За жал, има жени кои никогаш не направиле абортус, а не можат да раѓаат.
    Затоа темата околу сексот не треба да се третира само од апсект дали некоја ќе остане бремена и последиците од тоа, односно дали треба да роди или не, туку има пострашни работи од пренесување на инфекции и бактерии кои што се причина за подоцнежен стерилитет, а за тоа треба едукација.
    Поздрав до сите.
     
    На BabyStyle и Spidy им се допаѓа ова.
  18. marija34

    marija34 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    jas napraviv abortus na 7 noemvri ama sea probuvame so decko mi no ne znam zosto ne mozam da ostanam dali moze posle 2 meseci od abortusot da se ostane bremena sto da napravam pomognete mi
     
  19. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    а зошто воопшто си абортирала ако по 2 месеци сакаш да имаш дете????
     
    На Анимал и fighter им се допаѓа ова.
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    :x :x дај те ми нешто да се :headbang: