1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од kasijana05, 4 март 2019.

  1. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Sinko kaj mene ima 1 I 9meseci a jas sum bremena 5ti mesec zdravje oga ke se porodam ke ima pominato od prviot carski 2 god I 2 meseci
     
  2. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    И мене исто докторот ми кажа барем 2 год да поминат. Вели ова е некој тренд сега што многу мајки сакаат побрзо да останат трудни после царски. Порано дававме препорака после 3-4год.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Каков тренд бе луѓе, за бременост ли има тренд. За тоа постојат доктори, одиш, прашуваш, да, не. Ниту ме водеа како ризична втора бременост, ниту пак ми забранија да пробам природно! Секој случај е различен, не ги плашете само мајките со искуства од трето колено. Докторот кој ве породил и матичниот доктор знаат најдобро. Се' станато е шпекулација исфилувана.
     
    На betty oh, NarCis@, Autumn_ и 4 други им се допаѓа ова.
  4. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Има и тек како. После царски апсурдно е за краток временски интервал да одиш со уште една бременост само зошто сакаш децата да ти бидат мала разлика. Инаку фала богу, секој случај е различен.
     
  5. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Имам 34 години, и влезена сум во перименопауза. Уште тогаш се сомневавме дека ми проаѓа и последниот воз, и круцијално беше ако сакаме да имаме повеќе од едно дете дека нема да се чека. Апсурдно е да се шпекулира дека тоа е тренд, мислам со кое право! Желбите на родителите секогаш се со причина.
     
    На NarCis@, lackygirl, Autumn_ и 3 други им се допаѓа ова.
  6. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Смешно е да кажеш дека секогаш има причина. Колку има родители каде што нема никаква медицинска индикација па пак секој со своите хирови и желби. Само во мое опкружување имам примери каде си платија инвитро зошто сакаа близнаци по секоја цена и мајка со 5 царски кој што беше изведен во Брисел зошто тука никој не се нафати.
     
  7. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Супер, и ти сега имаш право да ги судиш. Ок, терај си.

    Останатите извинете на оф топик, ама се претерува малку со осудите и измишљотините.
     
    На Kaetana и eli25 им се допаѓа ова.
  8. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Науката не смее да се игнорира, никој нема да ти каже раѓај после 1 год од царски. И не осудувам, секој со свој памет.
     
  9. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Мамички да ве прашам Дали за во болница после царски рез е подобро пижами дводелни или спавача?? Како ви рекоа?? И за визита да е полесно и за мене да одговара. Фала
     
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Мене ми дадоа таму спавачи.Не требаше да носам од дома. Ама мислам дека спавача е попрактично - и за преглед, и за фактот дека ќе си без гаќи, и за контрола за отоци на нозе...
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Уште непородена со прво докторот ми рече ако одиме на царски после една година да почнете да се обидувате, препораките се сосем променети а сигурно и изведувањето на царскиот е усовршено, така да не ти држи вода ова “никој нема да ти каже раѓај”.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    После колку време од царски се зима у предвид природен пораѓај?
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    повеќе од 4 години. Додуша тоа зависи од докторите. Не секон ќе ти се нафати после царски да те породи природно
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    А колку максимум царски резови се дозволени кај една жена ако е се во ред? Дали има некоја породена три пати па и повеќе со царски?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.643
    Пол:
    Женски
    До три пати, евентуално четири ако е помлада, ама дискутабилно е тоа. Мислам дека е практика подврзување на јајници после трет царски. Не сум сигурна, така сум слушнала.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    А женички после пороѓај со царски рез подобро е за во болница, за визита, со спавача или пижами (нормално пократки, широки, да се удобни)?? Се мислам што да земам, а ми се ближи термин. Некоја со искуство да ми одговори? Фала
     
  17. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    За било каков пораѓај се носи спавача, ама не сум слушнала дека некаде уште се носи од дома, сигурно ли ќе ти дозволат, за да не се малтретираш те прашувам
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Jas sum so carski, i mene mi bese poudobno vo pizami, kratki, mi gi sledea otocite na nozete. Spavaca isto nosev no vo nea mi bese potesko za stanuvanje sama prvite denovi, vaginalno nema potreba da se pravi Pregled na vizita, samo ranata od carskiot ja gledaa.E Sega gledaj pizamite da se so po dlaboko sedlo, za da mozes da gi potkrenes ponagore, da ne pritiskaat dolu na ranata
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Во нашата болница од дома се носи мила. За во приватните болници ти треба само да одиш и толку. Пороѓај, прибор за лична хигиена, спавачи /пижами се тоа е нивно. Ама државните немаат такви услови.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467

    Да да, не треба вагинален преглед и најдобро пижами. И мене по прифатлива ми е таа опција. Фала мила.
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.