1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост при автоимуно заболување

Дискусија во 'Бременост' започната од macalavica, 9 октомври 2020.

 1. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.111
  Допаѓања:
  1.609
  Пол:
  Женски
  Автоимуна болест е болест коjа настанува заради несоодветен имун одговор на телото против супстанци и ткива кои се нормално присутни во него. Со други зборови, имуниот систем погрешно толкува одреден дел од телото како туѓ и го напаѓа (што се нарекува автоимуност). Ова може да биде ограничено само на одредени органи, (како на пример, во автоимун тироидитис) или да опфати повеќе различни органи (на пример, системски лупус еритематодес).
  Некои од најчестите автоимуни болести се : мултиплекс склероза,ревматоиден артритис, системски лупус, сјоргенов синдром, фибромиалгија и.т.н
  Бременоста е доста деликатна при некое автоимуно заболување и истата треба дополнително многу будно да се следи и контролира.
  Ја отварам темава да размениме искуства, бидејки не наидов на слична.
  Бремена сум 4 та недела, имам дијагноза фибромиалгија, и сомневање за системски лупус, сјоргенов синдром и ревматоиден артрит поради присуство на антитела.
  Од терапија ми дадоа само аналгетици (кои не ги пијам) и витамин д3 од 300,000 единици месечно кој исто го немам испиено бидејки дознав дека сум бремена.Пред да знам дека сум бремена разговарав со ревматологот и матичната лекарка , и тие ми рекоа дека нема штета од толкава доза дури и кога се пие од еднаш, ама за во бременост ке морам пак да се консултирам.
  Моментално земам само мг+б6, фолна киселина и витамин д3 од 4000 единици(кој ми беше препишан порано).Ревматологот ми напомена дека мора да правам почести ехо контроли , и имунулошки тестови на 2 месеци за да се следат.
  За витаминот д3 читав доста,многу луѓе со автоимуни заболувања се лекуваат со високи дози на витамин д3 и посебен протокол за исхрана, Коимбра протокол.Според најнови студии во бременост здрави жени може да примаат до 10000 единици вит д3 дневно без никаква промена во режим на исхрана и дополнителни иследувања, размислувам за оваа доза, ама некако се плашам.
   
 2. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  124
  Здраво,
  Јас имам сомнение дека имам антифосфолипиден синдром(односно тенденција на крвта кон згрутчување). На ревматологија испитувањата што ги правев неа негативни во три наврати, додека на трансфузиологија првиот пат беше позитивен лупус антикоагулант и Афа беа 32(до 30 мислам беше максимумот). На последните два пати антикоагулант е негативно, а афа 7.
  Од ревматолог ми е препишана терапија Plaqenil, како превентива за наредна бременост и почести контроли. Дали ти пиеш од овие апчиња? Мене ме сморуваат дека не е ништо опасно, само поголема претпазливост во бременост. Секое искуство и мислење е добредојдено! :hug:
   
 3. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.111
  Допаѓања:
  1.609
  Пол:
  Женски
  Јас ги имам исто позитивни тие антитела за антифосфолипиден синдром, имам позитивни ана, анти сса и антиссб, и рф. Пиев и јас плакенил па ги прекинав. Сега сум бремена 11 недели, ми уклучи ја аспирин, па прокрварев од него. Сега сме ок ама незнам што понатаму. Во понеделник сум на прв скрининг, после на 10 имам преглед и на ревматологот па да видам што ке ми кажат.
   
 4. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  124
  Се надевам дека се ќе биде во ред мила! Позитивните мисли чуда прават:)
  Не ти рекоа да ги пиеш и во бременост? Те молам ако не ти е тешко пиши ми што ќе те советува ревматологот. (fingers):hug:
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.111
  Допаѓања:
  1.609
  Пол:
  Женски
  Јас го прекинав пред да останам бремена, а од тогаш не сум била на контрола на ревматолог, сега ке одам здравје, само ме плашат, цело време за ризици ми објаснуваат а немаат конкретен став да ме поучат како да биде се ок. Ке видиме, бебето ми е борец, ке се роди живо и здраво, кога скрцавме на вакво крварење све ке надминеме.
   
 6. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  124
  Само верба во докторите и во Бога, друго ништо не ни преостанува. Мораме да ги слушаме и колку може да не си ствараме голем стрес. Ризици за бебето ти кажуваат? Јас сеуште не планирам бременост, но од читање по нет сум многу исплашена...
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ivani30

  ivani30 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Каде набавувате плакенил, никаде го нема
   
 8. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  124
  Мила,
  Мене ми имат носено од Грција, сега последно од Србија порачав.
  Цената пред корона беше 5 евра од кутија, а сега е 15 евра...
  Ако најдам во наша аптека, ќе ти пишам.
  Побарај во Велес, во жива фарм, таму носат понекогаш од Грција.
  Ти рекоа да го пиеш?
   
 9. ivani30

  ivani30 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Да, сега и се јавив на сестра ми во Србија ако ги има да ми купи од одма. Фала ти многу, иначе имам покачена афа затоа ми ги дадоа
   
  На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  2.522
  Пол:
  Женски
  Ги има во косово.
  А пред да ги обезбедам, примав резохин како замена. Само тие ги има кај нас.
   
 11. ivani30

  ivani30 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Фала ќе почнам со резохин, па нарачав од Србија ќе донесат.... Со господ напред
   
  На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  2.522
  Пол:
  Женски
  Да, почни ги. Па после ќе се префрлиш на плакенил.
  Пред еден месец прашував во србија но ми рекоа и дека таму се дефицитарни, но супер штом ги донеле.
  Во косово беа 5 евра кутија од 30 таблети.
   
 13. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.111
  Допаѓања:
  1.609
  Пол:
  Женски
  Во еуро фарм прашај, го имаше таму
   
 14. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  2.522
  Пол:
  Женски
  Баш пишете ако низ скопје некаде го најдете плакенил.
   
 15. ivani30

  ivani30 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  За сега нема еве се јавив, понеделник ќе се јавам во макстил агенцијата за лекови па да видиме
   
  На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  124
  Девојки, дали некоја од вас што пие плагенил може да сподели со нас како поминала бременоста со овие апчиња? Јас планирам бременост, ги пијам веќе 6 месеци заради сомнение дека имам анифосфолипиден синдорм, т.с позитивни афа имав... Ми е страв многу... Би ви била благодарна доколку некој има искуство да сподели. :hug:
   
 17. ivani30

  ivani30 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Јас сум бремена 6 та и ги пијам, денес првото апче ама замена пијам резонил што е исто на плакенил зашто неможам да најдам никаде. Ужас да ти кажам лошо ми 3, ми се повраќа, еве ме никако да заспијам
   
 18. ivani30

  ivani30 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Кај ги наоѓаш
   
 19. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  124
  Душо, ти пишав погоре.
  Пробај и во жива фарм, Велес.
  Инаку од ризохинот и мене ми беше лошо, иако не бев бременс кога ги пиев
   
 20. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  2.522
  Пол:
  Женски
  Женчиња, вие што сте примале плакенил пред и за време на бременоста.... дали и после породување ги пиевте? И дали доевте за тоа време?