1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

  1. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Ако даде Бог, и јас ќе бидам мајка на близначиња. 27+ сум.
    Носам две момчиња. Бременоста ми е резултат на успешна ивф постапка, а досега истата се одвива уредно. Многу се чувам и најголем дел од денот го минувам во кревет и покрај тоа што немам инструкции за строго мирување. Ова и не е строго мирување, неколку пати може да се случи да станам до кујна да си земам нешто, да поседам малку или прошетам малку во двор на воздух. Да не се подречам, мака немам. На моменти како да не сум трудна. Не ме мачат момциве мои.
    На располагање сум им на "помалите" од нас :)
     
    На Moce19, Meckicja, Sreka16 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Дај Боже до крај така лесно да си ги доносиш здрави живи :l::l:
     
    На Thank you God, Sreka16 и bela.m им се допаѓа ова.
  3. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Со лесно нека ни е на сите секоја бременост треба мирување посебно нашата со две нека се здрави и живи само ќе издржиме брзо поминуваат деновите
     
    На Sreka16, bela.m и lejlla им се допаѓа ова.
  4. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Здраво :) бремена сум со близнаци двојајчани 20 недела. На претходниот преглед 16+2 недела докторката рече дека се е во ред, ама на извештајот пишува дека едното одговара на 17+1, а другото 18 недела. Дали некој имал вакво искуство, дали е нормално да не се совпагаат со мојата недела? Ви благодарам ❤
     
  5. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Секако дека е нормално, воопшто да не сесекираш, исто беше и кај мене во 15 недела на ехо и двете беа поголемки, огдовараа на 16та и беа идентични со грамите по 129 едно мислам дека беше, пред два дена бев на контрола и повторно се малку поголемки за неделите, ама едното бебче е поголемко за 20-30грами, не е ништо страшно, сосема нормално, просто е невозможно да се еднакви :)
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам Лејлла, моите во 16+2 беа едното 184гр, другото 222гр. Ти која недела си?
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Јас сум 18 недела, и како што напишав погоре пред два дена бев на контрола, едната е 240г , а другата е 210г :)
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Majki na bliznaci da ve prasam dali postoi moznost kaj bliznackata bremenost da ima posledici vrz decata od posle vo smisla hemiparezi i slicno zaradi nedovilno mesto vo matkata dobro da se razvijat sto mislite ,? Jas sum 29 nedela i vidov takov slucaj
     
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мајче јас прв пат слушам, незнам што е тоа, но како и да е не ни сакам да знам, мој совет е да не се оптеретуваш со такви мисли, сите сме различни и во никој случај не треба да се споредуваме со никој, ако гледаш така се може да се случи и со едно бебче....така да мој совет е само опуштено и слушај инструкции од доктор, тие си ја знаат работата, ако недај боже има нешто тие ќе отценат кога е најдобро бетињата да излезат....
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Дали постои можност близнаците да се родат вагинално а не со царски? Мислам знам дека може, туку колку породуваат кај нас докторите, колку се практикува или одма одат на царски, некоја породена вагинално да каже искуство?
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Бела дали се породи мила??
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.480
    Допаѓања:
    35.198
    Пол:
    Женски
    @bela.m Се породи природно со близнаци сега скоро :)
     
    На bela.m и lejlla им се допаѓа ова.
  13. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Секако дека може и природно, мислам дека сите најпрво ја гледаат таа опција, но кај близначињата помали се шансите, повеќето се со царски, но секако дека има исклучоци, еве @bela.m пред некоја недела се породи природно, па може да сподели искуство :)
    Мене најголема желба ми е природно да се породам, ама не зависи тоа од мене, ќе кажат докторите :lol:
     
    На green.eyes и bela.m им се допаѓа ова.
  14. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    ^Во исто време и страшно и најубаво искуство...
    Пак би раѓала природно, ако се изнамачив многу.
    Сега сум како нова, две недели по породувањето. Можам сама да се грижам за бебињата :)
     
    На pianogirl, *Ribolovka*, green.eyes и 7 други им се допаѓа ова.
  15. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Се породив мила, вчера се земавме од болница. Точно 13 дена.
    Надокнадуваме гушки сега.
    Малку тешко ни оди хранењето дека таму ги хранеа со сонда. Форсира града али на 2,5 саати им давам пре нан. Такво им даваа таму.
    Куќа и срце полни сега!
    Фала ти што многу споделуваше со мене :*
     
    На buba4e89, koritsaki, mimi257 и 11 други им се допаѓа ова.
  16. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Бела многу ми е драго што сега сте сите домче заедно.... уживајте во секој момент :hug::hug::hug:
     
    На bela.m и call.me.whatever им се допаѓа ова.
  17. call.me.whatever

    call.me.whatever Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Cestitki sekoja cest za priorodniot poragjaj, tolku mnogu sakav i jas, nemav nekoja komplikacija, samo mesto deka nemalo mi kazaa i zatoa me porodija 36 + 4 carski, do sega mi se 12 dena vo inkubatorce.. bi sakala da te prasam dali cicaat i kako se snaogjash okolu polozbite.. kako cicaat posebno/ odednas? Dali im bea padnati papocnite vrvci? Pisi koga dojde od bolnica kako se snaogjas, nekoj sovet koga kje ni dojdat bebcinjata, iskreno se nadevam deka kje gi pustat brZo bidejki ednoto bebce e vekje dobro a drugoto napreduva megjutoa uste mora da e pod povekje nega..
     
    На bela.m, tina2018, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Кај мене првото бебе беше со главата надолу, а второто карлично и др. Панчевски во Систина успеа да ме породи вагинално, иако сé беше спремно и за царски, во случај на потреба. По правило ако и двете или барем првото се свртени со главата надолу, треба да се проба природно и знам за Панчевски дека прави царски само ако е навистина потребно. Овде (Струмица), во државна, сакаа да ми закажат царски и дури беа вчудоневидени кога бев на контрола по породувањето и видоа дека сум се породила природно.
     
    На *Ribolovka*, Mantub, green.eyes и 2 други им се допаѓа ова.
  19. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Здрави и живи да ви бидат бебенцата, да се приберите домче за најбрзо.
    Цицаат многу малку, рефлексот за цицање не им е доразвиен ама се трудиме. Ги хранам со шишенце, пре нан и мое млекце. Се одмолзувам со електрична пумпа. Добро ни оди. Првиот ден ме фати паника. Неможеа да фатат цуцла. Сите можни ги купивме од аптека. Успеавме со кафени на нук.
    Каде се породи ти и дали имаше примено зреење?
    Ситно броите до гушкање :*
     
    На green.eyes и lejlla им се допаѓа ова.
  20. call.me.whatever

    call.me.whatever Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Ne primiv zreenje iako prasuvav dali treba, a na kraj sepak imaa so plukickite problem, se porodiv na gak drzavna, doktorite bea super, megjutoa sestri i ostali personal kako bolnicarki PEKOL, javno neka se procitaat deka se teski kokoski i nelugje! Domce sme od minatata sreda, presrekjna sum sto izlegoa od intenzivna, sekojdnevnoto odenje na gak na intezivna za da molzam mlekce na bebinjata a pritoa da ne mi dadat da si gi vidam bese ubistvo za mene.. za bebcinjata se grizea odlicno ne mozam da se pozalam, toa sto ni davaa ednas nedelno da gi vidime i so trista molenja po uste ednas moze e i podobro, sega momentalno imam problem site sakaat da gi vidat da dojdat.. ti od koga kje pocnes da dozvoluvas da doagjaat ili vekje doagjaat? Mene mi e iskreno strav bidejki se bebcinja od inkubator izlezeni...
     
    На Mira1980, green.eyes и lejlla им се допаѓа ова.