1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

  1. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Здраво :) бремена сум со близнаци 20 недела. Почнав да разгледувам за колички, ама изборот во Скопје е многу слаб, во повекето baby shop продавници има избор од повеќе 20 единечни колички а ниту една близначка или една преку сила.
    Ме интересира тие што имаат купено од каде ги купиле и како се задоволни од истите.
     
    На Esterina, Malataa@, lejlla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Женски здраво, дали може некој да ми каже во 28ма недела по колку грама ви беа бебињата?
     
    На Daniela2610 и lejlla им се допаѓа ова.
  3. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Истиот проблем го имам и јас, нема продавница каде што не сме погледнале... или воопшто немаат за близнаци или пак се некако многу обични, чадор систем. Мене многу ми се допадна количката во liberta bebe centar од Неготино, но за жал никако не ни одговара бидејќи живееме во стан и не ни ја собира во лифт, така да таа отпадна.... и ми остана последна опција количка од bebe home на Maxi-Cosi, не е толку убава за гледање колку што е квалитетна и практична... па здравје боже ќе бидеме со две бебенца така да мора да гледаме да си ги олесниме барем овие работи :lol:
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мамичка според апликацијава околу 1кг би требало да имаат... јас сум 26+ па денес баш ќе видиме како напредуваат бебите наши :)
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    @lejlla Мислиш на моделот Dana од Maxi-Cosi? Таа беше обична количка со спуштање на лежиштето за да се добие лежечка положба за новороденче, без басинет и без транспортери така? Или имаат и некој друг модел
     
  6. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас ја имам чиполино твикс, онака не е лоша, но не ми е и многу искористена. Прво гломазна е, второ тешка, в кола само количката ја собира и место за др ствари немаме. Цело лето го поминав со единечни летни колички и сега со овај ум би купила некој такви чадор систем. Баш во енци менци ме убедуваа за една таква дупла количка мислам од чико беше, но не сакав никако со тој ум тогаш. Или би купила од оние две поединечни што имаат можност да се спојат.
    Е кај мене додуша проблемот беше што едново близначе не сака никако во количка уште од бебе и баш ми е криво, а другово пак ужива кога се вози.
     
    На green.eyes, lejlla и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  7. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    @Feodora Каде има поединечни со опција да се спојат? И јас барав такви ама не сум видела до сега...
     
  8. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Да, да на таа мислев, има опција да се стават транспортери додека се малечки, но тие секако одделно се купуваат :)
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Моите се 1034гр и 1270гр, те чекам да пишиш колку се твоите, блиску сме со неделите ❤
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас во живо немам видено такви, а знам дека има 100% на фб ми се имаше појавено, но немам запомнато каде.
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Daniela2610

    Daniela2610 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Moite bea okolu 1 kg ednoto pomalku nekolku grama
     
  12. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Mene voopsto ne mi se dopajgaat site modeli za bliznaci se so staticni rack
    Jas bremena vo 27 nedela i samo se nerviram za kolicka na site kolicki za bliznaci sto mi se bendisaa rackite mu se staticni i decata se samo napred so potledor i nz kade da barame kolicka na koja rackite odat napred nazad
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ете помина и овој преглед и фаааламу на Господ се е во ред, бебите добро напредуваат, одговараат со неделите, едната е 958г, а другата 946г..... Па да се надеваме дека до крај ќе издржеме и се ќе биде во најдобар ред :l:
     
    На Thank you God, Martka, bela.m и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Супер баш ми е мило, дај Боже да е се во ред кај сите ❤
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Thank you God

    Thank you God Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, во 28ма недела бебињата беа едното 1488 гр.одговара на 30+3 а другото 1311гр.одговара на 29+2. Докторката рече се е во ред ама ме загрижува тоа што се понапред дали има врска со тоа што скриениот шеќер ми е малку покачен, без терапија сум само со диета. Има ли некој вакво искуство?
     
  16. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мамички јас ќе ве молам за мислење каде е подобро за пораѓај, во смисла за грижа за бебите доколку дојде до предвремено породување, Чаир или ГАК?
     
  17. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da prasam dedo mi na tatko mi tatko e blizak, majka na tatko mi imala briznaci i od kaj maz mi tatko na majka mu e bliznak..
    Kakvi se sansite za bliznaci ?
     
  18. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Реално има шанси, но тоа никогаш не можеш да знаеш, во моја фамилија немало близнаци, ниту кај сопругот, но еве јас сум бремена со близналиња :) Господова работа!
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.174
    Пол:
    Женски
    Теоретски само од твоја страна ако има некој близнак и само по женска линија. Значи може да наследиш ако мајка, баба, прабаба имале близнаци. Во пракса не мора да има некој близнаци за и ти да имаш, ниту значи дека ако некој има дека ќе имаш и ти.
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Само да се знае дека бременоста со близнаци не е воопшто лесна, доста е ризична и тоа го знаат сите мами тука! Дај боже кај сите да има здрави и живи бебчиња!!!
     
    На call.me.whatever, Sreka16, Saba08 и 2 други им се допаѓа ова.