1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

  1. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    I prababa i babata imale bliznaci
     
  2. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Точно затоа јас и ти си сме подршка една на друга
     
    На Sreka16 и lejlla им се допаѓа ова.
  3. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Женски 32+5 сум овие денови почна многу тешко да ми е, мислам дека под ребрата ми се пикнати бебињата, едвај дишам. Дали е нормално? Почна паника ме фаќа.
     
  4. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Исто и мене, дури болно ама не е тоа воопшто опасно, уживај ;)
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Истоо и мене и дури кога ќе се размрдаат двете стомакот ми се згрчува
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, околу папокот и цел стомак во линија со папокот веќе месец дена многу чудно го осеќам. 22+1 сум. Како кога ќе седиш на сонце малку повеќе од тоа што треба :D Знам дека кожата се растегнува малку повеќе дека се две, само ми е малку шубе да не ми се направи некоја инфекција нешто. Колку што можам да видам, немам ништо невообичаено на стомакот, само чувството :| Некој со вакво искуство?
     
  7. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Noramlno e jas kaj papokot ili glavce ili gaze imam turka dali turka skroz crvena sum kako ispukani kapilari strii nz sto e
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво:)
    Мене ми е прва бременост и носам близнаци. Сакав да прашам оние со близнаци на колку време одат на преглед, пијат ли нешто повеќе од витаминска терапија, прават ли почести крвни слики и слично? Ме интересираат некои такви детали за близначка бременост, се плашам нешто да не грешам или згрешам, нешто што докторот не ми го кажал. До сега сум била само на прво ехо 6+5 сум и двете имаат :l: акција. Исто така ме интересира како правите со матичните гинеколози? Одите и кај нив или? Некако несакам матичната да си ја занемарам, а и доста и верувам. Али сепак одам на прегледи кај докторот што ми го водеше ивф.:hai:
     
    На bela.m, green.eyes, lejlla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Jas sum so bliznaci 33 nedela po priroden pat sum ostanata si bliznaci, na kontrola odev na 4 nedeli i pred da odam sekogas pravev krvna slika terapija zemav taa sto mi ja prepisa maticnata femibion i magnezium od pocetoo pijam i stavav vaginaleti utrogestan, to e se. So lisno mamicka ic da ne se sekiras macnini voopsto nemav i do sega nemam nikakov problem sega mi e samo potesko stomakot ogromen ama ke se izdrzi pri kraj sum ako ti treba dr konsultacija pisi mi.pozz
     
    На green.eyes, lavica82, Thank you God и 2 други им се допаѓа ова.
  10. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Фала мила за одговорот. А дали е добро да одам на ехо еднаш кај матичната, еднаш кај докторот што ме води? Т.е. прашањето ми е дали штети ехото зашто незнам како да направам да си одам и кај матичната.. искуства како сте правеле се добредојдени.. тенкс уште еднаш и со лесно да ти е до крај уште малце :):l:
     
    Последна измена: 20 декември 2019
  11. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Mislam deka nema steta od ehoto ima mimicki sto se na patoloska pa po nekolku pati gi gledaat na eho no ako e se vo red nemas potreba barem jas taka mislam
     
    На lejlla и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  12. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Jas odev na pregled na dve nedeli,ednas kaj maticnata i ednas kaj dr koj mi pravese in vitroto.imaj lesna bremenost
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Фала мила, дај боже(fingers)
     
  14. MotherOfTwins

    MotherOfTwins Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво идни мајки на близнаци. Мене оваа ми е втора бременост, бременост со близнаци. До 3 месец докторот ми велеше едно е, се е во ред и после наеднаш две.. Баш ме шлогира :) Ми објасни потоа дека уствари една јајце клетка била размножена, па со тек на време се одделила во два ембриона. Ми објасни и дека се еднојајчани близнаци.
    Сега ја навршувам 24та недела и како што минува времето се повеќе размислувам за тоа како ќе биде за пораѓај, која недела би се породила, дали ќе биде се во ред и со близнаците и со мене и уште триста прашања ми се вртаат во глава. Искрено се плашам и ми е страв. Незнам што ме чека, едино знам дека дефинитивно ќе се пораѓам царски, така ми рече докторката бидејќи се еднојајчени, да не настане некои компликации природно..
     
    На lejlla, Malataa@, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Иста ситуација кај мене :) Втора бременост, близнаци, само што кај мене се двојајчани. Многу порано дознав дека се близнаци, на првото ехо на почеток на 6-та недела, и дури пред некоја недела конечно ми легна мислата дека ќе бидат 2, се ќе биде дуплирано. И маката и среќата :D
    Јас уште не сум сигурна како ќе се пораѓам, дали царски или природно. Прво сакав природно, така и се изјаснив кај матичната, ама некако како поминува времето се’ повеќе страв ме фаќа за природно. И кажав на матичната, ми објасни како тече процесот за природно, колку персонал има и колку многу се’ се држи под контрола, па ме смири малку, иако се’ уште не можам да одлучам. Крајната одлука како ќе биде е моја, оставаат јас сама да решам, а тие само ми објаснуваат кое како тече. Кај мене уште нема никаков проблем за да мора доктор да пресече дека мора да биде царски или не, нормално ако настапат некои компликации би ги послушала и би направила како што ќе кажат :)
     
    На MotherOfTwins и Martka им се допаѓа ова.
  16. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Има повеќе позициции за тоа како бебињата се поставени во матката. Повеќето од нив не дозволуваат природно породување. Мислам дека освен желба за природно породување треба да се исполнат и други услови, сплет на околности е.
    На сликичката убаво е објаснето разгледај. Која недела си?
    ee7705cf3cdfa250597cc1037b6ba958.jpg
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    25+4 сум. Првото ако е свртено со главата надоле, второто можел докторот да го сврти, каналот веќе отворен па не било болно :?: Инаку, за цело време позицијата на бебињата се мониторира на ехо па се реагира во согласност со тоа.
    Вака ми објаснуваше матичната завчера кога бев кај неа. Ќе видиме што и како ќе биде, не се знае со близнаци до последен момент :)
     
  18. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Mamaicka i jaw bev bremena so bliznaci pred 13 dena se porodiv 33+4 bebinata seuste se vo inkubator a jas sum doma porodena sum carski bebinata samostojno disat od prv den zreeni beja vo 30 nedela, sega mora da leza za da gi dostignat nedelite, dobri se polnat peleni luduvaat se prevrtuvaat vo inkubatorot
     
    На MotherOfTwins, lejlla, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Честитки, да се здрави и живи бебите брзо да си напреднат, а тебе побрзо опоравување. За брзо да си се гушкате сите дома :inlove:.
    Каде се породи?
     
    На Malataa@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Честитки Монка Бомбонка и други идни мајки на близнаци!
    Многу се радувам на близначка бременост. Ама многу!
    Јас се породив природно со близначиња, во 33 недела. Главично беа поставени и двајцата. Имав тежок пораѓај, но за неколку дена бев како нова. Бебињата 13 дена ми беа во инкубатор. Кога ни јавија да си ги земиме, сама правев генералка дома, бришев прозори, подигнував мебел. Не се чував ич, ми идеше куќата да ја превртам од чистење. Епа затоа си крварев 60 дена...
    Имав лесна бременост, умерено гадење до кај 10-11 недела, растев само во меше. Како што носев близнаци и тоа прилично големи, имав не толку големо меше. Ситна сум по конституција ама ги износив без компликации, ги родив спонтано. Штом јас, ситен човек, го поминав тоа, може секој.
    Околу ехото, до 12 недела одев само кај ИВФ докторот на две недели. После тоа одев и кај матичната, па често ми се случуваше во месецот да имам два прегледи, еден кај Петановски, друг кај матичната. Некогаш и повеќе прегледи имав, тоа се случуваше кога ќе ме фатеа бубачките и сакав да си ги видам палавковци :)
    Ете ги сега, имаат неполни 3 месеци, по 5 кг се, тешки се во раце.
    Инаку, се родија 1900 и 1730.
    Потешко е со две бебенца, тоа е факт, ама и радоста е поголема.
    Нема нешто поубаво од тоа да си мајка.
    Ви посакувам поолни раце за неколку месеци.
     
    На Moce19, 0ли, lejlla и 8 други им се допаѓа ова.