Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

 1. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  19.886
  На последното ехо во понеделникот се виде дека едното бебе е свртено со главата надолу, како што треба, ама второто е хоризонтално поставено :( Што се прави во овој случај? За вртење не знам дали може да се сврти, некако осеќам дека немаат баш доволно место за вртење :(
  Некој со вакво искуство?
   
 2. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  18.148
  Пол:
  Женски
  Кај нас близнаците ги пораѓаат со царски најчесто ова ми е инфо од сестра ми.Таа сакаше природно ама и рекле дека е малку ризична дека 39 години и плус близнаци.Докторите биле испраксирани за царски без грижа:)
   
  На green.eyes и Martka им се допаѓа ова.
 3. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  19.886
  Ама јас не се пораѓам кај нас :D

  Овде во Шведска кога се работи за едно нормално форсираат природно, освен ако нема некој проблем заради кој мора царски. За близнаци матичната ми кажа дека отприлика 50-50 е соодносот природно-царски. Од 25 недела натаму контролите и испитувањата се многу зачестени и стварно одблиску се следи состојбата. За мојот случај рекоа дека олеснителна околност е што бебе бр.1 (кое треба да излезе прво) е свртено со главчето надолу, па со негово излегување ќе се створи доволно простор бебе бр.2 да се сврти како што треба :?: Нормално се остава можност да се намести бр.2 во положба полесна за излегување. За цело време на породувањето присутни се 2 бабици и 2 доктори, а положбата на бебињата постојано се следи на ехо.

  Е се’ ова е супер, арно ама мене ми е страв дека многу брзо ќе се породам, и дека бр.2 нема да стигне да се сврти, па ќе ме фати паника на сред породување и ќе се искомплицира се’ :(
  Не се смејте на филмовиве мои, сериозно страв ме фаќа од тие one in a million ситуации :sweat: :D :tmi:
   
  На Momichka, tina2018, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Јас. Бебињата поставени исто како кај тебе, се родија природно, ама имаше спремно сé, во случај на потреба од царски. Првото се роди, па другото лекарот го сврти внатре и го извади со нозете. Јас не осетив ништо. Има и место и време да го свртат, моите се 2 минути разлика, кратко е ама верувај, доволно :nod: Ич немој да се секираш за ништо.
   
  Последна измена: 25 јануари 2020
  На Momichka, tina2018, lejlla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  19.886
  Фала, ме утеши и смири малку :):hug: Стварно не боли вртењето? Мене па тоа ми изгледа најболниот и најстрашниот дел :worried:
   
 6. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.225
  Допаѓања:
  132.037
  Пол:
  Женски
  Кај ќе те боли коа веќе едно излегло напрајло простор докторот да не го осетиш :D
  Нема да имаш време да паничиш :*
   
  На Momichka, lejlla и green.eyes им се допаѓа ова.
 7. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  19.886
  Се надевам дека ќе биде така :) Не бев воопшто паничарка порано, не знам што ми стана сега со втората бременост :sweat:
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.225
  Допаѓања:
  132.037
  Пол:
  Женски
  не може да си трудна а да не паничиш. нешо првата бременост ти била чудна ако не си паничела :D
   
  На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Ама баш ич не боли, немој воопшто да се замараш со тоа. Не ни знаев, ни осетив како го извади второто, дури отпосле разбрав:rofl:.
   
  На Meckicja и green.eyes им се допаѓа ова.
 10. MotherOfTwins

  MotherOfTwins Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Мајки, дали има некоја примено инекции за зреење на бебињата? Има ли ефект? Ве задржаа ден два во болница од кога примавте? Која недела примавте? Нешто повеќе околу нив некој да ми каже..
   
 11. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Лично мене ми е рано, но знам од пријателки, другарки, колешки со близнаци некаде во 7ми месец се прима зреење, и е доста битно за развој на белите дробови, затоа што постои ризик со близнаци од предвремено раѓање. Колку што знам на 48 или 72 саати се примаат 3 пати, и мислам дека нема потреба од задржување во болница. Сепак нека каже некој од лично искуство, ќе ни биде секако од корист на сите.
   
  На MotherOfTwins му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Јас треба да примам една во петок и една во сабота во исто време. Ќе ви кажам како ќе поминам
   
 13. MotherOfTwins

  MotherOfTwins Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Koja nedela si? Jas sum 28ma nedela, mi rekoa da odam drugata nedela vo Sreda na GAK ke mi stavat.. Kako i da e pisi iskustvo od koa ke ti stavat inekcija
   
 14. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Петок ќе сум 32гн и 4 дена. Инекцијата делува 10тина дена после треба пак боцкање. Кај тебе што е причината за опасност од предвремено?
   
 15. MotherOfTwins

  MotherOfTwins Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Pricinata e zatoa sto ednoto bebe zaostanuva so razvoj, vsusnost odgovara na 26ta nedela, a drugoto na 28 nedela...
   
 16. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Ох, немам искуство со овој проблем. Знам дека може да дојде до разлики во напредувањето. Испитуваш д-димери и фактори на коагулација? Ти мереле протоци во папочна врвца?
   
 17. MotherOfTwins

  MotherOfTwins Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Da ispituvav d-dimeri, vo red se.. No protokot kaj pomaliot bliznak e malku pospor od sto treba da bide. Doktorkata mi rece deka ima dijastola no e pospora, zatoa treba pocesti kontroli na sekoi 5-7 dena i da se prati kako naprednuva. Vo meguvreme klekasni da stavam..
   
 18. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Ти посакувам да се среди што поскоро и да се изедначат со неделите. Или во најмала рака да не продолжи да се зголемува разликата. Знаам близнаци родени во 37ма со 1кг разлика. Нека те пратат почесто докторите и се ќе биде во ред :hug:
   
  На MotherOfTwins му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MotherOfTwins

  MotherOfTwins Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram. Ti posakuvam i jas tebe lesen poragaj, zdravi i zivi bebencata i se da pomine vo najdobar red :l::l::l:
   
  На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Би те замолила да прашаш за оваа информација дали е точна... како мислите поминува дејството и трае 10 дена? Тие инекции се за зреење конкретно на белите дробови, по нивно примање се смета дека белите дробови се прилично развиени, ми нема поента инекциите да се со рок на важност ....
  Со лесно
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.